Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
SCSX
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 19 maja 2015, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

duduś pisze:Witam czy prawdą jest że jeżyna do owocowania potrzebuje drugiej jeżyny ??
Witam

Do owocowania nie potrzeba drugiej jezyny
Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

U mnie na odmianie Reuben owoce czerwienieją. To na pędach dwuletnich. Na jednorocznych zaczyna się początek kwitnienia. Orkan w pełni kwitnienia. Polar ma ładnie zawiązane owoce.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8642
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

U mnie Reuben , ma może teraz ze 30 cm. ,myślę że nic nie będzie z owocowania w tym roku .
Pewnie muszę go przesadzić w lepsze miejsce .
lukasz12a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lip 2016, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Witam

Ostatnio zauważyłem na kilku krzakach takie przebarwienia czym to może być spowodowane?
http://imageshack.com/a/img922/4403/qrhR6o.jpg
http://imageshack.com/a/img923/1508/CmuRat.jpg
lucyna733
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 lip 2016, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Witam.
u mnie też to się pojawiło i na dodatek zasychają mi wierzchołki wzrostu.
Na sto procent nie jestem pewna ale może to być zaraza ogniowa.
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Witam
Mam problem z jeżyną gazda.
Kupiłem je w zeszłym roku i posadziłem na miejscu w 100% nasłonecznionym przez cały dzień, co nie wyszło jeżynom najlepiej.
Jesienią przesadziłem je do półcienia ale jeżyny wyglądają dokładnie tak samo jak w zeszłym roku. Liście i owoce usychają, całe pędy wyglądają jak suche. Wiosną jeżyna obsypuje się kwiatami ale nic się nie zawiązuje a nawet jeśli coś się zawiąże to owoc wygląda jak mutant z 2-3 ziarnkami. Nawożę ją regularnie tak jak resztę drzewek i krzewów w sadzie, wody też im nie żałuję.
Nie mam miejsca całkowicie zacienionego dlatego planowałem w przyszłym roku zasłonić je matą maskującą, ale nie wiem czy ich obecna forma to tylko efekt przegrzania czy może coś im dolega innego.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Czy ktoś wie co to za cudo? Okropnie kolczaste, w ub. roku przywiózł nam znajomy w prezencie. Twierdził, że to na 100% malina, ja twierdziłam, że na 100% nie malina ale jakaś jeżyna. Kwitnie i wydaje małe czerwone owocki, które zaraz opadają, nawet nie zjadłam ani jednej i wycięłam . Muszę ją wykopać, Boję się, że mi zachwaści cały ogródek, przed wykopaniem poczekam na Wasze zdanie, czy to coś warte uprawy, czy zwykły chwast?;

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Agnieszka87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 lip 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Krzaczek wygląda na jeżynę rdzawą:)
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Gieniu, możliwe, że to jest jeżyna rdzawa. Godfather, też tak mam z jedną z jeżyn. Nie znam nazwy odmiany. Odrosty dostałam od koleżanki. U niej rośnie na działce pod wielkimi świerkami i nie widzi wcale słońca. Owocuje dużymi, jędrnymi owocami. U mnie już trzy razy zmieniała lokalizację. Owoce to zmutowane miniaturki mimo podlewania i częściowego zacienienia. W tym roku postanowiłam wyrzucić ją na kompost i dosadzić inne odmiany. W słońcu bardzo ładnie owocuje mi Chester. Owoce dojrzewają w połowie sierpnia. Mam też fantastyczną jeżynę o wielkich owocach dojrzewających w II połowie lipca, bardzo plenną, nabytą na targach rolniczych. Też rośnie w pełnym słońcu. Chciałabym dosadzić sobie ze 2-3 krzewy, niestety nie znam nazwy odmiany. Nie wytwarza prawie wcale odrostów, więc tym sposobem jej nie rozmnożę. Może ktoś z was mi pomoże przy identyfikacji?
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Gienia jakby jeżyna rdzawa Rubus phoenicolasius https://www.google.pl/search?q=Rubus+pH ... 80&bih=895
Agnieszka87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 lip 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Corazonbianco napisz proszę coś więcej o odm. Chester:) Zastanawiam się nad jej kupnem. Słyszałam, że jest plenna, ale jak ma się sprawa z odrostami? Czy da się obyć bez oprysków np na szarą pleśń?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

dziękuję wszystkim, poczytałam o niej i rzeczywiście może opanować pół ogrodu a jeżynę bezkolcową już mam (przemycona z Polski). Jak trochę upał zelżeje, wieczorkiem wykopię i to dokładnie, ten kłopotliwy prezent. Co za gostek z tego znajomego!!. Już nas obdarował śliwą, bez metki (była na przecenie w HOME DEPOT), nie wiadomo co to jest za odmiana. Potem ta jeżyna. Ciekawe co teraz przytarga, bo wkrótce ma nas odwiedzić ;:oj
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Chester jest bardzo plenna. Owoce po dłuższym przetrzymaniu na krzaku są słodkie i smaczne. W tym roku będzie to już jej drugie plonowanie. Krzew posadziłam we wrześniu 2014. Nie stosowałam żadnych oprysków. Nie zauważyłam żadnych oznak choroby. W tym roku jedynie mszyce były problemem. Obsiadły mi wszystkie jeżyny i morelę. Odrostów do tej pory też nie ma, a nawet szkoda, bo chętnie bym ją sobie rozmnożyła. Nie okrywałam jej na zimę, zniosła bez szwanku grudniowo-styczniowe załamanie pogody - z plus 15C do minus 18C w przciągu kilku dni.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”