Podkładki pod jabłonie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Witam.Wszystkie drzewka mam przywiązane do palików,a te na M-9 to nawet kilkunastoletnie są przy palikach,bo lubią się krzywić.Niestety nie pomogły w ostatnich nawałnicach,połamało je tak samo jak drzewka...

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3704
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Ja mam na antonówce ze wstawką B9, też przy palikach.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń na podkładce A2?

Post »

Podkładka A2 to podkładka silnie rosnącą. Odległość między jabłonkami na podkładce A2 powinna wynosić nawet do 7 metrów. W zależności od siły wzrostu jabłoń na podkładce A2 dorasta do kilku a nawet kilkunastu metrów. Na A2 szczepi się jabłonie o słabym wzroście np. Idaredest, Remo, ...
jagusia111

Re: Jabłoń na podkładce A2?

Post »

7 metrów? Takiej odległości to nawet przy jabłoniach rosnących na antonówce się nie stosowało. Zazwyczaj takie jabłonie sadzi się w odległości 3 metrów. W końcu po coś wymyślono sekatory :D .
Drzewo dorasta do takiej wysokości do jakiej mu pozwolisz.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń na podkładce A2?

Post »

Mój ROD zakładano w 1967 roku. Jabłonie z tego okresu sadzono w jednym rzędzie w odległości 5 metrów od granicy z sąsiadem. Ci co posadzili 7 m od sąsiada nie musieli co roku skracać gałęzi.
jagusia111

Re: Jabłoń na podkładce A2?

Post »

Tylko chyba nie chodzi o to żeby jabłoń rosła samopas :wink: .
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń na podkładce A2?

Post »

"za plotem u sąsiadą dużą starą jabłonkę."
Ile od płotu rośnie ta jabłonka. Jaki ma zasięg gałęzi? Czy spadają do Ciebie z niej jabłka.

Jak sąsiadka w zimie nie przytnie swojej czterdziestoletniej jabłoni posadzonej 3 metry od granicy to mam u mnie cień od niej, a przez całe lato spady.

P. S. A tak przy okazji. Masz piękny i dobrze zaplanowany ogród.
jagusia111

Re: Jabłoń na podkładce A2?

Post »

Gdyby pójść takim tokiem myślenia i zastanawiać się co będzie za 40 lat to należałoby nie sadzić żadnych drzew, ani krzewów w odleglości mniejszej niż 5 czy nawet 10 metrów od granicy bo kiedyś coś może się wydarzyć i nie będę w stanie obciąć gałęzi, i moje drzewo będzie rzucać cień na działkę sąsiada.
A co do mojego ogrodu to dziękuję za miłe słowa :D .
Mysiul
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 16 sty 2011, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Dokonalem zakupu jabloni lobo i posadzilem drzewko w szeregu z innymi drzewkami, ktorych odleglosc wynosi co 2 metry. Zaczelem czytac to forum, sprawdzam podkladke mojego lobo, a na karteczce jest napisane Lobo A2..... Mam pytanie co robic, czy kupic nowe na m26??? Glebe mam dobrą, ale ciężką, klasa IIIa, borowina.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Mysiul pisze:Dokonalem zakupu jabloni lobo i posadzilem drzewko w szeregu z innymi drzewkami, ktorych odleglosc wynosi co 2 metry. Zaczelem czytac to forum, sprawdzam podkladke mojego lobo, a na karteczce jest napisane Lobo A2..... Mam pytanie co robic, czy kupic nowe na m26??? Glebe mam dobrą, ale ciężką, klasa IIIa, borowina.
Spróbuj zamienić tam gdzie kupiłeś. Jak się nie uda to im zostaw za friko i kup na M26. Koniecznie posadź przy 2 m paliku.
Dla jabłoni na A2 minimalna odległość to 3 m i to przy silnym corocznym cięciu. Przerabiałem takie zagęszczone posadzenie moreli. Nie warto.
jagusia111

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Podkładka A2 na glebę klasy III jest zdecydowanie za silna. Taką podkładkę wykorzystuje się na glebach klasy minimum IV, V. Może być problem z owocowaniem. Jest duża szansa, że jeśli drzewo będzie rosło zbyt silnie w gałęzie moze mieć malo owoców. Odleglość 2 m jest tu zbyt mała, choć przy bardzo silnym cięciu i wyprowadzeniu od początku korony wrzecionowej można taką jabłonkę utrzymać w ryzach. Jeśli masz możliwość wymień lub zwiększ odleglość między drzewkami, jeśli nie wiesz na co się decydujesz :D .
Mysiul
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 16 sty 2011, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Okej.... A2 poszła w dobre ręce, a w tym miejscu rośnie nowe Lobo na m26, dzięki wielkie!
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 619
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Rozumiem że jesteś przygotowany do walki z parchem na tej odmianie . ;:134
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”