Śliwa- uszkodzenie pnia,kory

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
joannajezynka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 wrz 2013, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa i problem po zimie

Post »

Drzewko oczyszczone.Niestety w trakcie oczyszczania okazało się,że próchnieje już częściowo w ziemi.
Ziemię odgarnęłam i to co się dało usunęłam.Pozostawiłam do przesuszenia,choć nie wiem czy nie powinnam przysypać ziemią?
Ale wydaje mi się,że te około 30 cm odsłonięcia bryły korzeniowej z jednej strony nie powinno mieć złego wpływu na drzewko.
Ta śliwa kilka lat temu przeżyła powódź.Stała w wodzie około 2 miesiące. Daliśmy jej szansę,długo nie owocowała ale gałązki wypuszczała.W 2014 roku doczekaliśmy się owoców.Nie wiem co to za odmiana ale śliwki były bardzo smaczne.Dlatego postanowiłam zawalczyć o to drzewko.Czas pokaże czy da radę.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Śliwa i problem po zimie

Post »

Koniecznie zasmaruj, najlepiej Miedzianem 350SC, Miedzianem w proszku zmieszanym z farbą emulsyjną 1:1, ostatecznie jakąś maścią ogrodniczą.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Śliwa i problem po zimie

Post »

To już lepiej samym miedzianem.. Pastą tam nie smaruj, bo stworzysz warunki hubom.
Ziemi tam nie nagarniaj, to musi być suche. Dalej już drzewo samo sobie poradzi, ale kontroluj stan wewnątrz pnia. Jakby pojawiały się jakieś owocniki grzybów to zgłoś się z tym ponownie.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
gregsid
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 16 mar 2015, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa - mocno uszkodzona kora - jak ratować drzewo ?

Post »

Witam.

Odciąłem dziś korę i chciałem oskrobać uszkodzone części pnia. Jednak drewno jest bardzo twarde, nie jest zgniłe ani spróchniałe. Na jednym ze zdjęć widać jak nożem próbowałem ściąć część drewna - pod spodem jest mocne, białe.

Co dalej zrobić z tą śliwą ? Czym zabezpieczyć miejsce po usuniętej korze ?

Pozdrawiam

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - mocno uszkodzona kora - jak ratować drzewo ?

Post »

Po bokach ładnie odsłoniłeś miejsce gdzie jeszcze drzewo żyje - jest tam taki "wałeczek". Musisz go znaleźć także u góry, bo widzę, że jeszcze nie doszedłeś do zdrowej kory. Nie musisz tego martwego drewna całego zdzierać - wystarczy że szczotką drucianą ściągniesz słabiej przylegające frakcje. I teraz ok 2-4 cm pas obok tego zdrowego wałeczka malujesz np. funabenem lub farbą emulsyjną z dodatkiem topsinu i miedzianu. Resztę powierzchni możesz nasączyć roztworem topsinu, a następnie zakonserwować np. olejem do drewna lub innym nietoksycznym środkiem. Masz jedna pół obwodu pnia "do dupy" i bez szczepienia mostowego drzewo będzie długo cierpiało. Postaraj pozyskać się kilka długich i mocnych zrazów - dłuższych niż rana. Trzeba je przechować do około połowy kwietnia w chłodnym i ciemnym miejscu (by nie ruszyły). Chodzi tutaj o to by jak najwięcej zmagazynowanych przez zimę substancji odżywczych pozostało w zrazach (zapewnia to szybszą generację kallusa - tkanki umożliwiającej zrastanie). Mniej więcej od połowy kwietnia można próbować wszczepić je między zdrowymi fragmentami pnia obejmującymi ranę (najczęściej góra-dół). Zrazy te po przyjęciu przejmą na siebie transport substancji odżywczych i wody z uszkodzonego fragmentu pnia, a po wielu latach mogą nawet na tyle się rozrosnąć, że ranę zasłonią całkowicie.
gregsid
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 16 mar 2015, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa - mocno uszkodzona kora - jak ratować drzewo ?

Post »

Witam.

1. Czy byłaby możliwość wyedytowania któregoś z moich zdjęć i zaznaczenia na nim, które miejsca jak potraktować. Nie bardzo wiem, o który 'wałeczek' chodzi i jaki pas 2-4 cm brać pod uwagę.
2. Czy wymienione preparaty w sklepie ogrodniczym ?
3. Czy olej do drewna to to samo, co olej jadalny ?

Proszę wybaczyć takie /z pewnością naiwne/ pytania, ale bliżej mi do komputerów niż ogrodnictwa.

Pozdrawiam.
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - mocno uszkodzona kora - jak ratować drzewo ?

