Śliwa 'Renkloda Ulena" żółta,czerwona

Drzewa owocowe
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa 'Renkloda Ulena'

Post »

U mnie ulena po około 30 latach idzie pod topór. Oczywiście nowa już posadzona w zeszłym roku, poczekałbym dłużej z wycinką żeby się cieszyć owocami. Jednak od dwóch lat stara renkloda praktycznie nie owocuje. Pewno by się dało ją odmładzać, ale działka jest w fazie schyłkowej (rodzice mają swoje lata, ja mam kawał pola przy domu 30km dalej), więc...
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Śliwa renkloda,ulena (Prunus domestica )

Post »

Ostatnio jadłem przepyszną śliwke purpurowa o smaku brzoskwini/nektarynki. Była sporych rozmiarów. Najprawdopodobniej była to śliwa brzoskwiniowa czyli jerozolimka. Czytając o niej dowiedziałem się że potrzebuję zapylacza jak renkloda ulena. Nabyłem też Stanley który jest bardzo dobrym zapylaczem dla wielu śliw. Czy i dla brzoskwiniowej również się sprawdzi? Czy ma ktoś może zrazy brzoskwiniowej na zbyciu oraz renklody uleny?
UprawaAmatorska
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 8 wrz 2016, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Grybowa

Re: Śliwa renkloda,ulena (Prunus domestica )

Post »

Witam,
mam właśnie Renklodę Ulenę i będzie miała już ok. 10 lat. Jest duża (tak mniej więcej 5m i dalej rośnie ;:202 ) ale owocuje raczej słabo - nie ma dużo na niej śliwek i nie pamiętam żeby kiedykolwiek było :? Sadzili ją moi rodzice i wydaje mi się że posadzili poniżej szczepienia, bo nie widać tego charakterystycznego zgrubienia (w ogóle nie zwracają uwagi na takie rzeczy - posadzone to posadzone nieważne jak ;:223 ), chyba że po prostu jakoś to zarosło.

Czy takie niewłaściwe posadzenie może być powodem tak intensywnego wzrostu i słabego owocowania? Dodam że jak się ją obetnie to rośnie jeszcze szybciej więc to bezcelowe.
Pozdrawiam, Szymon
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa renkloda,ulena (Prunus domestica )

Post »

Mam ten sam problem. Wyjątkowo krnąbrne drzewo. Wilki jak są jeszcze zielone przyginam do dołu i przywiązuję do pnia lub konarów.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Śliwa 'Renkloda Ulena'

Post »

Miałem Ulenę i Althana bardzo pyszne niestety ze względu na opryskiwanie obcinałem na wysokość 3,5 m .
Niestety Ałycza silnie rosnąca , bardzo silnie rosnąca Ulena i mamy problem .
Jak rzuciła się szarka na Renklody to niestety nie dało się jeść owoców a więc musiałem drzewa usunąć .
Można zastosować jako podkładkę węgierkę wangenheima ale niestety 2 razy szybciej łapie szarkę niż na ałyczy .
Podkładka karłowa pumiselect nie jest porażana przez wirusa szarki ale nie wiem na których odmianach dobrze rośnie i owocuje .
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Śliwa 'Renkloda Ulena'

Post »

U mnie w tym roku Althana w większości miała porażone owoce brunatną zgnilizna. Było zbyt mokro i opryski niewiele pomogły
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Śliwa 'Renkloda Ulena'

Post »

Witam,

mam pytanie - na mojej renklodzie ulenie pojawiły się teraz kwiaty - czy to normalne?

Dodam, że miała wczesniej kwiaty (kilka sztuk) "normalne" ale padły ofiarą mrozów.

Piszę "normalne" bo te teraz wydają mi się jakieś "nienormalne" - mianowicie nie wyrastają z gałązek z pąków tylko pojawiły się (dokładnie to zauważyłem je pierwszy raz wczoraj wieczorem dlatego zdjęcia ciemne i prześwietlone lampą) na końcach długich młodych pędów, które wyrosły w tym roku.

Czy to normalne by kwiaty pojawiały się na końcach (przewodnikach) młodych pędów - lub inaczej - by pędy kończyły się kwiatami?

Poza tym to kwiaty jak kwiaty - nic nadzwyczajnego. Ciekawe czy to ma szansę na zawiązanie owoców.

Obrazek

Obrazek


Czy może to być spowodowane zasileniem drzewek (na wiosnę dałem kompost na powierzchnię, później zasiliłem herbatką kompostową a później mocno rozrobioną gnojówką z pokrzyw)? Widać, że drzewa ogólnie bardzo pozytywnie na to zareagowały (dużo mocnych przyrostów i liści) - więc może to sprowokowało do drugiego kwitnienia?
Awatar użytkownika
julcia1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2255
Od: 19 maja 2011, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Leszno w Wielkopolsce

Re: Śliwa 'Renkloda Ulena'

Post »

Na śliwach też zaobserwowałam takie zjawisko nie tylko na ulenie ale również na węgierkach, nawet na gruszy mam kilkanaście takich kwiatów
Sama jestem ciekawa czy są szanse na owoce bo wcześniejsze zmrzły
Pozdrawiam Julia
Moje zielone zakręcenie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”