Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
ascii00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 mar 2016, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Bardzo dziękuję za podpiwiedź.
Ascii00
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Wytnij ten pęd z tyłu, bo on rośnie zbyt pionowo. Poza tym będzie ładnie.
Drapichrust: Twoje szczepienie da w przyszłości kilka słabo zrośniętych z pniem konarów. Możesz prowadzić je osobno - formować tak jakby kilka osobnych drzewek. Pamiętaj jednak, że będą prawdopodobnie podatne na wyłamanie. A może zechcesz zeszczepić je ze sobą tak jak ja:

Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Drapichrust
100p
100p
Posty: 139
Od: 13 kwie 2015, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

ERNRUD, to moje szczepienie było niezaplanowane, miałem przezimowane zrazy i musiałem wyciąć niezbyt udaną i beznadziejnie ukształtowaną jabłoń. Przede wszystkim chciałem pierwszy raz spróbować, czy szczepienie to czary, czy też może się uda i coś z tego będzie :wink:
Okazuje się, że da się to zrobić, w marcu szczepiłem w klin do innych jabłoni i też się udało. Czy dobrze widzę i gałęzie są ze sobą splecione? Masz może zdjęcie bez liści? Myślałem by zostawć tylko dwa odrosty, po jednym z każdej odmiany ale chyba zostawię wszystkie i późną wiosną spróbuje formować tak, by skopiować Twoje roziązanie.
manitou
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 mar 2016, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Co do wiśni... na jakiej wysokości są gałązki ? Czy przewodnik cały usechł? Jeśli np w połowie jest jakiś żywy pąk to sprawa jest dużo łatwiejsza. W innym przypadku będziemy musieli z gałązki zrobić przewodnik.
Gałązki z przewodnika wychodzą na wys. ok 40 cm i siegają do 1,2 m. Przewodnik powyżej rozgałęzienia jest w znacznej części uschnięty tak więc pozostaje zrobić z gałązki nowego "lidera". Pytanie tylko w jakim okresie się za to zabrać? Czy aktualna pora jest odpowiednia na to? Czym przymocować gałązkę do przewodnika aby nie zaszkodzić drzewku?
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Drapichrust wydaje mi się że Ernest zaszczepił zraz na zrazie, już raz mi powiedział że nie jest zwolennikiem "zaplatania" gałęzi, więc wątpię aby to na swoim drzewie uczynił :).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
ewacampanula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 23 paź 2013, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

tuchan pisze:Ok. Dziś usunąłem:) Doprowadziłem też komisówkę do ładu, wyciąłem co trzeba. Poleciała też w całości jednak ta gałązka po lewej, była gruba, masywna, jakoś psuła formę drzewka. Poodginałem też gałązki. Moim zdaniem całość wyszła bardzo ładnie jak na pierwsze tak duże cięcie. Niebawem wstawię zdjęcie do oceny. Dzięki za dotychczasową pomoc :) Pytanie - po jakim czasie sznurki skutecznie odegną gałązki i będę mógł je zdjąć?
Mam na działce gruszę konferencję. I jej gałęzie niestety cały czas chcą rosnąć pionowo do góry. Co przygnę gałąź do poziomu to jej koniec znowu rośnie w górę. To znowu przesuwam sznurki, żeby poziomować gałęzie. I ten sposób powstaje drzewko jak z horroru - powyginane.

Obrazek

Tak więc moja grusza jest ciągle w sznurkach :lol:

Zauważyłam u sąsiadów na działkach, że ich grusze też wypuszczają gałęzie w górę. Widocznie ten gatunek tak ma.

Ja też uczę się na książce prof. Miki :)
Ewa
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Wydaje mi się, że jeżeli nie ucina się gałęzi zostawiając pąki idące od spodu, to gałąź rosnąc cały czas będzie próbować iść w górę.
Obejrzałam również filmik instruktażowy z cięcia Konferencji w sadzie, pan twierdził że drzewo rodzi większe i więcej na gałęziach wzniesionych pod kątem 45stopni.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
fonfel
50p
50p
Posty: 71
Od: 3 maja 2015, o 02:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Ja mam pytanie jak ciąć i formować gruszę konferencję (z lewej) i śliwę dąbrowicką (z prawej).

