Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Drzewa owocowe
Zablokowany
jagusia111

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

20 cm nad ziemią to sporo. Zazwyczaj jest mniej. Im wyżej miejsce szczepienia nad ziemią tym większa siła skarlająca podkładki.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

A ile więc powinno być wkopane w ziemię? W takim razie jeśli wkopię niżej np. 30 cm a 10 cm pozostawię nad ziemią to coś zmieni? I tu kolejne pytanie związane z tematem głębokości występowania korzeni, na które nie dostałem odpowiedzi w pytaniu o jakość gleby. Przymierzam się do zakupu działki pod dom. Klasa ziemi na tejże działce pewnie V-VI - oddałem próbki gleby do badania. Widoczna ziemia z tej działki to ta po prawej (jaśniejsza). Ta po lewej to z mojego ogródka z innej miejscowości, zapewne klasa IV.
Obrazek

Próbka pobrana pochodzi z warstwy ornej na głębokości łopaty czyli jakieś 30-40 cm. A poniżej zapewne (lub raczej na pewno) jest piasek. I dochodzimy do sedna pytania: korzenie większości drzew przecież sięgają niżej niż warstwa orna. Co w takim razie jeśli poniżej tych 40 cm jest sam piasek, czy korzenie drzewek owocowych będą same dążyły do warstwy ornej? Czy ubogacanie gleby poprzez wieloletni wysiew i przeoranie nawozów zielonych potrafi wyeliminować piasek z tej głębokości (czyli ubogacić o próchnicę, która zaczernia glebę??)
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Poczytaj tutaj na temat korzeni
Gleby bielicowe bardzo ubogie w próchnicę, strukturę można poprawić przez regularne nawożenie organiczne (kompost, obornik, również nawozy zielone).
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Oto moje zeszłoroczne szczepienia. Wszystko na jednej eksperymentalnej jabłonce 17 letniej. Widać że jednak szczepiąc zrazami można zaoszczędzić sporo czasu na wzroście w porównaniu z okulizacją. Poniżej dla porównania zdjęcie okulizowanego oczka Grochówki, również w zeszłym roku. Jak widać w uprawie amatorskiej lepiej sięgać po zrazy. Niektóre z nich mają na prawdę solidne przyrosty jak Pepina Linneusza, Kardynalska, Wealthy, Reneta czerwona. A teraz pytanie o te kwiaty. Zostawić czy usuwać?

Obrazek

Coś co po 2 tygodniach jak się nie przyjęło i zaczęło podsychać zostało odświeżone i ponownie przeszczepione. Może to być James Grieve, może Krótkonóżka Królewska. czas pokaże. Ale jest to również przykład dlaczego warto obserwować zrazy i w porę reagować przeszczepiając na nowo.

Obrazek


Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2836
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Ładnie wyglądają te szczepienia :) Druty z nazwami nie wrastają w gałęzie?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Drut poskręcałem żeby mógł się odwijać ale chyba muszę go ręcznie poluzować. To było moje pierwsze szczepienie, oczywiście wiele się nie przyjęło. Każda odmiana była w kilku zrazach na różne sposoby szczepiona. Teraz pewnie bym to ładniej zrobił przez stosowanie z nacięciem, czyli tak jak robiłem w tym roku. Czy kwiaty zostawić czy usunąć u tak młodych pędów?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Noooo masz rękę ;:224
Co do kwiatów
'Zdrowy wzrost nowej odmiany oznacza, że szczepienie się udało, ale nie jest to równoznaczne z zaniechaniem dalszej pielęgnacji. Trzeba zadbać, by młode pędy wyrastające ze zrazu były silne i dobrze się rozrastały. Na tym etapie bardzo ważne jest usuwanie pąków kwiatowych, bowiem ich pozostawienie będzie skutkować utratą substancji odżywczych, a w konsekwencji młode przyrosty będą znacznie słabsze. Pąki należy usuwać jak najwcześniej, najlepiej jeszcze przed ich roztworzeniem, w fazie zielonego lub białego pąka.'
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

pelikano11 pisze:Noooo masz rękę.'
Albo jabłoń to jakaś wdzięczna odmiana :) Szkoda tych kwiatów, myślałem że sobie coś spożyje w tym roku. Akurat najwięcej kwiatów wydała Akane, która dość silnie urosła. To ile lat zaczekać żeby przestać je usuwać?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Do gałązek przywiąż mocne patyki biegnące równolegle do młodych przyrostów, żeby siadający ptak ich nie wyłamał .
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Ale to są już ubiegłoroczne gałązki, myślisz że coś jeszcze morze je wyłamać? Myślę o tych kwiatach i może zostawię po jednym chociaż kwiatku żeby było jedno małe jabłuszko i zobaczę przy okazji zgodność odmianową.
Awatar użytkownika
MIVIBE
200p
200p
Posty: 399
Od: 3 cze 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Witam.Ja też zostawiam kwiaty na rocznych szczepkach,ciekawość silniejsza...Jak do tej pory nic się szczepionym gałązkom nie stało a ja już kilka odmian spróbowałam.

Pozdrawiam.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Pewnie nic złego się nie stanie, ale przypuszczam że takie młode gałązki wolnej wtedy rosną.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Czy teraz to już można szczepić tylko za korę?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”