Post »

Postaram się naszkicować to po powrocie do domu (po 17), chyba że kto inny w międzyczasie tutaj zajrzy i koledze pomoże. Fungicydy w sklepie ogrodniczym powinien kolega znaleźć bez problemu, jeśli chodzi o olej do drewna to jest to mieszanina olejów roślinnych, natomiast nie jest to olej spożywczy, który szybko jełczeje. To dość trwałe oleje roślinne które impregnują uszkodzone tkanki pnia nie pozwalając na rozwijanie się tam grzybów, a jednocześnie częściowo pozwalają drewnu oddychać więc nie doprowadza się do procesów gnicia i próchnienia. Olej taki może w sklepie ogrodniczym się znaleźć, ale nie ma reguły.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - mocno uszkodzona kora - jak ratować drzewo ?

Post »

Promilus pisze: jeśli chodzi o olej do drewna to jest to mieszanina olejów roślinnych, natomiast nie jest to olej spożywczy, który szybko jełczeje. To dość trwałe oleje roślinne które impregnują uszkodzone tkanki pnia nie pozwalając na rozwijanie się tam grzybów, a jednocześnie częściowo pozwalają drewnu oddychać więc nie doprowadza się do procesów gnicia i próchnienia. Olej taki może w sklepie ogrodniczym się znaleźć, ale nie ma reguły.
A nie może być to olej parafinowany? taki jak z apteki pod nazwą "parafina ciekła"
Olej parafinowany jest składnikiem Promanalu 60 EC, więc tak sobie pomyślałem..może błędnie
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - mocno uszkodzona kora - jak ratować drzewo ?

Post »

Obrazek
Tutaj obrysowałem mniej więcej fragment gdzie powinna być zdrowa tkanka (ten wałeczek pod korą - do takiego miejsca powinna być ta rana z każdej strony wyczyszczona).


Obrazek

Ten obrazek z kolei pokazuje gdzie i czym zabezpieczać. Brzegi rany oznaczone kolorem zielonym zabezpieczamy funabenem, lub farbą emulsyjną (np. akrylowa, teflonowa etc.) z dodatkiem fungicydów. Często takie zostają po różnych remontach więc nie powinno być problemu z wykorzystaniem. Obszar oznaczony na niebiesko napuszczamy roztworem fungicydu, a po wyschnięciu olejem lub innym nietoksycznym środkiem konserwującym drewno (tutaj najlepiej właśnie by preparat był nietoksyczny dla żywych tkanek). Biorąc pod uwagę rozległość uszkodzeń moim zdaniem najlepiej wziąć takie 2-3 letnie "dzikie" drzewko śliwy, wkopać blisko pnia starej śliwy, ściąć przewodnik (i usunąć wszystkie boczne pędy oraz pączki) a następnie przewodnik "dostawki" wszczepić ponad ranę ratowanej odmiany. Alternatywą chyba byłoby jedynie wszczepienie się do podstawy drzewa (czyli miejsca gdzie w zasadzie już korzenie szkieletowe wychodzą).
joannajezynka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 wrz 2013, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa i problem po zimie

Post »

Drzewko opryskane miedzianem,pozostaje czekać i obserwować.
Dzięki za podpowiedzi.
Pozdrawiam Joanna
gregsid
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 16 mar 2015, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa - mocno uszkodzona kora - jak ratować drzewo ?

Post »

Dzięki wielkie za pomoc.

W sobotę postaram się wszystko zakupić i przesmarować tymi środkami.
Za jakiś czas dam znać co się dzieje.

Ps.
Jaki to ma być FUNGICYD ? Zauważyłem, że są rozmaite rodzaje pod różnymi nazwami i to wszystko są ponoć fungicydy, dlatego nie wiem o co pytać w sklepie.

Dziękuję i pozdrawiam.
Promilus
200p
200p
Posty: 454
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - mocno uszkodzona kora - jak ratować drzewo ?

Post »

Pisałem wcześniej - gotowa pasta to Funaben, jeśli nie mamy akurat dostępu do takiej, a leży gdzieś Topsin M (m.in. niezbędny przy uprawie róż - mączniak właściwy, pomaga też przy winorośli) i miedzian (pewnie mamy jeśli uprawiamy brzoskwinie) to możemy z farby do wnętrz i takich fungicydów odpowiedni preparat przygotować.
gregsid
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 16 mar 2015, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa - mocno uszkodzona kora - jak ratować drzewo ?

Post »

Proszę o cierpliwość, chemii uczyłem się 40 lat temu, a wydaje mi się, że te substancje są jak leki dla ludzi, czyli jeśli się coś niewłaściwie pomiesza - może być z tego więcej szkody niż pożytku.

Funaben najprawdopodobniej kupię gotowy w sklepie - to będzie na te części zaznaczone na zielono.

- Jak jednak przygoować tę drugą substancję ?
- Czy jest jakiś gotowy preparat do kupienia w sklepie czy trzeba zmieszać różne ze sobą ?
- W jakich proporcjach ?
- Ma to mieć konsystencję pasty, żelu czy płynu ?

Z pewnością dla fachowców moje pytania są jak pytanie o kształt kuli ziemskiej, ale naprawdę nie chciałbym zaszkodzić tej śliwie /a widzę, że i pozostałe trzy także mogą mieć ten problem/ - tylko jej pomóc.

Pozdrawiam, licząc na wyrozumiałość.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”