Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  
Autor Wiadomość
seedkris
 Tytuł: Re: Poziomki - uprawa cz. 3
PostNapisane: 1 mar 2017, o 18:16 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Sieję, to za dużo powiedziane. Po prostu dojrzałe owoce rozcieram na powierzchni ziemi w docelowym miejscu. Szybko wschodzą i zaraz przerzedzam siewki.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

vanilia
PostNapisane: 1 mar 2017, o 18:38 
200p
200p

---
To super ! też tak spróbuję.

Chciałam wam pokazać co przygotowałam dzisiaj pod moje poziomeczki.
Stwierdziłam że tym co już tam są i widzę że się lęgną dalej, daje w tym roku szansę jeszcze.
Kupiłam dodatkowo nasionka poziomki Regina. Zastanawiam się czy da się w ogóle potem odróżnić oba gatunki jeśli na jednym poletku oba posadzę?
Wymyśliłam coś takiego jak widać na zdjęciu:

Na tym półkolu (jaju) był duży krzak, a właściwie kwiat z długimi ostrymi liśćmi, z którego wystają takie długie badyle (wcześniej to to kwitnie). Pod nim i trochę obok wystawały nieśmiało poziomki i miały marnie z tym miejscem.
Stwierdziłam że powiększę całość i wkomponuję tam jeszcze inne rośliny.
Na pewno posadzę ogórecznik, w maju jakieś 2 krzaczki pomidora koktajlowego, no i może jakieś nie zbyt ekspansywne kwiatki na obrzeżach, i tu proszę o rady co można jeszcze tam posadzić aby ładnie ze sobą współgrało, może jakieś zioła albo coś co ładnie kwitnie?
Lubię takie pomieszanie ;:173

Chciałam tylko dodać że w tej wannie na której na razie są deski też chcę coś posadzić ;:224

Obrazek

Obrazek

Aguss85
PostNapisane: 1 mar 2017, o 19:43 
1000p
1000p

więcej niż 1
Bixxx napisał(a):
Poziomki nie są szczególnie długowieczne, więc jeśli nie owocowały dobrze w zeszłym roku, to raczej teraz też już szału nie będzie.
Większość odmian w handlu to teraz bezrozłogowe, więc nie można raczej liczyć że ci się plantacja rozrośnie.
Lepiej od razu posiać nowe nasiona, jeszcze w tym roku młode rośliny będą owocować.

Mówisz, że siane w zeszłym roku już słabo zaowocują? Szkoda, właśnie im sprzątnęłam zagonik i przycięłam każdy brzydki listek po zimie, myślałam, że będą ładnie owocować jeszcze jeden sezon. Już ruszyły z wegetacją. Mam posiane trochę nowych, może wymienię, jak będzie tak jak piszesz.

A rozgniatanie owoców w ziemi też praktykuję, ale nigdy nie pamiętam gdzie to było, a ich sieweczki są takie małe, że pewnie je sprzątnęłam :D

Agnieszka

Amanita
PostNapisane: 1 mar 2017, o 20:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Ja słyszałam, że najobficiej owocują poziomki w 2 roku po posadzeniu, a potem owocowanie jest coraz słabsze. U mnie się to sprawdziło :)

Aguss85
PostNapisane: 1 mar 2017, o 20:39 
1000p
1000p

więcej niż 1
Uff, znaczy jeszcze jeden rok poziomek przed nami :) Dzięki Dominiko!

Przy okazji dzisiejszych poziomkowych porządków zauważyłam, że jedna chyba jest innej odmiany, bo puszcza rozłogi i dwa się już ukorzeniły przed zimą.

Agnieszka

Marconi_exe
PostNapisane: 1 mar 2017, o 22:19 
500p
500p

1 szt.
Przed chwilą posiałem poziomkę Baron von... Ja mam jeszcze 6 letni zagon poziomek ale owoce są już bardzo drobne. Jak ziemia obeschnie to przekopię zagon i coś tam posadzę, może jeszcze znajdę wcześniej jakąś siewkę.

Dzisiejszy wysiew w growboxie temp. 25st.C nasiona leżą na ziemi, pojemnik przykryty folią. Obstawiam, że będą kiełkować do tygodnia.

nieistotne
PostNapisane: 2 mar 2017, o 16:04 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
:heja Pochwalę się moim przedszkolem... sieweczki z połowy lutego mają już po jednym właściwym listku. Jestem mega dumna bo ty moje pierwsze poczynania jako działkowca :)

Bixxx
PostNapisane: 3 mar 2017, o 10:21 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Aguss85 napisał(a):
Bixxx napisał(a):
Poziomki nie są szczególnie długowieczne, więc jeśli nie owocowały dobrze w zeszłym roku, to raczej teraz też już szału nie będzie.
Większość odmian w handlu to teraz bezrozłogowe, więc nie można raczej liczyć że ci się plantacja rozrośnie.
Lepiej od razu posiać nowe nasiona, jeszcze w tym roku młode rośliny będą owocować.

