Poziomki - uprawa cz. 3

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Ja w tamtym roku się bawiłam w wysiewanie poziomek. Pierwsza próba była katastrofą - miały za zimno i za dużo podałam i padły wszystkie po kolei. Następny rzut się udał były przez jakiś czas w domu podlewalam je wtedy z głową i nie miałam żadnych strat. Jak już były większe poszły do foliaka i stały tam do połowy lata. Pod koniec sierpnia wsadziłam je na ogródek i całkiem nieźle się przyjęły, nawet parę owoców mój syn zjadł na jesieni :)
Emielcia
50p
50p
Posty: 64
Od: 2 lut 2018, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Dzięki szybkie odpowiedzi!
Sytuacja chwilowo opanowana (usuniecie pleśni, zroszenie Previcur, nakłucie ziemi wykałaczką), w dodatku 2 ziarenka już kiełkują ;:173
Obym bardziej nie popsuła teraz
Emilia
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2838
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Siane 30 stycznia, raz pikowane kępkami, mając na względzie, że to rośliny specjalnej troski, obiecywałam parę razy, "ani razu więcej" i co jakiś czas się łamię :roll:

Obrazek

:wit
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Ebabka
Piękne poziomki się szykują :) Ja w przyszłym roku planuje wysiać truskawki i poziomki :)
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

W tym roku robię kolejne podejście do poziomek. Do kiełkowania powędrowały 3 odmiany: Supreme, Regina i Rugia. Sądzę, że ok. 10 marca poprzenoszę kiełkujące nasionka do doniczek. Lepiej byłoby od razu do multiplatu ale aż tyle miejsca dla nich nie wygospodaruję. Chociaż, kto wie? Muszę jeszcze pomyśleć jak chronić poziomki przed chorobami grzybowymi bo poprzednie nasadzenia nie poradziły sobie bez chemii.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2838
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Piotrek, ciekawe z tym wysiewem truskawek, jeśli odmiana warta zachodu, można próbować, a np. moje odrzucane w maliny, takie nadgryzione przez ślimaki owszem urosły, ale owoców nigdy nie miały i stawały się tam zbędnym chwastem :roll:
Przemku, też nigdy mi się nie udało z poziomkami bez Previcuru, ale cynamonem posypywać nie próbowałam :wink:
Pozdrawiam Eugenia
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Nie miałem problemów z wyprodukowaniem rozsady. Problemy pojawiły się po wysadzeniu w miejscu docelowym.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2838
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

A ja się męczę z rozsadą, później już z górki :wink:
Pozdrawiam Eugenia
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Zachęciliście mnie do startu :) Wysiałem dzisiaj część swoich zapasów `różnych nasion- kilka odmian pomidorów i papryk oraz oczywiście dwie odmiany poziomek. Są to Attila- odmiana wisząca z krótkimi rozłogami oraz Baron von Solemacher. Wszystkie siewki jakie uzyskam, docelowo będą rosły na balkonie w powierconych rurach z samoczynnym podlewaniem. Ten sposób uprawy dobrze się sprawdził w zeszłym sezonie.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

A mnie się same wysiały nie wiadomo skąd, spora kolonia przy lesie niedaleko za domem ;:138 , trzebaby chyba pielić żeby usunąc trawka między a co do uprawy to nawożenie raczej nie wchodzi w grę, sztuczne na pewno, a w obornik nie chcę się bawić... pozstaje obfite podlewanie ;:3
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2838
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Szczęściarz jesteś ;:224
Pozdrawiam Eugenia
Emielcia
50p
50p
Posty: 64
Od: 2 lut 2018, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Wysiałam (po raz pierwszy) poziomki Rugia 3 tyg temu (21 lutego).
Okno zachodnie, ale pogoda nie rozpieszcza od tamtego czasu - zimno i ciemno :/
Jednak na parapecie utrzymuje sie w okolicach 18-20 stopni.

Czy coś z tego jeszcze będzie?
Teraz wydaje mi sie że za gęsto wysiane, nie spodziwałam się że prawie wszystkim się uda.
Były posypane cynamonem po wisianiu, i zroszone roztworem previcuru gdy jednak pojawiła się pleśń na ziemi.
Wszelkie porady mile widziane.

1
Obrazek

2
Obrazek

3
Obrazek

4
Obrazek
Emilia
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Będzie dobrze, nie martw się na zapas. Ważne żeby teraz miały możliwie dużo światła i nie wyciągały się zanadto. Kiedy pojawią się drugie listki możesz je zacząć pikować do oddzielnych przegródek na wytłaczanej palecie do rozsad lub do małych doniczek w których będą już bez konkurencji rozwijały system korzeniowy i wzmocnią się. Wtedy też można zacząć oszczędne zasilanie nawozem do truskawek. Przy pikowaniu wypraktykowałem płukanie korzonków w szklance z wodą. Dzięki temu łatwiej jest wysupłać pojedynczą siewkę z wyjętej z ziemi kępki nie uszkadzając jej. Szczególnie przy takiej gęstwie. Po wypłukaniu układam siewki na dobrze namoczonej papierowej ścierce kuchennej, dzięki czemu korzonki nie obsychają zanim trafią w docelowe miejsce. W ten sposób pikuję po kilka do kilkunastu siewek w jednym cyklu. Roślinki dobrze to znoszą. Poziomki to gatunek który nie wymaga zbyt wiele od hodowcy. W zeszłym roku wysiałem na próbę szczyptę nasion uzyskanych wprost z owocu który akurat dojrzał na krzaczku w czerwcu. Potem szybkie pikowanie itd a jeszcze przed chłodami miałem świeże owoce i mnóstwo kwiatów. Do nawadniania używam rozpylacza a dodatkowo takie miniaturowe roślinki osłaniam woreczkiem foliowym. Nie stosowałem żadnych przypraw kuchennych ani Previcuru. Stosuję tylko wodę z dodatkiem aptecznej wody utlenionej i pleśni nie dostrzegłem.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”