Winogrona czy podlewać?.

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
sybille
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 maja 2006, o 11:43

Winogrona czy podlewać?.

Post »

Mój ojciec pozostawił mi winogrona przy domu, i szczerze nie wiem nawet czy się je podlewa i jak często, czy ktoś mógłby mi pomóc?
Sybille
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Nie czuję się wielkim ekspertem w tej dziedzinie ale osobiście podlewam większymi dawkami a nie za często. Z tego co wiem to lepiej wystrzegać się podlewania samych winorośli (krzaka i liści) szczególnie teraz gdy przymierzają się do kwitnienia, żeby nie uszkodzić zawiązków, ale podlewać wprost do ziemi.
Dobrze jest wyłożyć krzaki matami ogrodniczymi -trzyma wilgoć.
Więcej dowiesz się gdy zauważy ten post wielki znawca winorośli -Janusz

pozdrawiam
Broniusz
Broniusz
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: jak często

Post »

sybille pisze:Mój ojciec pozostawił mi winogrona przy domu, i szczerze nie wiem nawet czy się je podlewa i jak często, czy ktoś mógłby mi pomóc?
Podlewa się tylko w razie wyjątkowej suszy. Raz a dobrze.
W okresie kwitnienia podlewanie zabronione. :lol:
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

a dlaczego nie wolno podlewać podczas kwitnienia?
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: jak często

Post »

elmarek pisze:czy to znaczy ,że już nie mogę podlewać i dlaczego?
To co na zdjęciu to jeszcze nie kwitnienie. To zaledwie zawiązki pączków.
Kwitnąć one będą gdzies za miesiac dopiero (uprawiane w gruncie ). I do tej pory można podlewać. :D
Wysoka wilgotność w okresie kwitnienia powoduje opadanie kwiatów i małych zawiązków owoców. I ma na to wpływ nie tylko naturalna wilgotnosć powietrza w tym czasie, ale takze zwiększone parowanie w obrębie krzewu po podlaniu.
Dlatego w okresie kwitnienia i kilka dni po nim zaleca się wstrzymanie takich zabiegów jak podlewanie czy też spulchnianie ziemi (też zwiększa parowanie).
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
sybille
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 maja 2006, o 11:43

Post »

A co z podlewaniem, jeśli są to jeszcze sadzonki z zeszłego roku?
Sybille
kiler
50p
50p
Posty: 72
Od: 20 mar 2006, o 01:07
Lokalizacja: Słubice

Post »

ja winorosl podlewam w taki sposb ze w miejscu gdzie lodyga wychodzi z ziemi wkopalem do samych korzeni kawalek rynny i co kilka dni podlewam je w ten spsob ze wlewam wode do tej rynny i Dzięki czemu podlewany jest sam winogron a nie ziemia wokol niego tzn woda dostaje sie do glebszych warstw i do korzeni
tak podlewam takze i drzewa ze mam wkopana przy pniu rynne i do niej wlewam wode gdy chce je podlac wowczas nie podlewam chwastow tylko samo drzewo.Jak sadzicie dobry pomysl ??Dodatkowo ziemia wokol winorosli i drzew jest zasciolkowana skoszona trawa :lol:
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

sybille pisze:A co z podlewaniem, jeśli są to jeszcze sadzonki z zeszłego roku?
Sadzonki można podlewac, a nawet trzeba. :D
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

kiler pisze:ja winorosl podlewam w taki sposb ze w miejscu gdzie lodyga wychodzi z ziemi wkopalem do samych korzeni kawalek rynny i co kilka dni podlewam je w ten spsob ze wlewam wode do tej rynny i Dzięki czemu podlewany jest sam winogron a nie ziemia wokol niego tzn woda dostaje sie do glebszych warstw i do korzeni
tak podlewam takze i drzewa ze mam wkopana przy pniu rynne i do niej wlewam wode gdy chce je podlac wowczas nie podlewam chwastow tylko samo drzewo.Jak sadzicie dobry pomysl ??Dodatkowo ziemia wokol winorosli i drzew jest zasciolkowana skoszona trawa :lol:
I to jest bardzo fajny pomysł. :D
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
lisek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 14 maja 2006, o 21:15

Post »

A jak się to ma do winogron w szkalrni ?
Jak często je podlewać i czy tez tylko do kwitnienia ?
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

lisek pisze:A jak się to ma do winogron w szkalrni ?
Jak często je podlewać
W szklarni to w ogóle trzeba ostrożnie z podlewaniem. Mączniak tylko czeka na wilgotny klimat.
Najlepiej zmontować jakis system podlewania bezpośrednio do systemu korzeniowego.
i czy tez tylko do kwitnienia ?
Zasada nie podlewania w okresie kwitnienia obowiązuje niezależnie od tego gdzie roślina rośnie.
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
ANTOŚ
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 kwie 2006, o 18:51
Lokalizacja: Koszalin

Post »

lisek pisze:A jak się to ma do winogron w szkalrni ?
Jak często je podlewać i czy tez tylko do kwitnienia ?
Mam pytanie dotyczace winogron w szklarni...W zeszlym roku pierwszy raz od kilku lat moj kilkunastoletni okaz ..przywieziony z Bułgarii .. zaatakowala plesn i maczniak ...Wyczytalem w tym temacie ,ze do tego mogła przyczynic sie duza wilgotnosc powietrza bo je podlewam metoda zalewania calej szklarni raz na dwa tygodnie...i tak juz od lat .....Widocznie trafilem na zly okres chociaz w okresach kwitnienia tez wstrzymywalem zalewanie ...Jakie Opryski i w jakim okresie sa wskazane po tym zeszlorocznym chorobowym roku...Do tej pory niczym i nigdy nie opryskiwalem ....Antos
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”