Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Ja wycinam pędy które owocowały zaraz po owocowaniu- jesienią. Samo odkrywanie i podwiązywanie to wczesną wiosną, jak miną mrozy. Wiosną bez problemu można również wyciąć to co się na jesień zapomniało.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
vivi75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 mar 2017, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

ktoś podpowie czy i ewentualnie jakie podpory potrzeba jeżynie bezkolcowej? z góry dziękuję serdecznie
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Najlepiej takie, żeby owoce na ziemi nie leżały i wszystkie na słońce były wystawione jak najdłużej.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
weber
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 5 lut 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Witajcie!
Piszę do was z prośbą i zapytaniem,czy znajdzie się tutaj dobra dusza, która pomoże mi w założeniu plantacji jeżyny uprawianej w donicach w tunelu?
Chciałbym zając się taką uprawą.
Mogę prosić o sugestie,plusy i minusy tej uprawy.
Wiem,że jest to portal dla ogrodnikow ale może znajdzie się osoba, która ma tego typu uprawę albo się orientuje.
Z góry dziękuję za odp.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3705
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Ja uprawiałem odmianę Reuben w donicach w namiocie foliowym. Owocowały średnio, owoce bardzo smaczne i duże. Problemem były owady zapylające. W czasie kwitnienia panowały wysokie temp. Po kilku sezonach poszły do odkrytego gruntu. Może gdybym użył wcześniejszej odmiany, to bym to dalej ciągną.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
norniczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 2 mar 2017, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wolbrom - małopolskie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Hmmm przemarza czy nie bo już nie wiem a chciałabym kupić krzaczek jaką najlepiej ,ktoś mi doradzi...
Pozdrawiam Ewa
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

norniczka pisze:Hmmm przemarza czy nie bo już nie wiem a chciałabym kupić krzaczek jaką najlepiej ,ktoś mi doradzi...
Ja mam od roku odmianę Navaho i tą zimę przetrwała bez problemu. Pedy nie były położone na ziemi bo ta odmiana ma pędy sztywne i bałem się złamać. Przyciąłem je jesienią na wysokości 1,8m(w trakcie sezonu osiągnęły 2,5 do 3m) i owinąłem włókniną i tak w pozycji pionowej sobie stała wystawiona na wiatr. Dodam jeszcze że późną jesienią przekopywałem te jeżyny bo wcześniej rosły w miejscu zacienionym i owoce nie dojrzewały jak należy. Kilka było dużych i słodkich ale wiele pozostało zielonych aż od pierwszych przymrozków. Teraz rosną w pełnym słońcu więc powinno być sporo lepiej.
weber
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 5 lut 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Z tego co wyczytałem, to można również na zimę przenosić jeżyny w donicach do chłodni. W tedy nie ma ryzyka że przemarznie. Ktora zatem odmiana jest najlepsza do tunelu? Reubem zachwalają Holendrzy. A co z loch ness i prime ark 45?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3705
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Ja na zimę chowałem do zimnej piwnicy, więc nie ma obawy że przemarznie.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
jan_kow
100p
100p
Posty: 100
Od: 19 maja 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Niestety wieloletni krzew staje się wyniosły i nie można okryć jego całości,jedynie jakieś wiotkie pędy.
Nie wyobrażam sobie ,jak taki krzew można przenosić w donicach do piwnicy,chociaż uprawa w donicach jest możliwa,ale właśnie sens takiej uprawy ma na celu tego typu przemieszczanie krzewu.
Oczywiście widzę taką możliwość pod warunkiem mocnego przycięcia pędów. ;:oj
Mnie jednak cieszy,że pomimo dużych spadków temp. ok. minus 25C. moja jeżyna nie pokazuje symptomów przemarznięcia,ale z tymi optymistycznymi diagnozami warto jeszcze poczekać. ;:202
Pomimo to mamy kolejne zagrożenie majowymi przymrozkami,ale warto myśleć pozytywnie a będzie dobrze. ;:333
szylwester
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 9 kwie 2011, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

jan_kow pisze:Niestety wieloletni krzew staje się wyniosły i nie można okryć jego całości,jedynie jakieś wiotkie pędy.
Nie wyobrażam sobie ,jak taki krzew można przenosić w donicach do piwnicy,chociaż uprawa w donicach jest możliwa,ale właśnie sens takiej uprawy ma na celu tego typu przemieszczanie krzewu.
Oczywiście widzę taką możliwość pod warunkiem mocnego przycięcia pędów. ;:oj
Mnie jednak cieszy,że pomimo dużych spadków temp. ok. minus 25C. moja jeżyna nie pokazuje symptomów przemarznięcia,ale z tymi optymistycznymi diagnozami warto jeszcze poczekać. ;:202
Pomimo to mamy kolejne zagrożenie majowymi przymrozkami,ale warto myśleć pozytywnie a będzie dobrze. ;:333

Nie bardzo rozumiem, ja na jesieni wycinam wszystkie pędy owocujące a zostawiam pędy jednoroczne i tak co roku.
Tym sposobem krzew w żaden sposób nie robi się "wyniosły" a co roku wygląda praktycznie identycznie.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3705
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Przy odmianie Reuben wycinam wszystkie pędy jesienią. Zimują tylko korzenie.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 266
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Czy ktoś ma posadzoną Reuben w gruncie? U mnie drugi rok i niestety owoce nie dojrzewają, zresztą późno zaczyna kwitnąć, zobaczę w tym roku czy przetrwała zimę i jeżeli nie będę znowu miał owoców to wytnę ją.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”