Dziwne pędy Gruszy

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Szerszen
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 cze 2015, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dziwne pędy Gruszy

Post »

Na początku chciałbym wszystkich przywitać. Jestem nowy na forum choć obserwuje je już od długiego czasu.

Znalazłem oto takie dziwne pędy na gruszy Konferencji. Wypatrzyłem dwa na jednym tylko drzewku. Co to? Zgłupiałem bo wygląda jak kwiat :shock: tylko jakiś dziwny

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4c6 ... f1c12.html

Obrazek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwne pędy Gruszy

Post »

Awatar użytkownika
Szerszen
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 cze 2015, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwne pędy Gruszy

Post »

Co masz dokładnie na myśli?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwne pędy Gruszy

Post »

Wrzuć w forumową wyszukiwarkę 'zaraza ogniowa' i poczytaj. Obserwuj czy następują zmiany w kierunku czernienia tego pędu (jeśli zaraza to dzieje się szybko), ew jakieś wystąpienie nietypowych kropel 'wody' w tym rejonie, wysięków, może są jakieś objawy na pniu na dolej części drzewa.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Dziwne pędy Gruszy

Post »

Też witamy na forum!
pelikano11 pisze:Wrzuć w forumową wyszukiwarkę 'zaraza ogniowa' i poczytaj.
He, wujek- czy to wygląda jak opalone ogniem? Zwykły "pośpiech" zjarowizowany w zimnym maju. Mnie też grusza wypuściła nowe kwiatostany...
Nie ma co obserwować, jak porazi zaraza ogniowa to jak napalm w małym zakresie, z resztą pierwsze zdjęcie z linku nieźle to pokazuje.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwne pędy Gruszy

Post »

Eee no napisałem zacznij od wykluczenia, a oko to mam raczej dobre. Wg mnie oczywiście - każde takie zaburzenie powinno budzić niepokój. Powinno się dokładnie drzewu przyjrzeć, sprawdzić miejsce szczepienia, pień, łodygi, liście.. Jeśli jest ok., drzewo jest zdrowe a jest to pierwsze kwitnienie to prawdopodobnie coś niedobrego się działo z korzeniami, może był użyty glifosat, może w korzeniach są larwy itp.
Oczywiście nic nie dziej się bez przyczyny, każda roślina reaguje w sytuacjach ekstremalnych, często próbując zaowocować jeśli dzieje się coś niedobrego/groźnego. A jeśli drzewo rośnie z takimi dziwolągami bez oznak chorobowych, to znaczy że przyczyną może być np jarowizacja tak jak napisałeś, jestem ostatni który szuka dziury w całym.
Awatar użytkownika
Szerszen
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 cze 2015, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwne pędy Gruszy

Post »

Na drzewku w tej chwili nie ma żadnych objawów choroby. Choć zdarzało się w ubiegłych latach że jakieś pojedyncze pędy usychały jak przy zarazie. Grusza była posadzona ok 7 lat temu. Do tej pory Wszystkie mało owocowały bo nie były przycinane i słabo zawiązywały pąki kwiatowe.W tym roku ma ok 10 owoców. W tym sezonie była dość silnie prześwietlona.

Mówiliście coś o jakimś pośpiechu. Jarowizacji. Możecie wytłumaczyć o co chodzi. Szukałem w google ale nie ma nic konkretnie drzewach owocowych.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwne pędy Gruszy

Post »

Szerszen pisze:Mówiliście coś o jakimś pośpiechu. Jarowizacji. Możecie wytłumaczyć o co chodzi. Szukałem w google ale nie ma nic konkretnie drzewach owocowych.
Ja? ja nic nie mówiłem, wierzę maryann na słowo.
Nigdy nie widziałem tego zjawiska o tej porze po pierwszym kwitnieniu. Jesienią tak, ale to pewnie z innego powodu, nie znam się na tym. Wiem tylko tyle, że roślinom coś albo ktoś w głowach miesza
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Dziwne pędy Gruszy

Post »

Ja też miałam taki przypadek. Tak się dzieje, kiedy po cieple nastąpią znaczne chłody.

Tak było, że był okres ciepła, potem na święta spadł śnieg, było znaczne ochłodzenie,
w maju były zimne noce, no i w czerwcu upały. I takie wahania temp. wpływają tak czasem na rośliny.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Dziwne pędy Gruszy

Post »

U mnie takie anomalia powtarzają się co roku na gruszy i jabłoni, tak że, ja już do tego przywykłem. :)

Obrazek

Obrazek

I na jabłoni.

Obrazek
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
Szerszen
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 cze 2015, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwne pędy Gruszy

Post »

Robić coś z takimi pędami? Obrywać?
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Dziwne pędy Gruszy

Post »

Ja swoje już wyciąłem, co robię każdego roku, jak mam takie anomalia. Te kwiaty nie dadzą owoców, a są źródłem zakażeń i innych infekcji roznoszonych przez owady zapylające. Lepiej je usuń.
Pozdrawiam Józef
x-k-ka

Re: Dziwne pędy Gruszy

Post »

Może z innej beczki. Szukam wątku o gruszy znalazłam tylko tę. Drzewko ma parę lat , nie wiem co się dzieje , coś zaatakowało liście Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”