Dereń jadalny rozmnażanie - z nasion i z sadzonek

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Dereń jadalny - sadzonki zdrewniałe

Post »

A powiedzcie kochani jak to cudo smakuje? Warto? Gdzieś na necie znalazłem szkółkę, która miała w ofercie mnóstwo odmian derenia. Jak to to się je? Tylko nalewki?

Pozdrawiam serdecznie
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Dereń jadalny - sadzonki zdrewniałe

Post »

Słodko kwaskawy, kwaskawo słodki, niekiedy z delikatną goryczką. Czasem z "landrynkowym" posmakiem. W sumie gatunkowy, odmiany (przynajmniej te które mam) mają podobny aromat, różnią się wielością, kolorem owoców i słodkością.

Dżemy, zielone marynowane jak oliwki (przepisy Ćwierciakiewiczowej). Niektóre odmiany, np. Jantarnyj czy Korałłowyj Marka smakują mi na surowo.
Pozdrawiam,

J
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dereń jadalny - sadzonki zdrewniałe

Post »

Jak na razie nie dorobiłem sie swoich owoców a mam już 6 krzaczków, 4 szczepione i 2 z siewek. Najstarsza siewka ma już chyba z 7 lat. Ale miałem owoce z 4 żródeł i wszystkie mi badzo smakowały. Raczej kwaśne z nutą słodyczy, landrynki nie czułem. Super na świeżo, na nalewki, dżemy, soki. Dużą część owocu zajmuje pestka ale nie tyle co w tarninie ( którą na nalewki też używam a i na surowo do gęby chętnie wkładam ).
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Dereń jadalny - sadzonki zdrewniałe

Post »

Moje trzy derenie są w pełni kwitnienia, mam trzy krzaki, jeden zwykły NN, drugi to "Jolico" i mam też szczepiony wielkoowocowy "Bolestraszycki". Jolico kupiłem w zeszłym roku jako przeszło 2 metrowy krzak obsypany owocami, poszły na nalewkę, która jeszcze swoje musi odstać. W tym roku ma mało kwiatów, bo mu trochę gałęzi prześwietliłem, no i pewnie idzie teraz w korzenie, bo się kisił w donicy. Bolestraszycki to jeszcze patyk, ale miał owoce w zeszłym roku, bardzo duże, gruszkowe i dosyć smaczne, choć nie zdążyły dojrzeć, ale były przesadzone z owocami. Ten NN owocuje mi od jakichś 3 lat (z roku na rok coraz więcej owoców, no i też doszły zapylacze) i owoce ma nieduże, choć super smaczne. Najlepsze są takie, co spadną na ziemię. Mają konsystencję galaretki/konfitury, są bardzo słodkie, ale przy pestce lekko kwaskowe, dobry balans słodyczy i kwasu. Co do smaku, to coś pomiędzy czereśnią (miąższ bliżej skórki), a wiśnią (bliżej pestki). Ja tam też wyczuwam mocno gruszkowy posmak, może też odrobinę ananasa, ale landrynek nie czuję. :)

Rozmnażania nie próbowałem i czytając technikalia na ten temat, nie podejmę się tego. Z siewkami też nie ma co, bo ponoć każda pestka inna.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Dereń jadalny - sadzonki zdrewniałe

Post »

Balykan pisze: Najlepsze są takie, co spadną na ziemię. Mają konsystencję galaretki/konfitury, są bardzo słodkie, ale przy pestce lekko kwaskowe, dobry balans słodyczy i kwasu. Co do smaku, to coś pomiędzy czereśnią (miąższ bliżej skórki), a wiśnią (bliżej pestki). Ja tam też wyczuwam mocno gruszkowy posmak, może też odrobinę ananasa, ale landrynek nie czuję. :)

To trochę tak jak z tymi, co wino pija a czyja smak śliwki i ziemi ;)

Dziękuję za pomoc w krainie smaków derenia.

