Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Drzewa owocowe
Zablokowany
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Moje szczepienia wykonywane ok miesiąc temu 2 szczepienia czereśni na wiśni i jedną langrodę na węgierce. Efekty już widać okaże się w lipcu jak odwinę folię.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

I to jest przykład że pestkowe warto szczepić zrazami. Teoria mówi że gorzej się przyjmują szczepienia a 100% pewność daje tylko okulizacja pestkowych. Jednak dla amatorskich zastosowań warto próbować bo szczepienie zrazami pozwala zaoszczędzić dwa lata wzrostu w stosunku do okulizacji. W tym roku po raz pierwszy spróbowałem i z dwóch patyków mirabelki z Nancy szczepionej na Valjevka i Katinka (podkładki Wangenheima) obydwie puszczają już pąki. Kto wie może za rok będzie pierwsze próbne owocowanie :)
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

To że zrazy puściły liście to jeszcze niewiele znaczy, mogły puścić z własnych zapasów i jak one się skończą to zraz uschnie.
Swoją drogą to szczepiłem grusze na odrostach od podkładki gdy się wydawało że będzie ciepło (ze 2 tyg temu czy coś koło tego). Później przyszedł mróz i śnieg. Pąki co prawda puściły, ale obawiam się czy coś z tego wyjdzie.
domator
50p
50p
Posty: 58
Od: 31 mar 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Po uschniętej gruszy, którą ściąłem w zeszłym roku pozostały dwa odrosty od podkładki. Zaszczepiłem je w tym roku i wygląda na to że szczepienia się przyjęły. Mam kilka pytań.
Czy takie rozwiązanie ma sens? Wokół pojawia się mnóstwo odrostów od korzeni. Co z nimi robić?
Czy można po wykopaniu takiego odrostu użyć go jako podkładki?
Może lepiej wykarczować te korzenie po drzewie.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

newrom pisze:To że zrazy puściły liście to jeszcze niewiele znaczy, mogły puścić z własnych zapasów i jak one się skończą to zraz uschnie.
Owszem jest też taka opcja ale jeśli pąki rozwijają się dopiero po dłuższym czasie to może być sygnał że zrosły się w końcu. Można delikatnie odwinąć i zobaczyć czy są ślady kalusa. Bo jeśli nie to zawsze można spróbować poprawić szczepienie, o ile nadejdą cieplejsze dni. W zeszłym roku kilka zrazów jabłoni poprawiłem w ten sposób bo nie doszło do zrostu, trochę skróciłem i przyjęły się chociaż od pierwszego szczepienia minęło ze dwa tygodnie. U mnie w przypadku jabłoni nie doszło do rozwijania pąków u nieprzyjętych zrazów. Po prostu uschły i tyle. Może u śliw jest inaczej.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

U mnie jabłonie wypuszczały pędy i jeśli nie było zrostów to dopiero usychały. Dobrze że wszystko co chciałem szczepiłem z naddatkiem, więc straty nie zabolały za bardzo. A podkładki zaszczepię za rok czymś innym, bo w tym jakoś zapomniałem poszukać zrazów kalkwilii jesiennej czy innego żelaźniaka.
domator, jasne że ma sens.
Odrosty się wycina, choć ja bym je zostawił na rok żeby korzenie miały więcej zielonego.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

W marcu nabyłem podkładki gołkorzeniowe jabłoni M26 i M9. Wrzuciłem je do doniczek z ziemią i część trzymam na dworze a część w piwnicy gdzie jest ok 6 st. Do tej pory nu widać nabrzmiewających pąków u żadnej z nich, chociaż niektóre już zaszczepiłem. Czy te podkładki wymagają wyższej temp do rozbudzenia?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Kupowałem w listopadzie i te, które wsadziłem do gruntu już zaczynają zielenić pąki, natomiast te szczepione zimą w domu już zakończyły już wzrost zrazów i liczę na przyrost świętojański po wsadzeniu do gruntu. Z tym, że sadziłem M 26 i M 27. Ta pierwsza w opisach ma, że późno startuje i późno kończy, dlatego odradzają ją dla bardzo późnych odmian.

Klik jest tutaj fajny fragment na temat odmiany szlachetnej na M9. Ciekawe jak działało by połączenie M9 hibernal, albo jakaś inna odmiana bardzo silnie rosnąca. Bo podobno połączenie M9 i koszteli działa. :)
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
jagusia111

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Dedert daj im jeszcze czas i wody.
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Jest ktoś z was w stanie dostarczyć mi podkładkę m27 w ilości ok 2-3 sztuk tej jesieni? Chętnie wymienię się w zamian za M9 i M26.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Mogę zapytać tam gdzie ja kupowałem, być może jeszcze mają. W piątek jak nie zapomnę to wstąpię.
A mam ciekawostkę - co jeśli zaszczepiłem oczko czereśni na wiśni łutówce a wyrosły mi takie 4 piękne kwiaty? Ktoś tu mówił o obrywaniu płatków? Czy może całkowicie usunąć całe kiaty? Urośnie z tego jeszcze gałązka?

Obrazek
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Całe kwiaty , urośnie .
mateos
200p
200p
Posty: 223
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

W tamtym roku założyłem 4 oczka i wszystkie były owocowe. Poobrywałem kwiatki, czekałem do jesieni i niestety nic z oczka nie wyrosło :? .
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”