Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Dziwnie się zachowuje Faworytka, ma powykręcane gałęzie na wszystkie strony, musiałam sznurkami przywiązać niektóre bo tak wiatr nimi wywija. Są nawet konary bardzo wiotkie. Z Bartlett (Bonkreta) nie mam takich problemów , rośnie prosto, trzyma fason.

Obrazek

To samo dzieje się z Chojuro, tez niektóre gałęzie musiałam sznurkami okiełznać . Czy u kogoś wystąpiła taka sytuacja, a może to jest zupełnie naturalne ?

Obrazek.

Może trzeba czymś podsypać nim jesień nadejdzie?
Pozdrawiam! Gienia.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Łomatko Gienia.. czy Ty już nie masz czego pędzić? :D
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

:;230 :;230 Ależ ja niczego nie pędzę , samo tak wariuje. Jesienią wszystkie drzewka (sadzone wiosna 2015 do "gołej ziemi " bez grama gnoju ) dostały trochę obornika i przykryłam to liśćmi i sucha trawa wyczesana z trawnika. Sama się dziwie co z tymi gruszami się dzieje. Jabłonie, śliwy, leszczyna, orzechy i wiśnie maja normalne przyrosty i sztywne konary. Tylko te dwie grusze tak szaleją , trzecia Bonkreta jest ok. No i się zaniepokoilam. Rozumiem, ze mam sobie dać siana :D :D
Pozdrawiam! Gienia.
Krasny
200p
200p
Posty: 495
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Witam. Czy znacie może jakieś metody na przyspieszenie owocowania gruszy? Jakieś przycinanie, czy coś? Drzewko rośnie sobie już z 6 czy 7 rok. Dwa lata temu zakwitła pierwszy raz, ale nic nie zawiązała. W tamtym i tym roku nie miała nawet jednego kwiatka. Nie widać, żeby jakaś chora była. Odmiana to red faworytka.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Fachowcy pewnie podpowiedzą Ci, ze wiele zależy od podkładki , odmiany, gleby itd. Miałam taki problem w Polsce z Generałem Leclerc, miała 6 lat i ani jednego kwiatka, gdzieś wyczytałam, ze trzeba poprzyginac gałązki i je obciążyć albo sznurkami przyciągnąć do ziemi (tak by nie ranić kory) , by były poniżej poziomu wyrastania z pnia. Zrobiłam to na początku sezonu, na gałązkach zawiązałam troczki a troczki sznurkami szpilkami do ziemi, oczywiście nie wyglądało to zbyt estetycznie, z tej wygiętej gałęzi wyrosło mnóstwo wilków , wylamywalam je systematycznie. Wyobraź sobie, ze pomogło !!!!!!
W następnym roku już miała kwiaty i od tej pory normalnie owocuje.
Pozdrawiam! Gienia.
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

elma27 pisze:Mam problem z pękaniem owoców gruszy. Pękają niedojrzałe, tak właśnie o tej porze roku. Czy to jest brak wapnia? Na co grusza w ten sposób reaguje?
Susza? A może masz czarne plamy na liściach/owocach? Wtedy parch.
Krasny
200p
200p
Posty: 495
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

gienia1230 Dzięki za porady. Na wiosnę będę przyginał. Dam jej jeszcze ze dwa lata. Szkoda drzewka wywalać po takim czasie.


Znacie może odmiany gruszy inne niż Konferencja i Lukasówka, które zawiązują owoce partenokarpicznie? Ta zdolność nie raz uratowała u mnie sezon u powyższych odmian i chciałbym sobie sprawić jeszcze jakąś z tą zdolnością, jeśli istnieje.




Znalazłem jeszcze odmianę Generał Leclerc. Czyli zdolność do partenokarpii mają przynajmniej Generał Leclerc, Konferencja i Lukasówka. Podobno częściowo samopłodna jest Carola. Może to też sprawa partenokarpii?
danter
100p
100p
Posty: 169
Od: 11 kwie 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wyszków

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Witam,
Jaki dołek należy wykopać pod grusze ? Jaka głębokość, jaka szerokość?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Zależy od podkładki.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

danter pisze:Witam,
Jaki dołek nalezy wykopać pod grusze ? Jaka głebokosc i jaka szerokosc ?
Link Sadzenie gruszy
Sadzimy tak aby miejsce okulizacji było 15cm nad ziemią.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Miejsce okulizacji 5 -max. 10 cm nad ziemią. Jeżeli podkładką jest pigwa to przy 15 cm jest dużo większe ryzyko że przemarznie, jeżeli siewka to z tych 15 cm będą wyrastały odrosty.
Wielkość dołka - tak żeby można było łatwo ułożyć korzenie, jeżeli planujesz nawożenie organiczne "pod korzeń" to na tyle głębszy żeby wsypać nawóz i cienką warstwę gleby oddzielającą korzenie od nawozu.
Teraz uformować misę na wodę a jeżeli drzewko jest na pigwie to jesienią wyściółkować kompostem lub korą.
Pozdrawiam,

J
Racoviak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 lip 2017, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Witam,

W zeszłym roku miałem problem z rdzą na mojej jednorocznej gruszy Bonkreta Williamsa. Od wczesnej wiosny wykonałem 3 opryski Miedzianem. W tej chwili na świeżych liściach pojawił się nalot, czy to nawrót rdzy, czy nie ma się czym przejmować ? Jeśli rdza to co polecacie do pryskania i kiedy ? W tym momencie na gruszy są prawie rozwinięte pąki kwiatowe.

Obrazek

Obrazek
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Bardziej bym się na tych liściach dopatrywał szpecieli.
Miedzian na rdzę raczej nie zadziała, raczej strobiluryny, może jakiś triazol.
Pozdrawiam,

J
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”