Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norniczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 2 mar 2017, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wolbrom - małopolskie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Piękne okazy ..... ja dopiero wczoraj posadziłam...
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3749
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Właśnie nakryłem wiaderkami wyrastające pędy na Reuben. Mam nadzieję że przetrwają te nadchodzące przymrozki.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Moje jeżyny bez okrywania wytrzymywały spokojnie nawet cięższe zimy.W tym roku przemarzły wszystkie i to nie tylko u mnie. :( Młode wybijają z gruntu.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Witam,

czy ktoś z Was ma może jeżynę Navaho? Jeśli tak to jaki jest smak owoców? Czy wytrzymuje mrozy w Polsce?

Pozdrawiam serdecznie
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Ja mam dwie Navaho. Ekspertem od jeżyny nie jestem, wcześniej jadłem tylko dziko rosnące.
Navaho owoce ma duże lub nawet bardzo duże(byłem zdziwiony ich wielkością) i dobre w smaku tyle że ja miałem moje posadzone w dosyć mocno zacienionym miejscu i większość owoców nie dojrzewała tak jak trzeba i przez to nie wszystkie były wystarczająco słodkie ale niektóre były.
Jesienią przesadziłem je na słoneczne stanowisko,

Co do przemarzania to powiem tak, mimo okrycia włókniną jedna mi chyba zmarzła ale puszcza zielone listki powyżej miejsca zmarznięcia. Na drugiej nie ma oznak przemarznięcia. Stanowisko od pola wystawione na wiatr.

Navaho ma bardzo sztywne pędy więc na zimę zostały w pozycji pionowej skrócone do około 180cm i przywiązane do palika i wraz z nim okryte włókniną.

W tym sezonie będę już mógł więcej powiedzieć o plenności i jakości owoców ale podobno i z jednym i z drugim jest bardzo dobrze. Navaho występuje w trzech odmianach z tego co mi wiadomo. Różnią się czasem dojrzewania, wielkością owoców i ich ilością.
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Reuben, jeżeli tak dalej pójdzie to znowu mi zakwitnie w październiku ;:223 , u Was też tak słabo rośnie?
Obrazek
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

A co ten Reuben owocuje na pędach jednorocznych?
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Powinien, tylko czy zdąży :roll:
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

O, to ja muszę to mieć! Myślałem że zostaje mi tylko Prime Ark a przecież są jeszcze jeżyny z kolcami owocujące na pędach tegorocznych. Z tego co czytam to jakość owoców u tej odmiany jest bardzo dobra. Tylko późno dojrzewa i trzeba by jakoś przyspieszyć. Zastanawiam się na uprawą pojemnikową. W 15 litrowych donicach z podporą chyba by dało radę a we wrześniu jak się będą kończyć pomidory można przenieść pod folię.

Jarowo u mnie tez jeżyny stoją od tygodnia przez tą pogodę ale one bardzo szybko rosną. Jak się zrobi ciepło to wystrzelą. Ja w tamtym roku posadziłem w maju Navaho to do września urosły 3m pędy od zera.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3749
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Czy Mace doświadczenia w uprawie Jeżyna bezkolcowa 'Black Cascade'? Czy ta odmiana zdąży zaowocować przed zimą?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

W tym roku może być problem :) Ciekawa odmiana. Nie słyszałem o niej. Skoro jest dedykowana do uprawy pojemnikowej to można by wiosną trzymać ją pod folią żeby szybciej zawiązała kwiaty.
luk3Z
50p
50p
Posty: 67
Od: 26 kwie 2012, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobków/Ponidzie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Lex pisze:Witam,

czy ktoś z Was ma może jeżynę Navaho? Jeśli tak to jaki jest smak owoców? Czy wytrzymuje mrozy w Polsce?

Pozdrawiam serdecznie
Przykrywałem 1 rok po posadzeniu. Obecnie (5 rok) nie okrywana wytrzymała -27. Smak jeżynowy (początkowo słodko-kwaśny, a jak dłużej powisi to słodki) ale te dzikie bardziej mi smakują, bo są bardziej aromatyczne. Muszą długo powisieć żeby nabrać cukru.
Najgorzej u mnie wypada malinojeżyna w smaku trochę nijaka.
Poznam regulamin forum (jak będę miał czas) lub dostane bana
Beefanta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 26 lis 2013, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Nie wiem jak u was zachowują się jeżyny po ostatnich przymrozkach majowych, ale moja Black Satin kiepsko wygląda. Prawie wszystkie młode przyrosty przemarznięte. Czy jest jeszcze szansa, że odbije?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”