Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8640
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

To co warto ? Wykopać i na kompost ? :;230
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Roślinę warto zostawić, pędy nie. Wiosną wyrosną nowe i jesienią zaowocują.
Na marginesie, może warto rozdzielić temat na dwa równoległe. Wyraźnie podzielić jeżyny owocujące na pędach zeszłorocznych od tych owocujących na pędach tegorocznych. Może było by łatwiej dzielić się info?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Też mam Reuben, posadzona jesienią. Kupiłam małą sadzonkę z gołym korzeniem. Dopiero w zimę wyczytałam, że owoce w gruncie mogą nie dojrzeć, a do folii jej nie dam. Zobaczę w tym sezonie jak sobie w ogóle da radę, jeśli owoce nie dojrzeją, to z czystym sumieniem zastąpię ją inną.

Mam jeszcze jedną owocującą na jednorocznych, ale nie mogę sobie przypomnieć jak się , sadzona w zeszłym roku. Z niej nawet były 3 owoce wczesną jesienią, były czarne, ale bardziej kwaśno-słodkie. Jednak to już nie to słońce, więc pewnie owoce nie dojrzewają tak jak u innych odmian. Zobaczę w tym sezonie jak wyjdzie z dojrzewaniem owoców u mnie.

Planuję teraz wiosną posadzić Black Butte, bo widziałam w szkółce sadzonki :)


Edit.
Sprawdziłam nazwę, miałam na myśli Merton Thornless, ale ta jednak owocuje na pędach 2 letnich. Zmyliło mnie to, że nowo posadzona jeżyna miała już owoce,podczas gdy pozostałe nie miały ;:124
cewe
500p
500p
Posty: 555
Od: 28 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

anulab pisze:To co warto ? Wykopać i na kompost ? :;230
Miałem na myśli,że nie warto zostawiać tych kikutów i nie warto pod folie ;:136
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Nie widziałem oferty Reuben z gołym korzeniem. Czy to pewna oferta?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Allegro: Sklepogrodnik
Teraz też sprzedają. Ogólnie sadzonka była ok, bez zastrzeżeń, no ale czy to na pewno ta odmiana, to za wcześnie, aby to stwierdzić :wink:
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 266
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

anulab pisze:To co warto ? Wykopać i na kompost ? :;230
Ja proponuję zostawić, sama się przekonasz czy warto. U mnie kwiaty zamarzły na krzaku, zobaczę w tym roku jak się rozwinie sytuacja jeżeli nie będzie owoców to idzie na kompostownik.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8640
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Problem jest w tym ,że na tegorocznych pędach nie doczekałam się owoców ,zabrakło
tak plus minus ze 3 tygodnie .Mam nadzieję ,że jak roślina będzie starsza to będzie lepiej
się wyrabiać .Rozważam jeszcze zmianę miejscówki na bardziej przyjazną , może przy
budynku ściana południowa . ;:131
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Można wiosną przyspieszyć wegetację, przykrywając zagon włókniną. Może wtedy te 3 tygodnie nadrobi?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8640
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Dzięki .Teraz to już za póżno , ale jesienią usypię kopczyk i okryję to włókniną .
Gryzonie mam nadzieję ,że się do niej nie dobiorą ,bo ona mocno kolczasta . :;230
weber
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 5 lut 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Widzę tutaj same negatywne opinie o jeżynie.
Napiszcie mi,czy ma sens uprawa jezyny pod osłonami.Jeżyny (np prime ark 45), która rosłaby w doniczkach i przenoszona byłaby na zimę w cieplejsze miejsce.Uprawa byłaby fertygowana.Chciałbym starać się o premię dla rolników,stąd tez pomysł na tego typu uprawę.Malina i borówka jest juz tak oklepana,że za kilka lat będzie w cenie porzeczki.Wiem,że jest to forum w wiekszosci amatorskie i na mniejszą skalę, ale po waszych postach widzę że znacie temat...
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Ja tylko dodam od siebie, że mogę 5 krzewów Black Satin puszczają pąki po zimie więc nie przemarzły a nie były niczym okrywane. Nawet ich nie przyginałem do ziemi to zostawiłem rozpięte na drutach w szczerym polu, gdzie zimą dosyć wiało a i zimą nie była zbyt łagodna.
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

weber pisze:Widzę tutaj same negatywne opinie o jeżynie.
Napiszcie mi,czy ma sens uprawa jezyny pod osłonami.Jeżyny (np prime ark 45), która rosłaby w doniczkach i przenoszona byłaby na zimę w cieplejsze miejsce.Uprawa byłaby fertygowana.Chciałbym starać się o premię dla rolników,stąd tez pomysł na tego typu uprawę.Malina i borówka jest juz tak oklepana,że za kilka lat będzie w cenie porzeczki.Wiem,że jest to forum w wiekszosci amatorskie i na mniejszą skalę, ale po waszych postach widzę że znacie temat...
Widziałem w biedronce czarną porzeczkę po 6zł za 250gram. W 2015 jeśli się nie mylę na skupie płacili 30gr za kilogram. Borówka nigdy nie będzie tania bo jej uprawa wiąże się z dużymi kosztami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”