Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Drzewa owocowe
Zablokowany
Andrzej76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 sie 2017, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

jagusia111 Ok, jabłonki zostawimy do przedwiośnia :)

ERNRUD oto drzewka do cięcia:

Wiśnio-czereśnia "Hortensja" sadzona na wiosne
Obrazek

Wiśnia sadzona na wiosne
Obrazek

Wiśnia Debreceni sadzona rok temu na wiosnę, teraz tesciowa przycieła końcówki :(
Obrazek
Awatar użytkownika
Kama1107
50p
50p
Posty: 51
Od: 30 maja 2017, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Śliwa - cięcie

Post »

Mam problem. Dwa lata temu kupiłam dwie sliwki węgierki dąbrowickie. Nie były wcale przycinanie. Jak powinnam je przyciąć? I kiedy ? Dodam, że martwię się bo wcale nie owocują ..


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Witam,
Mam pytanie odnośnie czereśni posadzonej na wiosnę. Czereśnia nie ma przrostów najsilniejszy przyrost to ten na zdjęciu tuż nad miejscem szczepienia. Zastanawiam się czy nie obciąć góry powyżej tego przyrostu w pobliżu podkładki czy jednak zostawić górę a obciąć ten na dole.

Obrazek Obrazek
Andrzej76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 sie 2017, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

czy jest ktoś kto pomoże? ;:218
siedem
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 sie 2017, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Andrzej76 pisze:czy jest ktoś kto pomoże? ;:218
Myślałem że chodziło o pomoc ERNRUDa, ale jeśli niekoniecznie to mogę spróbować coś podpowiedzieć.

Ta Hortensja dół ma fajny, na razie może zostać, choć pewnie za rok - dwa trzeba będzie coś przeluźnić bo sporo gałązek jest blisko siebie i idzie w jedną stronę.
Na górze poszukał bym pojedynczego, silnego przewodnika, resztę pionowych pędów usuwając lub znacznie skracając.

"Wiśnia sadzona na wiosne" nie była chyba przycięta z długości po posadzeniu, stąd ta palma na górze i łysawy przewodnik poniżej. Od biedy może tak zostać, jakoś tam będzie rosła, ja na Twoim miejscu ciął bym jednak sporo poniżej, np. nad tym pionowym pędem po lewej stronie. Odpadnie Ci wtedy pół drzewa, ale zachowa ono ładniejszy pokrój i kształt, oraz nabierze nowego wigoru w przyszłym roku. Twój wybór. Dołu póki co raczej nie ma co ciąć. Z rozginaniem też bym nie przesadzał, bo te pędy będą w końcu tak poziome, że aż pod ciężarem owoców zaczną zwisać za rok/dwa i ostatecznie i tak trzeba je będzie mocno ciąć z tego powodu.

Co do tej 'Debreceni', to cięcie wszystkich końcówek na tak młodej wiśni (tym bardziej selekcji węgierskiej) uważam za bardzo głupie posunięcie (z całym szacunkiem dla teściowej), ale skoro już się stało to trudno - zostawić w spokoju i z dalszym cięciem czekać na to co zrobi w przyszłym roku.

Pozdrawiam.
Andrzej76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 sie 2017, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

siedem
Dziękuje za wskazówki,
spytam jeszcze o cięcie, teraz czy poczekać z tym do wiosny?
Palma została bo nie wiedziałem co z nią zrobić :wink:
siedem
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 sie 2017, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Tam nie ma dużo cięcia, więc ja bym się nie zastanawiał tylko poczekał na ładny, ciepły, słoneczny dzień bez zapowiadanych opadów i ciął teraz. Dla spokoju sumienia warto oczywiście rany jakąś maścią pomazać, ale termin jest ciągle sprzyjający, a ranki niewielkie, więc i bez tego powinno być OK.
Skalmar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 22 sie 2017, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Mam pytania co do cięcia drzewa: udało mi się zidentyfikować, że jest to jabłoń antonówka tzw. śmietankowa. Podobno owoce były bardzo dobre, dlatego może warto o nią powalczyć.

