Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Najwyżej będę robić wycinkę stopniowo wrzucając aktualny stan drzewa, wtedy mi powiesz jak mi idzie :D...to do wiosny, dziękuję za odpowiedzi :wink: .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
maxmar123
500p
500p
Posty: 614
Od: 9 lis 2012, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Witam posiadam na działce drzewko owocowe które prawdopodobnie nigdy nie było przycinane, waszym zdanie warto je teraz przyciąć po tych wszystkich latach czy lepiej wyciąć? bo słabo owocuje. :?:
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Praktycznie każde drzewo można przywrócić do stanu "używalności", wrzuć zdjęcia jak wygląda ten Twój bohater, to Ci pomogą zadecydować co z nim najlepiej zrobić :wit .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
dziakowiec
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 12 paź 2014, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe świętokrzyskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Czy ktoś jeszcze coś poradzi w odpowiedzi na moje pytanie kilka postów wyżej (dotyczące trzech drzewek)?
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

dziakowiec skoro nie zależy Ci na wyglądzie drzew, to możesz po prostu je puścić wolno, niech sobie rosną a Ty ewentualnie będziesz wycinał zbytnio zagęszczające gałązki (nie zostawiając czopów, czyli przy samej gałęzi, na czysto traktując ją preparatem dezynfekującym i tyle)...chyba że jednak pomyślisz nad tym i np poprowadzisz faworytkę na owoce (bo ma ładny prosty przewodnik, tutaj by się dobrze prostowało gałęzie na 90stopni...póki są malutkie i się poddają)...w sumie kronselkę też chyba można tak poprowadzić. Może inni bardziej doświadczeni się jeszcze wypowiedzą.
Może jeśli chcesz w przyszłości postawić sobie ławeczkę pod jabłonką to poprowadzić któreś drzewko w formie parasola :wink: ...możliwości jest mnóstwo, tylko trzeba mieć pomysł a plan się znajdzie.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

pokażecie jak przyciąć drzewka owocowe

Post »

Mają po kilka lat i chyba troszkę zaniedbane.
Sam wg opisów przycinałem ale chyba nie za dobrze mi to wychodzi.
Pokażecie co uciąć i gdzie?
brzoskwinia - już dwa razy pękła od owoców ale posklejana żyje :)
Obrazek
Obrazek
czereśnia - w tym roku sporo owoców ale mszyc masakra
Obrazek
Obrazek
czereśnia mniejsza
Obrazek
Obrazek
grusza pierwsze kilkanaście owoców w tym roku, tylko z takimi plamkami
Obrazek
jabłoń owoce były ale chyba z parchem
Obrazek
nektaryna w tym roku prawie wcale owoców, w zeszłych latach aż się łamała, mszyce w tym roku ją dobiły
Obrazek
Obrazek
śliwka żółta mszyc tysiące a 3 owoce
Obrazek
śliwka węgierka walczyłem z mszycami cały rok a na koniec owoce pospadały
Obrazek
Obrazek
wiśnia co ro ku sporo owoców, w tym roku spadły
Obrazek
grazyna255
100p
100p
Posty: 107
Od: 8 lut 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie; Grajewo

Re: pokażecie jak przyciąć drzewka owocowe

Post »

Pokazać, czyli jak? Narysować? Brzoskwinii ucięłabym nadłamaną gałąź, a w jej miejsce wyprowadziłabym nową, przycięłabym na pewno z wysokości wszystkie gałęzie tak mniej-więcej o połowę i przerzedziłabym gałązki, które wchodzą do środka i krzyżują się, pestkowe nie lubią częstego przycinania, więc trzeba to robić raz a dobrze. Wszystkie te większe drzewka bym skróciła. A wiśni uformowałabym pień, którego tam nie widzę tylko jakieś chaszcze. Prawidłowo gałęzie powinny wyrastać z pnia mniej więcej pod kątem prostym, kąty ostre nie są wskazane bo takie gałęzie się wyłamują i takie należy wycinać a młodych pilnować by dobrze rosły - przyginać, obciążać etc.

