Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Czyli jest szansa?... ;:138 Dziękuję za pomoc. ;:196
Ło matko nie znam czeskiego...jak tam się dostać, wystarczy e-maila wysłać z zapytaniem?
Zaraz poszukam tam Koralika.

Znalazłam i na fotce bardzo przypomina tamtą moją odmianę Koralik z dzieciństwa.
Te charakterystyczne kreseczki i kropeczki ;:138
Zaraz napiszę do sprzedawcy. ;:173
AntoniD
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 paź 2013, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stary Wiśnicz - małopolska

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

"Koralika" na M7 kupiłem 3 lata temu w szkółce P. Krupińskiego w Karniowie pod Krakowem, "Panieńskie Czeskie" na podkładzie antonówki dostępne jest ( wysyłkowo ) u P. Ziobrowskich pod Opolem. Na "Koraliku" dotrwały u mnie do tej pory 3 szt. jabłuszek i wyglądają one jak "Panieńskie Czeskie" na zdjęciach.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Szkoda, że tylko 3 sztuki, bo odkupiłabym z kilogram. ;:173
Dziękuję AntoniD za adresy, zaraz piszę do sprzedawców, a nóż się uda.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Wreszcie udało się. ;:138 Czeskie panieńskie udało mi się zakupić w eko-ogrodniku koło Opola. :tan
Dostałam tez już odpowiedź od Prodej stromku z Czech-niestety odpisali, że nie wysyłają do Polski.
Za pomoc w odszukaniu moich jabłek z dzieciństwa i podaniu innej nazwy tej jabłoni bardzo, bardzo wszystkim dziękuję. ;:180 ;:180 ;:180
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Teraz tylko czekać na owoce by utwierdzić się że to rzeczywiście to. Pomyłki też się zdarzają nawet w szkółkach. To są jakieś jabłka deserowe czy przerobowe?
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Tak myślałam czy nie zakupić dwóch drzewek na wszelki wypadek?

Koralik raczej tylko deserowy. W sadzie, który miał mój wujek było wiele starych odmian jabłoni i na przetwory były inne.
Pamiętam ten sad, gdzie jakie drzewo rosło, kiedyś chodziło się po drzewach... ;:173
Koraliki te, które jadłam były raczej małee z lekko różowym miąższem i bardzo słodkie, miąższ trochę suchy.
Spadów było tak dużo, że dosłownie czerwono było na bardzo dużym obszarze-korona była szerokalachna.
Część korony zakrywała kurnik i po wejściu na dach z górnych partii zrywało się prawdziwe delicje.
Dolne partie gałęzi sięgały prawie ziemi.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Plon może niewielki, ale za to jaki smaczny i pachnący :D Oczywiście to koksa pomarańczowa. Szkoda, tylko, że jabłoń cierpi od raka innych plag, może uda mi się doprowadzić do porządku, a w najgorszym może uda mi się zaszczepić.

Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
przemek_g
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 paź 2016, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń "cebulki"

Post »

Jutlandio .. i jak z tą jabłonią ? była to ta odmiana ?

ja również szukam jabłoni "cebulki". moi teściowie mieli ją daaawno temu.
owoce kisili razem z kapustą, można było ją przechowywać w kopcu z ziemniakami ... a dodatkowo nawet jak spadła na ziemię to nic jej się nie działo. w miejscu obczaskania zasychała.

może ktoś z was będzie coś więcej wiedział.

Mieszkam przy północno zachodniej granicy woj. śląskiego.

pozdrawiam
Przemek
AntoniD
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 paź 2013, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stary Wiśnicz - małopolska

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

ela151 pisze:Tak myślałam czy nie zakupić dwóch drzewek na wszelki wypadek?

Koralik raczej tylko deserowy. W sadzie, który miał mój wujek było wiele starych odmian jabłoni i na przetwory były inne.
Pamiętam ten sad, gdzie jakie drzewo rosło, kiedyś chodziło się po drzewach... ;:173
Koraliki te, które jadłam były raczej małee z lekko różowym miąższem i bardzo słodkie, miąższ trochę suchy.
Spadów było tak dużo, że dosłownie czerwono było na bardzo dużym obszarze-korona była szerokalachna.
Część korony zakrywała kurnik i po wejściu na dach z górnych partii zrywało się prawdziwe delicje.
Dolne partie gałęzi sięgały prawie ziemi.
Niestety nie mogę odpowiadać na priv, ale mogę powiedzieć, że te moje koraliki były 2 szt. raczej średniej wielkości i 1 szt. całkiem mały. Co do słodyczy to jadłem inne bardziej słodkie. Skórka szybko zrobiła się tłustawa i miały wtedy one silny aromat. Mój koralik miał ciężki ten rok, gdyż z uwagi na jego powolny wzrost został wiosną przesadzony robiąc miejsce innej jabłoni, a później mocno dokuczyły mu mszyce. Skontaktuj się z Panią Dorotą Flaga z biodaru w Krakowie, mają oni sad kolekcyjny pod Krakowem, może będą mieć jeszcze Koraliki.

Zapoznaj się z tym http://ekoosada.pl/ekowioska/ekologiczn ... 264#pid264
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Czy jest ktoś z okolic Wieliczki? Potrzebuje pomocy w starym sadzie. Bardzo zaniedbanym. Nie chodzi mi o pracę fizyczną tylko o poradę jak odmłodzić drzewa i pobrać zrazy i jak to zaszczepić. Szkoda mi tych drzew.
Beata
jagusia111

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Zrazy pobiera się z jednorocznych pędów.
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

No super, a co dalej z nimi? Kiedy pobierać?
Beata
jagusia111

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Zrazy pobiera się na początku zimy przed nadejściem dużych mrozów. Następnie najlepiej je przechować w nieogrzewanym pomieszczeniu (ale takim, które nie przemarza np. piwnica na ziemniaki itp.) w wilgotnym piasku. Trzeba pilnować żeby piasek był całą zimę wilgotny. Wiem, że niektórzy probują przechowywać zrazy w lodówce, ale nie wiem jak to zdaje egzamin.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”