ObrazekObrazek

Obie mają ok 170-180 cm, konferencja kupiona ze 2 czy 3 lata temu, bardzo wolno rośnie, dąbrowicka w tamtym roku jesienią. Czy należy skrócić te boczne gałęzie, jak bardzo, zwłaszcza u dąbrowickiej trzeba chyba powycinać. I czy powinienem zaginać je do poziomu?
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Ja przesadzałem gruszę trzykrotnie i teraz jest dobrze
Miała bardzo małe przyrosty i malutkie liscie
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
ewacampanula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 23 paź 2013, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

fonfel

Ja przycięłabym przewodnik u gruszy na wysokości około 60 cm nad najwyżej rosnącą gałęzią pierwszego piętra (widzę tam 3 gałęzie). Przycięcie powinno spowodować wyrastanie nowych gałęzi około 10 - 20 cm poniżej miejsca ucięcia. No i gałęzie koniecznie trzeba przyginać do poziomu.
Moja Konferencja wygląda tak:

Obrazek

Ponadto dobrze byłoby podsypać gruszę nawozem azotowym, może to dlatego nie chce rosnąć.

Śliwie również trzeba koniecznie przyginać gałęzie do poziomu. Nie mogą konkurować z przewodnikiem. Ponadto po przygięciu mogą być trochę za długie. Można je skrócić zachowując kształt "choinki", tzn. najkrótsze powinny być gałęzie na górze.

Moja śliwa Amers posadzona w zeszłym roku na wiosnę wygląda tak:

Obrazek


A to zbliżenie Cacanskiej Lepoticy, starszej o pół roku od Amers:

Obrazek

Tak więc sznurki, sznurki, sznurki ... :lol:
Ewa
Awatar użytkownika
ewacampanula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 23 paź 2013, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Ginka pisze:Wydaje mi się, że jeżeli nie ucina się gałęzi zostawiając pąki idące od spodu, to gałąź rosnąc cały czas będzie próbować iść w górę.
Nie bardzo rozumiem. To znaczy trzeba skracać gałęzie czy nie?

W książkach piszą, że grusze mają właśnie takie tendencje, tzn. jej gałęzie rosną bardzo w górę.
Ewa
mirka2
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 172
Od: 12 cze 2009, o 19:53
Lokalizacja: Toruń

Cięcie jabłoni OLIWKA

Post »

Na zdjęciach poniżej to jabłoń OLIWKA. W ubiegłym roku na połowie drzewka było bardzo dużo owoców. Może dlatego, że przed sezonem trochę przycięłam, przygięłam sznurkami- z poradnikiem "przed nosem" o cięciu drzew. W tym roku się spóźniłam, jeszcze nic nie cięłam. Czy już za późno na cięcie, jakie gałązki ewentualne wyciąć? Jedynie po owocowaniu w 2015 wycięłam sporo najgrubszych wilków. Czy skracać tam, gdzie gdzie się rozwidlają: jedna ku dołowi, druga w górę i w miejscu rozwidlenia obciąć tę co idzie do góry? Tego drzewa po posadzeniu nie formowałam ja. Jabłoń sprawia mi najwięcej trudności, z pozostałymi, zwłaszcza od startu jakoś sobie radzę. Z poradnikiem oczywiście. Proszę o pomoc, wskazówki jak przyciąć.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
kamillek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 kwie 2016, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Czy mogę prosić o poradnik odnośnie przycinania drzew owocowych? Odziedziczyłem działkę z kilkunastoma takimi drzewkami, i kompletnie nie mam pojęcia jak się nimi zająć a szkoda mi je wycinać.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”