Formowanie drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Nowy, dzięki, teraz wszystko jasne ;:333

Pozostaje kwestia przycięcia gałezi. Trochę ich szkoda, ale rozumiem, że parę tych dolnych plus dla rozkrzewienia przycięcie nadłuższych - tylko kiedy? I czy potem zasmarować te miejsca maścią na rany?
jagusia111

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Takie przycięcia robi się wiosną możesz zrobić to jeszcze teraz. Miejsca przycięte zasmaruj funabenem.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

A czy te miejsca po wyrwaniu rosnących przy ziemi odrostów też posmarować funabenem??
Pozdrawiam Ewa
jagusia111

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Tych przy samej ziemi nie ma potrzeby.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Kochani, wiem, że zachowuję sie jak blondynka :wink: ale poszłam do tych moich drzewek i jakoś nie miałam odwagi (pierwszy raz będe tak drastycznie cięła drzewa), bałam się, że zrobię im krzywdę i musze jeszcze wrócić upewnić się jak ma wyglądać to cięcie.

A więc skoro ma być łopatologicznie :;230 to narysowalam to cięcie i proszę o potwierdzenie, czy tak to ma rzeczywiście wyglądac (niebieskim to co zostaje, czerwonym to, co usuwam). Jakoś tak poczułam się niepewnie jak uzmysłowiłam sobie jak mało z tych drzewek zostanie. Zerknijcie proszę. Z góry dziękuje ;:180

ObrazekObrazek
jagusia111

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Wg mnie czereśnia tak jak zaznaczyłaś. W śliwie zostawiłabym jeszcze te dwie gałązki poniżej tej czapki. Może jeszcze ktoś bardziej doświadczony w sprawach śliw i czereśni się wypowie. Jeśli chcesz mieć drzewka to przyzwyczajaj się do cięcia :D . Bo inaczej z roku na rok będzie bardziej bolało. W kolejnym roku trzeba będzie wyrzucić część górnych gałązek żeby prześwietlić i uformować koronę więc zacznij od najprostszych rzeczy :wink: .
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

OK. róż - od tego miejsca w dół goły pień , niebieski gałązki w przyszłości z młodych pączków i pędów . Uschniętą gałązkę wytnij i zasmaruj każdą rankę.
Obrazek
jagusia111

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

NOWY 83 nie za nisko te pierwsze gałęzie. W zasadzie przy wszystkich drzewach owocowych zaleca się pierwsze piętro na wysokości minimum 0,5 a nawet 0,7 m.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

jagusia111 pisze: Jeśli chcesz mieć drzewka to przyzwyczajaj się do cięcia :D . Bo inaczej z roku na rok będzie bardziej bolało. W kolejnym roku trzeba będzie wyrzucić część górnych gałązek żeby prześwietlić i uformować koronę więc zacznij od najprostszych rzeczy :wink: .
Ja Agnieszko bardzo chętnie, tylko kiedy w końcu (także za Waszą sprawą) nabiorę przekonania, że robię to dobrze, a nie im szkodzę :lol:
Dziś będzie ten dzień! W końcu zaczaję się na nie z sekatorem ;:215
Po obcięciu tych gałązek tak jak Nowy zaznaczył może być te 0,5m, zbadam to dziś :wink:


Jagusia, Nowy, bardzo Wam dziękuję za szkolenie! :wink: ;:180
jagusia111

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Aniu drzewka wbrew pozorom to twardzi zawodnicy więc trudno obcięciem kilku gałązek zrobić im krzywdę :D . Więc bez obaw. Czasami gdy drzewko choruje trzeba obciąć praktycznie całe tuż nad miejscem szczepienia, a ono potrafi wybić z pączka i po kilku latach odbudowuje się i rodzi piękne owoce.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

W skrócie, sytuacja zastana, czereśnia ok. 4,5m wysokości, kwitnie obficie, niby zawiązuje owoce, ale większość opada. Drzewo nigdy nie było przycinane. Będę wdzięczny za sugestię czy i gdzie coś ciachnąć, odgiąć itp. żeby cieszyć się drzewkiem i owocami. Dzięki.

Obrazek
Obrazek
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Mam pytanie odnośnie jabłoni ALwa i śliwy Amers.Mają juz teraz bardzo długie tegoroczne przyrosty,czy w czerwcu,lipcu przyciąć je nieco,by jeszcze zawiązały pąki na przyszły rok? Nie chcę ,żeby drzewka były zbyt duże.
Awatar użytkownika
ElfyTrzy
50p
50p
Posty: 95
Od: 24 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy / Kraków
Kontakt:

Re: Formowanie drzew owocowych

Post »

Witam się w wątku.
Mam pytanie odnośnie formowania jabłoni w szpaler. Mam sadzonkę wysokości mniej więcej 160cm. Chciałam ją formować w szpaler jak inne moje drzewka. Jednak jej boczne gałęzie rosną za wysoko jak na moje plany i potrzeby. I tu pytanie laika: czy jeśli przytnę główny pęd poniżej wyrastania gałęzi wyrosną nowe, zaczynając od miejsca cięcia i w przyszłym roku będę je mogła zacząć formować?
Pozdrawiam,Elżbieta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”