Winorośle i winogrona cz. 5

Drzewa owocowe
Zablokowany
iryska2
50p
50p
Posty: 71
Od: 4 mar 2015, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Poprzednie posty w temacie: Winorośle i winogrona cz. 4:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... start=1064

Mam pytanko czy odkrywać już winogrona?
Mam je okryte gałęziami świerku.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

Wczoraj podszedłem na popołudniowy spacer z psami na sąsiednia ulicę Starobrzeską, gdzie przy dawnym wiejskim domu rośnie domniemany Oberlin Noir. Pąki wchodzą już w fazę wełnistą:
Obrazek Obrazek
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

Witam Państwa serdecznie!

Chciałbym zapytać o kwestię związaną z sadzeniem winorośli. Dysponuję dosyć długim, dobrze nasłonecznionym pasem ziemi między drogą dojazdową a parkanem. Zastanawiam się nad posadzeniem tam winorośli. Ale ta ziemia jest mocno zbita, zawiera sporo gruzu (głównie odłamki cegły) i bardzo trudno będzie całość porządnie uprawić. Czy sadzenie winorośli w większe niż zazwyczaj dołki wypełnione odpowiednio przygotowanym podłożem zda w takim przypadku rezultat?
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

Czy się uda to trudno powiedzieć, ale ze maja duże szanse to można śmiało stwierdzić.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

ABan pisze: Czy sadzenie winorośli w większe niż zazwyczaj dołki wypełnione odpowiednio przygotowanym podłożem zda w takim przypadku rezultat?
Zobacz co tutaj piszą w punkcie"Przygotowanie gleby".Taki rowek byłby dobrym rozwiązaniem,przy okazji oczyściłbyś glebę z kawałków gruzu.
http://www.winorosl.pl/artykuly/79-pora ... jcych.html
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Ja swoje winorośle dziś właśnie odkryłam, świerkowe gałęzie poszły na ognisko. Zostało mi jeszcze odkopać kilka łóz zapobiegawczo zakopanych w razie "W" w szklarni i pod domem.
Awatar użytkownika
santana51
500p
500p
Posty: 634
Od: 13 maja 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, działka za Wyszogrodem

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Na próbę odkryłem dwie winorośle i jak widzę są w pełnym uśpieniu, tak więc sądzę że inne też dlatego jeszcze poczekam z ich odkrywaniem.
  • Pozdrawiam Jurek
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Ja jesienią zakopczykowałem tylko sadzonki.Krzewów nie okrywałem i przezimowały w dobrym stanie nawet te najdelikatniejsze odmiany.Ryzyko się opłaciło bo przy dwustu krzewach zaoszczędziłem sporo roboty.Oczywiście nikogo tu nie namawiam do nieokrywania bo zawsze wiąże się to z ryzykiem przemarznięcia.W swojej okolicy największy spadek temperatury zanotowałem w Sylwestra(-20)ale był to mróz krótkotrwały.To już trzecia z kolei tak łagodna zima,oby tak dalej...
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Ja też czekam tak jak mi polecono.
Pozdrawiam Paweł
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Odnośnie sadzenia winorośli, chciałbym zapytać o optymalną zawartość podłoża. Wyczytałem w polecanych artykułach, że na dno daje się przekompostowany obornik. A sadzonkę obsypuje próchniczą ziemią. Mając do dyspozycji kompost, ziemię ogrodniczą na bazie torfu, piasek, perlit i kredę - jaka mieszanka byłaby najlepsza?

Czy dwuletni przekompostowany obornik to to samo co obornik leżący równo dwa lata na pryzmie?
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

Stara winorośl-można wcisnąć dookoła krzaka obornik bydlęcy,czy podsypać s.amonowej?
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

andrew54 pisze:Ja jesienią zakopczykowałem tylko sadzonki.Krzewów nie okrywałem i przezimowały w dobrym stanie nawet te najdelikatniejsze odmiany.Ryzyko się opłaciło bo przy dwustu krzewach zaoszczędziłem sporo roboty.Oczywiście nikogo tu nie namawiam do nieokrywania bo zawsze wiąże się to z ryzykiem przemarznięcia.W swojej okolicy największy spadek temperatury zanotowałem w Sylwestra(-20)ale był to mróz krótkotrwały.To już trzecia z kolei tak łagodna zima,oby tak dalej...
Kopczykowałem tylko ubiegłoroczne sadzonki z miejscem szczepienia. Reszta bez kopczyków, tym bardziej potraktowałem tak sadzonki Chrupek z okolicznych wsi i lokalnych blauerów, które zaaklimatyzowane do śląskich warunków muszą radzić sobie podczas trudnej, zimowej pory. Materiału po wsiach jest tyle,że nawet, gdy parę sadzonek odpadnie, wiosną będą kolejne ( zadołowane śpią jeszcze Chrupki z Kościerzyc, Pisarzowic, Żłobizny, Psar i Brzegu ). Mam nadzieję jeszcze pozyskać przed świętami kolejne Chrupki z Brzegu ( trzy lokalizacje na przedwojennym osiedlu ), pobliskich Myśliborzyc i Brzeziny. Minimum tej zimy wystąpiło podczas styczniowej nocy, gdy temp. spadał do -10 st.C ( w ubiegłym roku było to -15 st.C, a daw lata temu -22 st.C , i również w styczniu, a to wszystko były jednorazowe spadki temperatur, zatem jest jakaś tendencja spadkowa ).
Awatar użytkownika
jars
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 lis 2014, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winorośle i winogrona cz. 5

Post »

@ABan
Winorośl nie ma jakiś ścisłych wymagań glebowych - rosnąć może i na glebach piaszczystych i cięższych, choć na pewno żyźniejsza i zasobniejsza gleba będzie lepsza. Ważne, żeby nie była to gleba o odczynie bardzo kwaśnym; optymalna jest obojetno-zasadowa (ok.6,5-7 pH) Dlatego zalecane jest dodawanie garści kredy do dołka, kiedy mamy ziemię raczej kwaśną. Wykop po prostu dołki, na dno łopatę dwuletniego obornika (przysypanego warstwą ziemi, żeby nie poparzyło korzeni) i potem sadzonka i zasypujemy żyzną ziemią ogrodową. Ziemia do zasypywania dołka u mnie to mieszanka kupowanej próchniczej ziemi kwiatowej (nie kwaśnej!), torfu odkwaszonego i kompostu własnej produkcji i ziemi z działki (kretowisk). Dodawanie jałowego wypełniacza w postaci piasku czy perlitu raczej nie ma sensu.
Pozdr.
Jarek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”