Truskawki - ściółkowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ściółkowanie truskawek po skoszeniu a szara pleśń.

Post »

A może wejdz na post o truskawkach , tam się dowiesz dużo i nie będziesz miał wątpliwości co robić http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 34&t=68419.... .
Bożena
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ściółkowanie truskawek po skoszeniu a szara pleśń.

Post »

darendarski pisze: I teraz pytanie, czy lepiej zostawić gołą ziemię narażając ją na jałowienie i przesuszenie (idą upały) wierząc że susza zniszczy resztki grzyba ? Czy właśnie pod ściółką grzyb się skompostuje? Czy może nie ma to znaczenia ?

Proponuję posadzić na jesień w międzyrzędziach czosnek. Na przyszły sezon korzyść dodatkowa i spokój z szarą pleśnią. Jak będziesz to robił co roku - to spokój raz na zawsze.
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Ściółkowanie truskawek po skoszeniu a szara pleśń.

Post »

...niestety w wątku o truskawkach nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, które można zadać bardziej ogólnie:
Czy resztki resztek roślin potencjalnie zaatakowanych szarą pleśnią lepiej wysuszyć czy przykryć ściółka licząc że "zjedzą" je organizmy glebowe.

Co do czosnku to tak zrobię, z większa dokładnością niż w zeszłym roku ...zobaczymy jakie bedą efekty :) - dziękuje za radę.

Pozdrawiam
Darek
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ściółkowanie truskawek po skoszeniu a szara pleśń.

Post »

Ale tam możesz też zadać swoje pytanie , naprawdę jest tam wielu ekspertów którzy mają do czynienia z uprawą truskawek .......
Bożena
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Ściółkowanie truskawek po skoszeniu a szara pleśń.

Post »

darendarski sam wyciągnij wnioski - grzyb Botrytis cinerea wywołujący szarą pleśń rozwija się (też) na martwej materii organicznej. Patogen zimuje w formie grzybni w resztkach porażonych roślin oraz w formie sklerocjów (czarne twory zwartej grzybni) najczęściej w glebie, uaktywnia się wraz ze wzrostem temperatury
----
i co Ci wyszło?
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Ściółkowanie truskawek po skoszeniu a szara pleśń.

Post »

... że co bym nie robił i tak przezimuje, najważniejsze to pozbyć się jak największej ilości zainfekowanych części roślin ... a w przyszłym sezonie w miarę możliwości zapewnić grzybowi najgorsze warunki do rozwoju :)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Ściółkowanie truskawek po skoszeniu a szara pleśń.

Post »

No ale o ściółkę pytałeś? :D
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Ściółkowanie truskawek po skoszeniu a szara pleśń.

Post »

...dla pleśni lepiej będzie w ściółce ale dla gleby i dżdżownic tez lepiej w ściółce ....dylemat mam wciąż bo strasznie cierpię widząc odkrytą glebę :) ...
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Ściółkowanie truskawek po skoszeniu a szara pleśń.

Post »

Też tak miałam, chociaż pleśni w moich młodych truskawkach nie było. U mnie wszystko wycięte, czyściutko, bez ściółki, ale podlewam i jest b. dobrze. Ściółkę położę przed zimą
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Ściółkowanie truskawek po skoszeniu a szara pleśń.

Post »

Też tak zrobię, truskawki podlane gnojówką z pokrzyw za kilka tygodni same zacienią ziemię a ściółkę dostaną przed zimą, dzięki z konkret :)

pozdrawiam - czekając na kilka jesiennych truskawek którymi mnie w zeszłym roku obdarowały moje krzaczki. :)
Darek
maria1610
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 17 maja 2010, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Wiosną tego roku posadziłam truskawki , dzisiaj je opyliłam i medytuje co by rzędy wyłożyć słomą aby nowe chwasty do zimy nie wyrosły . Przed wyłożeniem słomą mam zamiar podsypać azofoską . Dobrze medytuję , czy tę słomę dać dopiero na wiosnę , poradzcie ;:180 ;:180 ;:180
Iwkala
50p
50p
Posty: 55
Od: 28 gru 2006, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

A ja mam pytanie dot. uprawy truskawki. Mamy truskawki chyba 3 rok i tego roku owoców było najmniej - prawie wcale. Co zrobić żeby w przyszłym roku owocowały? Ściąć te truskawki? Kosiarką po prostu? A co z wąsami zrobić? Obciąć i posadzić w innym miejscu? Czy posadzić pomiędzy tymi starymi krzakami? Na zimę jakoś zabezpieczać je?
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Truskawki - ściółkowanie folią

Post »

Iwkala pisze:... Mamy truskawki chyba 3 rok i tego roku owoców było najmniej - prawie wcale....
Nic nie piszesz w jakich warunkach rosną te truskawki, nie ma pewności, ze są rzeczywiście 3-letnie - może starsze? Trzyletnie truskawki powinny dać największy plon bo krzaki powinny być dorodne.
Nie dosadza się truskawek na to samo miejsce, tylko wybiera nowe miejsce, w którym kilka lat już truskawki nie rosły, odpowiednio przygotowuje ziemię i sadzi sadzonki uzyskane z roślin jednorocznych, nie starszych. O tym jak przygotować ziemię znajdziesz w wątkach o truskawkach.
Tak dla pokazania jak powinny wyglądać krzaki w poszczególnych latach moje truskawki (od lewej jednoroczne, dwuletnie, trzyletnie):
Obrazek
Wszystkie rządki rosną w tej samej odległości od siebie 75 cm więc widać różnice w wielkości krzaków (odczuwam, ze odległość jest zbyt mała bo między rządki trzyletnie nie dałam rady wejść podczas zbierania owoców)
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”