Formowanie drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
przester27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 29 kwie 2007, o 13:56
Lokalizacja: Szczytno

Formowanie drzew owocowych

Post »

Czy ktoś próbował już formować drzewa owocowe w tzw. formy płaskie ? Chodzi mi tu o różnego rodzaje palmety,sznury itp. Chciałbym spróbować ukształtować tak drzewka, bo efekty są bardzo ciekawe.
czosnek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 2 sty 2006, o 19:13
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post »

Zajmuję się tym od kilku może kilkunastu lat. Jest to żmudna ale wdzięczna praca z roślinami. Jeśli chodzi o poszczególne gatunki to jabłoń formuje w u form lub podwójne u form ( świecznik) tzw palmeta. Natomiast grusze w kilka pięter gałęzi odchodzących prostopadle od pnia. Brzoskwinia i nektaryna to tzw "ogon pawia" lub "wachlarz" . Najwdzięczniejsza jest jabłoń. Ostatnio staram się stworzyć drzewko jabłoni gdzie każda odnoga pionowa jest inną odmianą. Aby stworzyć takie drzewko powiedzmy podwójne U potrzeba ok 4 -6 lat jednak efekt jest bardzo ciekawy. Co nam to daje oprócz oryginalnego wyglądu - mianowicie tak uformowane drzewa możemy sadzić w bezpośredniej bliskości południowych ścian lub murów. Znacznie przyśpiesza to owocowanie oraz ogranicza przemarzanie kwiatów ( ściana oddaje ciepło )
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

No i znacznie zmniejsza zajmowaną powierzchnię :D

Niesamowite czosnku - robi ogromne wrażenie :shock:

Mam pytanie co do gruszy- czy od samego początku ścinasz przewodnik? Mam małą gruszę, ma ok 80 cm -jak zacząć jej formowanie? Czy dać jej jeszcze podrosnąć? Jak dużo?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
czosnek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 2 sty 2006, o 19:13
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post »

Chciałbym tylko wyjaśnić , że część zdjęć pochodzi z mojej podróży do USA - po Świętach wrzucę więcej z mojej szkółki.
Odnośnie formowania drzew owocowych a szczególnie ich gatunków materiałów instruktażowych uzbierało by się na książkę. Podstawowe zasady dotyczą fazy rozwojowej czyli kiedy giąć a kiedy ciąć rośliny. Wiele zależy również od fantazji i wyczucia ogrodnika :wink:
ps

Wkrótce postaram się coś skrobnąć odnośnie formowania jabłoni i gruszy w tym temacie na razie Świeta = brak czasu na internet lub jak kto woli zajmuje się rodziną a rodzinka mną :D
Awatar użytkownika
przester27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 29 kwie 2007, o 13:56
Lokalizacja: Szczytno

Re

Post »

dobrze. czekam z niecierpliwością.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Tak, tak, koniecznie wrzucaj co tylko masz do pokazania :)

Poproszę też o śliwki, czy masz coś na temat prowadzenia śliw?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Jest to bardzo ciekawy temat, ale ja raczej nie chciałbym mieć tak zmanipulowanej jabłonki jak ta ze zdjęć, ba innych drzewek również. Bo w ten sposób odbiera się im prawo do naturalnego wzrostu i samodzielnego formowania się. Przycinaniem tylko pomagamy, ale nie tworzymy przez to roślinnych kalek, które bez odpowiedniego podparcia czy wiązania nie przetrwałyby. Owszem w ten sposób drzewa nigdy nie dorównają gracją tym ze zdjęć, ale wolę już przypadkowe ułożenie gałęzi od takich arcydzieł.
czosnek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 2 sty 2006, o 19:13
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post »

bigaczzz pisze:Jest to bardzo ciekawy temat, ale ja raczej nie chciałbym mieć tak zmanipulowanej jabłonki jak ta ze zdjęć, ba innych drzewek również. Bo w ten sposób odbiera się im prawo do naturalnego wzrostu i samodzielnego formowania się. Przycinaniem tylko pomagamy, ale nie tworzymy przez to roślinnych kalek, które bez odpowiedniego podparcia czy wiązania nie przetrwałyby. Owszem w ten sposób drzewa nigdy nie dorównają gracją tym ze zdjęć, ale wolę już przypadkowe ułożenie gałęzi od takich arcydzieł.
Spróbuje ciągnąc dalej taką dywagację ..... wolę patrzeć na starą lipę rosnącą przy polnej drodze niż na ołtarz Wita Stwosza z niej zrobiony..... Natura jeszcze większe "dziwolągi" wymyśla sama bez ingerencji człowieka. Wśród ogrodników i miłośników roślin można spotkać większych lub mniejszych naturalistów ale zdarzają się też minimaliści vide Japonia :D tam "kaleki"jak to nazwałeś są w każdym ogrodzie. Czasem też ingerencja w życie roślin jest wymuszona pewnymi ograniczeniami takimi jak ilość przestrzeni , słońca , wody itd
Ja osobiście jestem naturalistą - jednak cieszą mnie efekty mojej pracy.
Awatar użytkownika
izabellka
100p
100p
Posty: 173
Od: 24 mar 2008, o 13:50
Lokalizacja: warszawa

Post »

mnie się bardzo podoba, to co tworzysz czosnku :)
gratulacje
Mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=53826" onclick="window.open(this.href);return false;

Życie jest pełne niespodzianek.
Awatar użytkownika
fanatic
100p
100p
Posty: 120
Od: 9 paź 2006, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

czosnku czy można prosić o fotografie formowanych drzewek z Twojego sadu ??

z góry dziękuję :)
regulamin
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Też jestem ciekaw jak wyglądają te drzewka... Jakie formy już masz, jakie próbowałeś? Mi osobiście bardzo podoba się "kielich" formowany z grusz - ale to już bardzo "wysoki poziom".
Pozdrawiam serdecznie :wink:
PS. Czosnek - polecam literaturę przedwojennego instruktora ogrodnictwa z Dolnego Śląska - A. Pekruna - to był mistrz :wink:
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

aniawoj pisze: Mam pytanie co do gruszy- czy od samego początku ścinasz przewodnik? Mam małą gruszę, ma ok 80 cm -jak zacząć jej formowanie? Czy dać jej jeszcze podrosnąć? Jak dużo?
Właśnie posadziłam gruszke faworytkę (ok 80 cm) i też jestem szalenie ciekawa jak powinnam ją ciąć i formować .
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Post »

Szkoda, że Czosnek nie zamieścił obiecanych zdjęć i instruktaży :( Też mam małą gruszę i skorzystałabym z podpowiedzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”