Poziomki - uprawa cz. 3

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Emielcia
50p
50p
Posty: 64
Od: 2 lut 2018, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

diodas1 pisze: Stosuję tylko wodę z dodatkiem aptecznej wody utlenionej i pleśni nie dostrzegłem.
O to ciekawa, prosta i tania metoda:) Jakie proporcje wody utlenionej stosujesz?
jarha pisze: Będzie niezła plantacja :D
No właśnie się tego nie spodziewałam;) Chyba zużyje wszystkie doniczki i schomikowane pojemniki po jogurtach ;) No i rodzinę obdzielę jak tylko się uda :)
Emilia
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Stosuję mniej więcej łyżkę wody utlenionej na litr kranówy. Nie używam żadnej agresywnej chemii bo do moich poziomek lgną dzieci i młocą je wprost z krzaków bez płukania. Moja plantacja jest na balkonie więc żaden kot jej nie podsikuje :)
Z takich ciekawych ekologicznych wynalazków podejrzanych w internecie wypróbowałem też z dobrym skutkiem roztwór sody oczyszczonej (łyżeczka na litr wody) z kropelką płynu do mycia naczyń na mszycę a w tym sezonie będę eksperymentował z opryskiem z roztworu drożdży piekarniczych na choroby grzybowe (między innymi na pomidorach i poziomkach- zapobiegawczo) Według znalezionych informacji drożdże konkurują o pożywienie z zarodnikami grzybni i w ten sposób zmniejszają szkodliwe dla roślin zakażenie. Takie opryski powtarza się, szczególnie gdy deszcz spłucze liście. Ja chodziłem z rozpylaczem co kilka dni aż mszyca ustąpiła.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Makuszek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 3 maja 2016, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Podzielę się moją historią odnośnie poziomek. Wysiałem 200 nasion w dużej doniczce. Zaczęły rosnąć bardzo powoli. Miałem inne zajęcia wiec odkładałem przesadzenie ich do gruntu... bardzo długo. Przyszła zima, napadało deszczu do doniczek. Dziurki były zapchane i to co napadało zamarzło. Wtedy sobie o nich przypomniałem. Przeniosłem do budynku gospodarczego i zostawiłem. Na wiosnę poziomki zaczęły wyrastać jak szalone. Wręcz poziomka na poziomce. Z dnia na dzień były coraz większe. Przesadziłem do ziemi i z jednej doniczki mam 12 rządków poziomek o długości 1,5 metra. Owoców było mnóstwo. Czasem lenistwo i zapominalstwo się popłaca :)
Emielcia
50p
50p
Posty: 64
Od: 2 lut 2018, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Czy skoczogonki w wysianych poziomkach to duży problem? Czy mogą narobić dużo szkód?
Nie jest ich dużo, póki co widziałam pojedyncze sztuki.
Jako że poziomki są na etapie jednego liścia właściwego i dopiero zaczyna rosnąć drugi u niektórych, nie ma szans na zamoczenie lub przesuszenie (jak to można robić z roślinami doniczkowymi).
Zignorować skoczogonki póki co, czy trzeba je czymś potraktować?
Emilia
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2831
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Może przepikuj do innej ziemi, chociaż niektórzy uważają, że są mało szkodliwe, tylko nieestetycznie wyglądają w doniczkach, jednak na małe korzonki też się łakomią :)
Moje poziomki w ciągu dnia na balkonie w foliowej "szlarence" z pozostałymi rozsadami. Żadna rewelacja, trochę padło, nędzy takie, trudno, co nie zabije to wzmocni :oops:

Obrazek
:heja
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Próbował ktoś przesadzać poziomki, takie roczne, zadomowione? Nie spodobała mi się zeszłoroczna grządka z nimi, chcę ją szybko zlikwidować, ale takie ładne białe poziomki na niej miałam zeszłorocznego siewu i chętnie przesadziłabym je w skrzynki.
Dwuletnie grządka z poziomkami już oczyszczona, tu rośnie czerwona Regina i Supreme:

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2831
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Ja przesadzam, mam mały szpadelek, z czterech stron wykroję roślinę z bryłą korzeniową i do nowego dołka siup! Nawet nie odczuje ;:108
Pozdrawiam Eugenia
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Obrazek

Poziomki powoli dostają przyspieszenia we wzroście. Mam nadzieję, że jeszcze co najmniej 2 tygodnie wytrzymają w doniczkach P9 a później powędrują do pierścieni i do tunelu. Wyłożone na waciki 3 marca, pierwsze kiełki pojawiły się po 6-7 dniach od wysiewu.
Emielcia
50p
50p
Posty: 64
Od: 2 lut 2018, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

przemek1136, wyglądają super. Czym posypane na wierzchu?
Moje są na etapie powolnego wypuszczania 3 listka dopiero.
Emilia
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Moje poziomki zaczęły kiełkować 9 marca a ostatnie przenosiłem do doniczek 17 marca a więc pomiędzy poszczególnymi doniczkami jest spora różnica we wzroście. W doniczkach P9 są z jednego dnia więc i podobnego wzrostu. Te ze zdjęcia są największe we wzroście. Do przykrywania kiełkujących nasionek stosuję perlit o granulacji 1-3 mm ( ten o granulacji 0-6 jest dla poziomek trochę za duży). Podkiełkowanie nasion pozwala mi oszczędzić dużo miejsca i mija mnie pierwsze pikowanie maluteńkich poziomek. Część roślinek nawet się jeszcze nie przebiła przez perlit.
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Materiał o chłonności podobnej do perlitu jest zastosowany w dziecinnych pampersach. Świetnie nadaje się do takich parapetowych hodowli
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Norbitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2081
Od: 7 lip 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Czy ktoś mi podpowie dlaczego u mnie poziomki żyją tylko 1 sezon ? :(
Po kilku próbach odpuściłam sadzenie poziomki na kilka lat. Od 4 sezonów kupuję 10-15 sadzonek i po zimie ich nie mam. W tym roku jest lepiej bo kilka ocalało. Co roku wybieram inne stanowisko, ale to też nie radzi. Truskawki dają radę, chociaż też bez rewelacji.
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Może po prostu wysychają. Jeżeli zimą jest mróz bez opadów śniegu lub deszczu to ziemia przesycha i wiele roślin na tym cierpi.
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”