Na mszyce jest bardzo dobry środek, który nie niszczy przy okazji innych organizmów - gnojówka z pokrzywy, ja ją rozcieńczam i stosuję na wszystko. Jest skuteczniejsza od chemii, na którą mszyca się uodparnia.
aga_gag
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 lip 2014, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

przycięcie jabłoni

Post »

Witam i bardzo prosze o podpowiedz, jak przyciac moja jablonke. Ogród mam od roku i nie potrafie okreslic ile lat ma jablonka. Chcialabym ja przeswietlic i sporo czytalam na temat ciecia, ale nie potrafie sie odwazyc do przyciecia akurat mojej jablonki zeby jej nie zniszczyc, bo jabluszka ma bardzo pyszne :) Czy móglby mi ktos powiedziec które galezie poprzycinac, najlepiej gdyby ktos je oznaczyl :) bylabym wdzieczna. Jest taka gestai, ze boje sie, ze poprzycinam nie wlasciwe. W zalaczeniu slit focia :) pozdrawiam!

http://imageshack.com/a/img537/6317/XgazOb.jpg
http://imageshack.com/a/img913/7691/vSVDkc.jpg
http://imageshack.com/a/img538/2531/FO6rnN.jpg

-- 16 sty 2015, o 12:56 --

Przepraszam za brak fontów, ale wysyłam post właściwie, a wyświetla się bez znaków polskich.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: przycięcie jabłoni

Post »

Nie wiem czy ktoś ci zaznaczy jak to ciąć bo masz taki busz że szok. Ogólnie zostawiłbym gałęzie które:
- mają sporo pączków kwiatowych
- mają sporo krótkich przyrostów
A wyciął te które są:
- stare i ogołocone z pędów
- idą bardzo do góry
- składają się wyłącznie z wilków i długopędów
- krzyżują się
Ogólnie tak przerzedzaj aby był przewiew w koronie i zostały najcenniejsze gałęzie ( młodsze ). W razie jakichś wątpliwości pytaj śmiało.
Pozdrawiam Paweł
aga_gag
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 6 lip 2014, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: przycięcie jabłoni

Post »

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź Pawle. W dalszym ciągu mam obawy, bo proponujesz mi obcięcie starych gałęzi, a czy te stare gałęzie to są te najdłuższe, czy te najgrubsze. Ja wiem, że zadaję głupkowate pytania, ale jestem tak zielona, jak mój ogród latem :) Czytam sporo na ten temat, ale mimo tego, teoria to jedno a praktyka drugie. Najbardziej boję się, że mogę zniszczyć drzewko i tu też mam pytanie. W jaki sposób mogłabym wyrządzić szkodę drzewu? Chodzi o to, że wytnę za dużo, czy że wytnę niewłaściwe gałęzie? Nie potrafię rozróżnić za bardzo tych nie właściwych gałęzi. Wydaje mi się, że potrafię określić jedynie wilki, , które to pionowo idą w górę, ale jest sporo takich, które nie idą w górę tylko robią ogólny bałagan. Czy dobrze zrozumiałam, że młode gałęzie mają dużo drobnych gałązek, a stare wyglądają jak łyse badyle? :) Gdybyś przy okazji jeszcze mógł mi odpowiedzieć, byłabym wdzięczna. Szukam na necie jakiś przykładowych fotek drzewek "przed" i po przycięciu, może to też byłoby mi pomocne, ale jakoś mało tego.
Pozdrawiam Agnieszka :)
Awatar użytkownika
dotii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1454
Od: 18 cze 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warmińska kraina ( 53°59'N 20°24'E)
Kontakt:

Re: przycięcie jabłoni

Post »

Aga,zacznij od usunięcia wilków ,
Po takim prześwietleniu ,sama zobaczysz które gałęzie ze sobą się krzyżują .
Szczerze, to wycięła bym te grube gałęzie które kierują się do środka ,
Mój zielony raj.
Zapraszam do mojej cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=72247" onclick="window.open(this.href);return false;
Wymienię/Kupię/Sprzedam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 53&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

No to się zaczęło. Karuzela cięcia start. ;:173
Przeniosłem do wątku głównego. Tutaj proszę umieszczać porady odnośnie cięcia Waszych drzew.

Masz ładny żywopłot.
Trzeba tutaj usunąć 2/3 pędów. Ciężko mówić o usuwaniu wilków, bo tutaj wszystko jest wilkiem.
Należy pozostawić najbardziej odgięte do poziomu gałęzie, a spośród tych silnych wybrać kilka. Te wybrane prześwietlić, natomiast resztę wyciąć w całości.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Zaznaczyłam które gałęzie na tą wiosnę będą potraktowane piłą (mniej więcej taka ilość), w tym roku tylko te które idą bezpośrednio do góry, a w przyszłym lub na letnim cięciu doczyszczę gąszcz drobnych gałązek (aby nie przekroczyć 40% w sezonie).
Obrazek
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”