Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Drzewa owocowe
Zablokowany
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Pytanie czy zraz zrósł się z podkładką czy ciągnie na rezerwie ze zrazu. Jeżeli są zrośnięte i nic z tej podkładki w razie niepowodzeni nie da się zrobić to urywać. Gdy wybieram metodę na stosowanie to zawsze obrywam uda się albo nie. Jeżeli chce aby podkładka trochę pobyła z liśćmi szczepię na przystawkę boczną i potem dopiera gdy zraz na pewno się przyjął ucinam.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Poczekam jeszcze chyba z tydzień i jak zobaczę, że pąki zrazów dalej dobrze się rozwijają, to usunę te z podkładek. Taki kawałek patyczka chyba dużo tych rezerw nie ma?

Mam jeszcze kilka podkładek zadołowanych w ziemi i zrazy też jeszcze mam, więc w razie niepowodzenia jeszcze coś tam zaszczepię. Myślałem też, że jeśli jakieś zrazy się nie przyjmą teraz, to na tych samych podkładkach latem spróbuje okulizacji (szczepiłem wysoko dosyć, bo chciałem przez stosowanie, a zrazy mikre były).

Dzięki za sugestie. :)
Awatar użytkownika
Batman
50p
50p
Posty: 76
Od: 22 mar 2011, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Pąki z podkładki usuń jak najszybciej bo zraz może zostać odrzucony.
Pozdrawiam Radek :wink:
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Ok, już ich nie ma. :wink:
Nowy Ogrodnik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 1 mar 2015, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Mnie uczyli żeby te pąki obrywać, wóz albo przewóz przy pozostawionych pąkach (a dalej pędach) zwiększa się coraz bardziej ryzyko odrzutu zraza.
marcin18211
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 26 gru 2013, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Witam. Ma ktoś szczepione jakieś stare odmiany śliw na ałyczy? Zaczepiłem w zeszłym roku i ktoś mi połamał te zaszczepione, może sarny. Zostały tylko 2 sztuki. Chyba że jakieś zrazy się znajdą ale to już zaszczepić za późno? Może jakieś jabłonie na a2 albo antonówce. Zapłacę za wysyłkę i za drzewka. Nie chce kolejnego roku stracic;/
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Wczoraj pierwszy raz szczepiłem jabłonki. Ale nie jestem pewien czy zrazy były ok. Jak czytałem ten wątek to pamiętam, że nie mogły mieć pomarszczonej skórki i niby takiej nie miały. Odcinki do szczepień wziąłem również z środka zrazu. Przez te 3 słoneczne dni zrazy zaczęły się budzić - głównie 3,4 pąki na wierzchołkach i oczywiście je odrzuciłem. Jedyną rzeczą, którą źle wykonałem to, że zadołowałem je w piachu na ponad połowę długości. W każdym bądź razie zrazy były zielone w środku ale bardziej zdrewniałe niż podkładka. I tu mnie martwi, że mogły trochę wyschnąć. Jestem laikiem w tym temacie więc jak macie jakieś uwagi bądź rady do tego co zrobiłem to będę wdzięczny. Wstawiłem jabłonki do domu a czubki zrazów zasmarowałem balsamem do szczepień.
pafcio
50p
50p
Posty: 98
Od: 20 sty 2012, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bieniewice k. Warszawy

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Witam wszystkich.
Czy jeżeli zrazy jabłoni ruszają po ok tygodniu od zaszczepienia to na 100% jest to niepowodzenie, czy istnieje szansa że tak szybko złapały ( temperatura pokojowa, podkładki w doniczkach)?
Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Przekonasz się za miesiąc lub nawet szybciej. Zdarzało mi się szczepić zrazami z już lekko rozwiniętymi pąkami i mimo to, szczepienia udawały się. Cierpliwości :wink:
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Szczepiłem jabłonie i wisienki ulistnionymi pędami we wrześniu i było ok. Teraz lepiej wybrać do szczepienia zrazy z dolnej części jednorocznego pędu. Oczka w tej części później ruszają.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Tak teraz wygląda ten sam zraz, którego zdjęcie wklejałem na poprzedniej stronie:

Obrazek

Reszta szczepień przechowywana w domu też się rozwija w mniejszym, lub większym stopniu, natomiast wszystkie zaszczepione podkładki, które trzymam w szklarni jeszcze śpią. Ciekaw jestem, jak z biegiem czasu się to będzie się przedstawiało i na korzyść której metody. Oczywiście jeśli cokolwiek z tego mi przeżyje, bo to w końcu pierwsze próby. :)
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Bardzo ładnie to wygląda. Ja w środę szczepiłem ale podkładki mimo że stoją w domu to nie garną się do rozwoju. Jutro jeszcze dwie podkładki zaszczepię.
czecho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 lis 2013, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Witam,

Orientuje się może ktoś czy na szczepienie za korę jabłoni i grusz jeszcze za wcześnie(Śląsk i okolice)? Kora trochę odchodzi po nacięciu :-)
Jeśli nie zaszczepię dzisiaj/jutro, to następny wolny termin niestety będę miał dopiero za jakieś półtorej tygodnia. Nie będzie już wtedy za późno?

Pozdrawiam,
Czesiek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”