Mówisz, że siane w zeszłym roku już słabo zaowocują? Szkoda, :D

Nie, nic takiego NIE mówię!

Napisane było wyraźnie, że działka została przejęta w zeszłym roku, a poziomki już tam były - czyli miały wtedy przynajmniej rok. I gdyby miały tylko rok, to powinny owocować świetnie, bo 1, 2 i 3 rok uprawy to najwięcej owoców. Skoro nie owocowały dobrze, to najpewniej albo były stare, albo kiepska odmiana, albo zagłodzone. Tak czy inaczej - już nie warto się nad nimi rozczulać, bo poziomki posiane teraz dadzą większy plon, a te które już tam zastano - mają już z górki.

jagusia111
PostNapisane: 4 mar 2017, o 22:41 
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver

więcej niż 1
Moje poziomki w roku siewu owocowały słabo od późnego lata do listopada. W drugim roku owocowanie było bardzo obfite, ale wykończyła je susza, biała plamistość i pędraki. W tym roku miałam nie wysiewać, ale ponownie się skusiłam :roll: .

vanilia
PostNapisane: 5 mar 2017, o 10:17 
200p
200p

---
Kochani, pozwolę sobie ponowić pytanie.
Chciałam sobie posadzić jakieś nieekspansywne zioła albo kwiaty na poletku z poziomkami i zastanawiam się co by pasowało?
Na tej stronie wyżej jest moje zdjęcie, co można by tam jeszcze dodać aby wszystkim było dobrze, chciałam urozmaicić to miejsce aby było też ozdobą, i na pewno chciałabym tam posadzić pomidorka koktajlowego. Czy na obrzeżach jakieś małe kwiatki zapasują? No i jak to jest z poziomkami, czy one lubią bardzo słoneczne stanowiska?

Marconi_exe
PostNapisane: 5 mar 2017, o 12:11 
500p
500p

1 szt.
Wg moich obserwacji poziomka raczej lubi półcień. Owoce zawiązuje większe schowane pod liśćmi, a na szczycie rośliny są mniejsze i bardziej wyschnięte od słońca.

vanilia napisał(a):

Kupiłam dodatkowo nasionka poziomki Regina. Zastanawiam się czy da się w ogóle potem odróżnić oba gatunki jeśli na jednym poletku oba posadzę?

Raczej nie odróżnisz, chyba że dosiejesz jeszcze odmianę o żółtych owocach Yellow Wonder.

Co do mało ekspansywnych kwiatów to ja bym posadził kilka astrów chińskich bo będą kwitły do mrozów, może kilka karłowych aksamitek, bratki, smagliczkę o zapachu miodu, lwia paszcza. Z ziół może tymianek, rozmaryn(ale on wymarza często)

vanilia napisał(a):
i tu proszę o rady co można jeszcze tam posadzić aby ładnie ze sobą współgrało, może jakieś zioła albo coś co ładnie kwitnie?

Ogólnie to nie wiemy czy chcesz tam obsadzić bylinami czy raczej jednorocznymi. Żeby ładnie współgrało tu bym obsadził najpierw tą wannę która stoi na ziemi ogórecznikiem naokoło. Ogórecznik to przede wszystkim duże liście no i niebieskie lub białe kwiaty. Dalej kompozycję do ogórecznika bym dobierał kolorystycznie. Ja jak obsadzam skrzynki kwiatami to max w trzech kolorach np, biały, fiolet(w odcieniach) do tego rośliny o ozdobnych liściach.

vanilia Tak poza tym to nie miejsce na takie pytania i odpowiedzi "co by pasowało". To temat o poziomkach. Część mojej odpowiedzi może trafić do kosza bo odpowiadając na Twoje pytania tworzy się off-topic.

janopolski
PostNapisane: 6 mar 2017, o 22:39 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

1 szt.
Posiałem poziomki dwa tygodnie temu, ale nic nie wykiełkowało. Jest sens robić sobie nadzieję, że jeszcze coś wykiełkuje?

Ewao4
PostNapisane: 7 mar 2017, o 21:34 
500p
500p

---
Mam około 20 sadzonek poziomek Regina dwuletnich.W styczniu posiałam odmianę Rujana.Dziś pikowałam...Czy wie ktoś czym te poziomki się różnią??

Aguss85
PostNapisane: 10 mar 2017, o 11:02 
1000p
1000p

więcej niż 1
W tym roku dosiałam białe poziomki Yellow Wonder:

Obrazek

Zeszłorocznym wysprzątałam podeschnięte po zimie liście, teraz się szybko zagęszczają:

Obrazek

Bixxx dzięki za wyjaśnienie :) Nie wczytałam się dokładnie i umknęło mi, że to już poziomki, które mogą mieć kilka lat i nie jest to ich drugi sezon.

Agnieszka

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 191 ]  Idź do strony nr...        1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: chris18404, edek86, seedkris, solaris37 i 68 gości