Identyfikacja odmian jabłoni

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Co to za jabłoń?

Post »

Różnica w smaku mogła wynikać z innych zabiegów pielęgnacyjnych w czasie wegetacji jabłoni np. rodzaj nawozów oraz ich dawka, podobnie ze środkami ochrony roślin. W produkcyjnych sadach bardzo dbają o zdrowotność owoców i dużo oprysków stosują.
Pozdrawiam
and777
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za jabłoń?

Post »

Piglos i Pigloma od Glostera się różnią właściwie pokrojem drzewa ( mutanty krótkopędowe w zasadzie ) , owoce to 99% to samo.
kolekcjoner smaków
Awatar użytkownika
yanka
100p
100p
Posty: 155
Od: 31 mar 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Co to za jabłoń?

Post »

Dzięki Kochani! Mam ok 35 drzewek i pięknie owocują i znam wszystkie odmiany które posiadam a z tym ..... :roll: ... myślę , że to gloster. Feniczekolady - dzięki , jak wstawię całe drzewo jak rosnie to może coś ustalimy .... no, chyba ,że zaproszę na degustację jesienią przy ognisku.... ;:oj . Do Miłego!
Izabela
wierzba75
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 9 sty 2012, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Co to za jabłoń?

Post »

Podepnę się pod wątek, może uda się ustalić co to za odmiana.
Jabłka słodko kwaśne, soczyste, do konsumpcji koniec września (zdjęcie z 29 września).
Smakuje wszystkim domownikom, niestety nikt nie wie co to jest. Jabłoń przeszczepiona od dziadka gdzie rośnie na jakiejś karłowej podkładce więc nie jest to stara odmiana.
Obrazek
Obrazek
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za jabłoń?

Post »

Mój Rubin wyglądał podobnie ;:173
wierzba75
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 9 sty 2012, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Co to za jabłoń?

Post »

astone pisze:Mój Rubin wyglądał podobnie ;:173
Duża szansa ze to Rubin ,
za wikipedia
Cechą charakterystyczną są duże jasnożółtoszare przetchlinki występujące na całym owocu a wyraźnie wyróżniające się na zarumienionej stronie
ale na zdjęciach wygląda trochę inaczej, ale tez zdjęcia tej odmiany w różnych miejscach nie są podobne
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Rubin_apple.jpg
http://www.katalog-rostlin.cz/fiser/kar ... blon-Malus
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za jabłoń?

Post »

Dlaczego inaczej? Obejrzałem i wg mnie bardzo podobnie :D . Zważ, że jabłka mogą być fotografowane przy różnym świetle, w różnym klimacie, na różnym etapie dojrzałości itp. itd.....
Wg mnie jabłka z Twojej fotografii to te same co na podanych przez Ciebie linkach ;:108
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Identyfikacja jabłoni

Post »

Czy 'Antonówka Zwykła' może mieć TAKI rumieniec? Zawsze byłem pewien odmiany tych drzew, ale przez tegoroczne owocowanie zwątpiłem. A po drugie czy Wasze 'Antonówki' już mają gotowe owoce czy jeszcze czekacie ze zbiorem i jakie jest wybarwienie w porównaniu do moich. Dziękuję i pozdrawiam. Obrazek Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Identyfikacja jabłoni

Post »

Antonówka nie może mieć takiego rumieńca.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Identyfikacja jabłoni

Post »

Zwracam się zatem ponownie o pomoc w identyfikacji poniższej odmiany. Tym razem zdjęcie już po zbiorze (5.X). Miąższ jest kruchy i bardzo korzenny. Myślę, że jabłka dość specyficzne i na pewno ktoś miał z takimi do czynienia, więc proszę o podpowiedzi. :wink: Drzewo średnio podatne na raka i parch. Owocowało przemiennie. Drzewo z 1978r.
Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Lena102
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 sie 2014, o 04:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Stara odmiana jabłonki - pomoc w zidentyfikowaniu

Post »

Cześć,

W latach 70tych tato posadził na działce jabłonkę, która dawała piękne owoce. Niestety kilka lat temu spruchniała jej kora i została wycięta. Dowiedziałam się o tym po fakcie i już nie było możliwości na szczepki, cokolwiek :( Próbuję szukać w internecie dopasowując zdjęcia, opis owocu i to co pamiętam i tak trafiłam na gatunki, które jakby odpowiadały opisowi, ale nie wiem czy wtedy były w sprzedaży i czy właśnie były popularne: Paulred, Bankroft, Ideared, Spartan, Malinowa oberlandzka?

Opis jabłonki:
Drzewo nie było wysokie, nie miało pięknej korony raczej było niskie, rozłożyste ale z długimi, opadającymi gałęziami. Bardzo obficie owocowało.

Owoc:
Okrągły, spłaszczony, czasami nieregularny i pokryty w 100% buraczkowym kolorem. Miąższ biały, twardy, słodko-kwaśny, bardzo soczysty. Wielkość jabłka średnia lub duża.

Pamiętam, że owoce jedliśmy jeszcze w lecie (ale głowy nie dam), możliwe że był bardzo ciepły wrzesień.

Być może na działce u dziadka ktoś jeszcze taką jabłonkę ma i pamięta jaka to odmiana? Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu. To były najsmaczniejsze jabłka w świecie.

Pozdrawiam,
Magda
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Stara odmiana jabłonki - pomoc w zidentyfikowaniu

Post »

Długie, opadające gałęzie to chyba Paulared.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Stara odmiana jabłonki - pomoc w zidentyfikowaniu

Post »

'Paulared' w latach '70? Nie sądzę.
Spłaszczony owoc to 'Spartan'. I jedna z najpopularniejszych odmian w tamtym okresie. Jeszcze do tego bardzo podatna na choroby kory.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”