Jabłoń była "prowadzona" w ten sposób, że wycinano większość konarów, które rosły w sposób prawidłowy, a zostawiano takie, które rosły pod kątem ostrym. Wiele gałęzi i krótkopędów było poobrywanych lub obłamywanych, co pozostawiło rany na konarach, które mogą być zarażone. Poza tym na konarach jest wiele pęknięć kory, prawdopodobnie od mrozów i przymrozków. Pozostawiano też kawałki drewna po uciętych konarach i gałęziach (czopy), które jest teraz martwe. Te konary, które pozostały zacieniają się wzajemnie i zazwyczaj kończą jednym lub dwoma grubymi pionowymi odrostami (ponieważ były skracane). Oczywiście słońce i światło ma ograniczony dostęp do środka korony. Przewodnik został pieczołowicie wycięty u podstawy.

W tym roku jabłonka zawiązała jeden owoc, który już w lipcu spadł. Drzewo jest częściowo zainfekowane parchem przeskakującym z sąsiedniej jabłoni ale nieźle się opiera. Pień wygląda na zdrowy.

Pytania:
- czy jeśli hipotetycznie wytnę wszystkie nieprawidłowo rosnące konary (czyli prawie wszystkie), martwe drewno oraz poranione, nadłamane gałęzie to drzewo (o ile przeżyje) zacznie wypuszczać nowe pędy z pnia? Pytam bo w normalnych przypadkach usuwa się jeden konar rocznie, a tutaj zdrowy i prawidłowy to można wyróżnić najwyżej jeden.
- czy jeśli skrócę konar, który był zacieniony tak, że większość (albo nawet wszystkie) przyrosty miał na samym końcu, to czy w następnym roku wypuści nowe pędy czy raczej uschnie?
- i bardziej generalnie: kiedy wycina się pionowe odrosty to ile drewna zostawić? poprzednicy cieli i rwali "na żyletkę" przy samej korze zostawiając rozległe rany. Czy nie powinno się zostawiać niewielkiego czopka?

Nie znam się na sadownictwie, więc wszelka pomoc i literatura będzie mile widziana.
mirka2
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 172
Od: 12 cze 2009, o 19:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

W 2015 roku posadziłam dwie węgierki i uformowałam z pomocą opisów w poradnikach książkowych. Gałązki odginałam do poziomu i zapamiętałam, że śliwce pozwala się rosnąć swobodnie. Teraz myślę, że coś przeoczyłam w dalszym cięciu tych drzewek, bo wyrosły silne, pionowe pędy. Zwłaszcza na galązkach odginanych do poziomu.
4 Foto ŚLIWA1

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
I ŚLIWA2-DWIE FOTKI

Obrazek
Obrazek
Mam prośbę o pomoc. Czy powinnam wyciąć pionowe wilki całkowicie czyli na obrączkę? Czy zostawić 20-30 cm takiego przyrostu?. A jeżeli z bocznej gałązki wyrósł silny pęd i jest wygięty ładnie łukowato na zewnątrz, ale bardzo gruby? A jeżeli gałązka wystrzeliła mocno w górę i konkuruje z przewodnikiem, to skrócić ją? Proszę o wskazówki jak i co powinnam zrobić z tymi drzewkami, wiosną, czy teraz.
Awatar użytkownika
coco12
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1244
Od: 4 sie 2008, o 12:32
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Witam , kupiłam właśnie śliwę cacanka lepotica karłowa, czereśnie burlat karłową, brzoskwinię redhaven i morelę zaleszczycką . Moje pytanie dotyczy cięcia po posadzeniu. Kiedy to zrobić -bo wszędzie czytam że na wiosnę.
marioo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 kwie 2016, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Opatow

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Hej,
po wichurach, bardzo stara morela straciła jeden konar, można ją jeszcze jakoś uratować?
na pewno muszę odciąć to ale nie jestem pewny czy funaben wystarczy na takie uszkodzenie?

Obrazek

dzięki
pozdrawiam, mario
marioo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 kwie 2016, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Opatow

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Prośba o przeniesienie mojego poprzedniego postu do wątku poniżej, raczej tam będzie pasować lub skasowanie tego, wtedy tam dodam, dziękuję
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=252
pozdrawiam, mario
Alek70
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 17 paź 2017, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Witam, forum czytam od dłuższego czasu, dzisiaj i ja proszę o pomoc. W ogrodzie mam śliwę która ma podwójny pień. Moje pytanie, czy może tak rosnąć czy lepiej jeden ściąć?
Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”