Pozdrawiam serdecznie
tolek_b
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 7 lis 2016, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie Podlasie

Re: Dereń jadalny rozmnażanie - z nasion i z sadzonek

Post »

Może nie za bardzo w temacie, ale pytanie dotyczy rozmnażania derenia jadalnego. Spotkałem dziś skupisko derenia świdwy i aż się prosi, aby wykorzystać jego jako podkładki do szczepienia jadalnego. Czy to ma sens?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Dereń jadalny rozmnażanie - z nasion i z sadzonek

Post »

Nie mam tej wiedzy, ale wg mnie jest to możliwe.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń jadalny rozmnażanie - z nasion i z sadzonek

Post »

Z ciekawości spróbuję ukorzenić po dwie odmiany Ukraińskie w kubku, z pędów ubiegłorocznych. Pakuje w czysty żwirek, końcówki poszły w ukorzeniacz i temu co poszło do żwirku oberwałem pąki. Daję im ze 2 miesiące min.
Obrazek Obrazek
winko1983
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 cze 2020, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dereń jadalny - jak ukorzenić

Post »

Witam
Jestem właścicielem największego derenia jadalnego ( w wikipedii zapisany) i mam pytanie. Jak ukorzenić tą wyrastającą gałązkę z tego derenia?

Obrazek
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Dereń jadalny - jak ukorzenić

Post »

winko1983 pisze:Witam
Jestem właścicielem największego derenia jadalnego ( w wikipedii zapisany) i mam pytanie. Jak ukorzenić tą wyrastającą gałązkę z tego derenia?

Obrazek
Ukorzenić będzie bardzo trudno, ale mogę Ci go zaokulizować. Jakie ma owoce: waga, smak, kolor, pora dojrzewania, plenność, czy dojrzewa w jednym terminie czy rozciągnięty w czasie? Jeśli ktoś ma ciekawego derenia to mogę rozmnożyć. Najlepiej wysłać mi gałązki latem ewentualnie w zimę.
Dereń jadalny(cornus mas)
Bruce Lee
50p
50p
Posty: 58
Od: 6 mar 2022, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kilka informacji o rozmnażaniu Derenia Jadalnego

Post »

Witam.Generalnie Cornus Mas się rozmnaża przez okulizację
w pierwszej połowie sierpnia,poprzez założeniu kilku oczek
tej samej odmiany.Wiosną teoretycznie jest możliwe szczepienie zrazami.
Gdy ktoś ma u dołu rośliny odchodzące dość długie gałązki to można
zrobić rowek ,na głębokość 10-15 cm i przypiąć tę gałązkę skoblem
w rowku ,koniecznie tak aby jej końcówka była w powietrzu.Gałązkę należy
pokaleczyć w miejscu wkopania,oraz ścisnąć obejmą z drutu początek gałązki.
Po czym zakopać w tym rowku.Czas oczekiwania do dwóch lat.Pomijam siewki.
Do okulizacji polecam japońską taśmę (Buddy Tape),ona jest z woskiem ,oraz ulega
biodegradacji,tak że jej nie trzeba po kilku miesiącach ściągać.Wadą jej jest cena.
Jestem amatorem lecz zależało mi na zebraniu tych kilku informacji-może się komuś
przydadzą i ktoś zrezygnuje z 'wiosennej okulizacji'.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Dereń jadalny rozmnażanie - z nasion i z sadzonek

Post »

Nawet we wrześniu da się rozmnożyć z sadzonek. Istotną sprawą jest wybór odpowiedniego pędu. Na starych krzewach często brak takich. Można krzew pobudzić do ich wytworzenia, przez odpowiednie cięcie. Z moich obserwacji wynika że na sadzonki nadają się pędy wyrosłe bezpośrednio z pnia, w pobliżu ziemi. Jeszcze lepsze są te w górnej części krzewu, wyrosłe blisko miejsca wyłamania konara czy przycięcia grubej gałęzi. Sadzonki 2 węzłowe z pozostawieniem liści, do nadejścia zimy miały ładny kalus a niektóre krótkie korzonki. Takie sadzonki trzeba zimować bezmroźnie. Moim zdaniem rozmnażanie z sadzonek nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Szczepienie czy okulizacja będzie lepsze. Dereń z nasion wyrasta w spory krzew i jego wzrost ustaje dopiero po wejściu w pełnię owocowania. Dereń szczepiony wcześniej wchodzi w pełne owocowanie i wcześniej kończy intensywny wzrost.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”