Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Mm trzyletnie drzewko papierówki czerwonej lecz nie ma z niej co uciąć. Poszukaj w watkach forumowiczów osób które maja duże drzewa , po mrozach, przy cięciu na pewno ktoś ci wyśle. Ewentualnie znajdź kogoś kto blisko mieszka ,to zawsze ;:136 można zrobić i zrazów do łobrzydzenia będziesz miał.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Mój szczep po 2 miesiącach wygląda tak. Wyciągnął się niestety, ale jak będzie wsadzony w maju na stałe miejsce, to powinien nadrobić i może wyda drugi przyrost :wink: Swoją drogą ciekawe jak bardzo zostanie skarlony, gdyż jest szczepiony na ok 20 cm nad podłożem na M 27?
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Niedługo będę musiał szczepić moje Redlovy więc mam pytanie. Obecnie drzewka w donicy stoją w nieogrzewanym garażu. Chciałbym spróbować szczepienia zimowego, wiem że po szczepieniu muszę trzymać przez kilka tygodni w temp 10 st żeby się kalus utworzył a później mogę na zewnątrz wystawić czy też wkopać na wiosnę. Ktoś mi tłumaczył że przed szczepieniem należy drzewko rozbudzić trzymając je kilka dni w temp pokojowej żeby soki ruszyły, tak? Czyli teraz pobieram zrazy, daje je do lodówki, a drzewka w ciepłe miejsce. I po 5 dniach mogę szczepić a potem na 2-3 tyg do 10 st pomieszczenia?
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Dedert z tymi temperaturami jest różnie np. pestkowe potrzebują trochę większą . Wydaję mi się , że aby rozbudzić drzewko to potrzeba około 10 dni . Po szczepieniu około 14 dni na zrośniecie . Pamiętaj o wilgotności w jakiej są przechowywane bo to tez ważne.
Awatar użytkownika
KochinyAndzi
100p
100p
Posty: 180
Od: 9 lut 2017, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koronowo

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Witam :wit Tu totalna amatorszczyzna, szczepiłam w marcu 2016 ze skutkiem pozytywnym, to jedyna skuteczna metoda, by ocalić stare odmiany jabłoni w sadzie dość zaniedbanym, ktoś użytkował tylko działkę na lato korzystając z owoców ale nie przycinał, kompletna dzicz kiedy tu weszliśmy. Po wstępnym cięciu okazało się, że owoce pyszne, malinówki, szara reneta itp. Szczepiłam wg kalendarza księżycowego - przy pełni i może coś w tym jest. Jabłonki i wiśnie pięknie się przyjęły, miały kwiaty i przyrost. Skorzystam też z tutejszych cennych porad w tym roku też zamierzam działać :tan Pozdrawiam.
Z wszystkiego robimy sobie jaja.
Pozdrawiam, Andzia.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Czytając opis moich Redlove dowiedziałem się że Cuckoo to najprawdopodobniej jabłoń kolumnowa (Säulenbaum). I teraz pytanie - chciałem pobrać zrazy Cuckoo i zaszczepić na innym Redlove, które jest na podkładce M9 i czy w takim wypadku mogę to zrobić? Oraz czy w odwrotną stronę zadziała (czyli np. zraz z Redlove Era na kolumnową Cuckoo?)
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Możesz, obie to odmiany malus domestica i nie będzie niezgodnośći :)
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Czy w takim razie owoce Cuckoo szczepione na redlove z podkładki M9 będą większe? Intryguje mnie czemu stworzyli Cuckoo na kolumnowej, nie można było od razu na zwykłych podkładkach?
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Jaki wosk użyć do zanurzania pędów po szczepieniu w reku? Chciałem szczepić na dniach, ale mam tylko taki wosk który używam przy korkowaniu wina.'
Udało mi się kupić podkładkę pigwa s1 o raz jabłoń m60. Jak rozmnożyć sobie taka podkładkę na przyszły rok aby nie jeździć i nie" żebrać" o kilkanaście podkładek?
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Deddert, kolumnowy pokrój to cecha odmiany a nie podkładki :) Szczepiąc kolumnową odmianę na redlove, to co się przyjmie będzie dążyło do takiego kształtu. Wielkość owocu to kwestia zawiązania i siły wzrostu danej odmiany. Oczywiste jest, że tam gdzie będzie mniej jabłek i drzewo będzie wolniej rosło, owoce będą szybciej i będą większe. Są oczywiście pewne wyjątki, odmiany, które mają małą wielkość w genach, nigdy nie będą większe niż określone dla nich maksimum, z tego powodu np. rajskie jabłka nie są wielkości Ligola, niezależnie na jakiej podkładce byś je zaszczepił.

Hafciarz najczęściej używa się wosku parafinowego z dodatkami środków grzybobójczych i stymulatorów wzrostu. Ja osobiście smaruje końce maścią, a miejsce szczepienia owijam specjalną rozciągliwą taśmą, która się skleja podczas ciasnego owijania (medifilm). Co do podkładek, to musiałbyś założyć matecznik, ale w jeden rok to nie uda się pozyskać wielu podkładek.

Obrazek
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Deddert, kolumnowy pokrój to cecha odmiany a nie podkładki :) Szczepiąc kolumnową odmianę na redlove, to co się przyjmie będzie dążyło do takiego kształtu.
No właśnie o to mi chodziło, bo też słyszałem że to są specjalnie wyselekcjonowane czy też zmodyfikowane odmiany, więc zastanawiam się co by było jakby taka kolumnową zaszczepić na zwykłej. Chyba dziwacznie musiało by to wyglądać. No ale spróbujemy, najwyżej wytne. Czyli kolumnowa nie ma żadnej podkładki?
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

hafciarz pisze:Jaki wosk użyć do zanurzania pędów po szczepieniu w reku? Chciałem szczepić na dniach, ale mam tylko taki wosk który używam przy korkowaniu wina.'
Udało mi się kupić podkładkę pigwa s1 o raz jabłoń m60. Jak rozmnożyć sobie taka podkładkę na przyszły rok aby nie jeździć i nie" żebrać" o kilkanaście podkładek?
Tu poczytaj o rozmnażaniu podkładek.
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Dedert Ma podkładkę :P
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”