Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

A co sądzisz o gałęzi którą zaznaczyłam, mieliśmy ją całkowicie wyciąć przy pniu bo jedynie robiła cień a i dostać się do owoców było niemożliwe (rośnie od północy)... co z nią zrobić przyciąć czy wygolić prawie do czysta? (będziemy kupować wielką drabinę na wiosnę, ale chodzi o cień), co do drutów to była ogolona kilka lat temu z kilku większych gałęzi to się tylko wydaje że dosięga...będzie wygolona z wilków to nie będzie problemu. Jeśli możesz zaznacz na pierwszym zdjęciu które wysłałam gdzie będą dogodne miejsca do zaszczepienia nowej jabłonki, młoda kora jest na wyższych gałęziach...podobno lepiej zrazy rosną jak są wyżej od innych gałęzi (żeby było wiadomo od czerwonej dachówki jest zachód...zdjęcie robione od południa-pierwsze zdjęcie).
Obrazek
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Wiesz no, to jest spory konar. Jeśli trzeba to wytnij go, ale ja bym jeszcze spróbował go poprześwietlać, ew. skrócić.
Napisz mi do czego ma być to przeszczepianie. Jeśli chcesz całkowicie wymienić odmianę, to drzewo już jest na to za stare.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
jars
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 lis 2014, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Dzięki za objaśnienia Erneście ;:180 , teraz już chyba mam jasność w temacie.
Pozdr.
Jarek
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Nie nie, nie chce wycinać gałęzi żeby szczepić nową "odnogę"...chcę zokulizować wcześniejszy o ok miesiąc gatunek na nowszych gałęziach, które są wyżej...kora nie jest tam stara (prawdopodobnie grafsztynek, ale były spory czy trafione jabłko... bo stara odmiana).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Tu Cię zaskoczę: kora jest na całym drzewie w tym samym wieku. ;:108 Różnica polega tylko na tym, że na pniu i konarach na młodej ułożona jest stara, łuszcząca się.
Tak naprawdę przy odpowiedniej technice możesz sobie wszczepić nową odmianę (gatunek to jabłoń domowa, przyp.) nawet w pień.
Teraz jest sprawa tego, czy wygodnie będzie Ci dbać o gałęzie wszczepionej odmiany tak wysoko... Załóżmy, że będziesz chciała obniżyć drzewo - wtedy ścinasz wszystko co naszczepiłaś. Poza tym te wszczepione zrazy będą bardzo silnie rosnąć, jako że będą tworzyć wierzchołek. Nie będą wiązać dużo krótkopędów, na których spodziewamy się owoców...
Ja wybrałbym w tym przypadku jeden konar w całości do przeszczepienia. Może ten, który chcesz usunąć? :wink:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

A jaką techniką mogę wszczepić zrazy w starszą korę? Z tą gałęzią jest problem bo rośnie od północy a szczepić chcę od południa, chyba że wyciąć ją w połowie i zaszczepić zrazy za korę (tylko tu będą kręcić nosami że kombinuję, a że początkująca w tych rzeczach jestem, to nie chcę zbytnio ingerować w drzewo pomijając pielęgnacyjne cięcie, bo się jeszcze pochoruje), czy w te młodsze gałęzie od południowej strony zaszczepić je w boczną szparę... dodam, że młodych gałązek z upragnionego drzewa znalazłam tylko 2 dłuższe wilki, więc nie mogę też szaleć. A to co by mi się przyjęło i rosło to chcę na 100% uginać.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

No właśnie. Za korę, czyli kożuchówka.
Można tym przeszczepić starsze drzewa.
Spróbuj założyć w ten sposób kilka zrazów na grubszym konarze. Jeśli się uda, będziesz miała silnie rosnące gałązki na rozsądnej wysokości. :) Nie usuwając oczywiście matecznych gałęzi, bo konar musi czymś fotosyntetyzować.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

To jedynie jeszcze muszę się dowiedzieć jak przygotować zrazy, bo tego nie sprawdzałam do tej pory :wink: . Jeszcze i tak pewnie odezwę się na wiosnę, żeby się upewnić co do szczepienia.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
dziakowiec
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 12 paź 2014, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe świętokrzyskie

Cięcie? Pomóżcie kompletnemu laikowi.

Post »

Dzień dobry wszystkim forumowiczom!
Bardzo proszę o wyrozumiałość. Drzewka, które przedstawiam poniżej posadziłem tej wiosny na świeżo nabytej działce. Sliwa Amers, grusza Faworytka i jabłoń Kronselka. Zwłaszcza tej jabłoni specjalnie szukałem, w moim rodzinnym sadzie taka jest, bardzo wielkie drzewo, smaczne jabłka do jedzenia i przetwarzania na bieżąco - pyszne są przesmażone z cukrem i potem z chlebem i mlekiem. To chyba tęsknota za smakami dzieciństwa :) Ale do rzeczy.
Jeśli ktoś może mi poradzić kiedy te drzewka ciąć, a najbardziej JAK, to będę bardzo wdzięczny. Najchętniej widziałbym naniesione na fotki np. czerwone kreski pokazujące miejsca cięcia. Wszystkie drzewka mają obecnie po ok. 2m wysokości. Obsypałem je trochę na dole ziemią, którą dostarczyły mi pracowite kreciki, żeby zmniejszyć niebezpieczeństwo przemarznięcia korzeni (tak wyczytałem). Proszę także o ewentualne wskazówki dotyczące dalszej pielęgnacji, np. jabłoń miała na początku lata rdzawe plamy na liściach, ale później jakby się "zabrała" i sytuacja się poprawiła. Działać coś w tym kierunku, czy drzewo jak się wzmocni to poradzi sobie samo?

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z góry dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam :wit
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie? Pomóżcie kompletnemu laikowi.

Post »

Może zacznij od tego jak mają te drzewka wyglądać: chcesz aby urosły duże? Czy owoce mają być obrywane z ziemi?
dziakowiec
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 12 paź 2014, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe świętokrzyskie

Re: Cięcie? Pomóżcie kompletnemu laikowi.

Post »

Właściwie chciałbym, żeby nie było konieczności ciągłego pielęgnowania. Mogą być duże, posadziłem je bardziej, żeby trochę zagospodarować działkę, niż w celu pozyskania owoców. Jak będą owoce, to dobrze, ale z takich trzech drzewek, to po prostu żeby posmakować z własnego "chowu". Reasumując cięcie tylko tam gdzie to konieczne i jak najprostsza pielęgnacja. No i trochę cienia pod jabłonką też się przyda w przyszłości.
Dziękuję za zainteresowanie :D
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie? Pomóżcie kompletnemu laikowi.

Post »

Ja generalnie drzewa owocowe przycinam dopiero po zbiorze owoców (aby nie pozbawić się plonów). W związku z tym, że to "świeże" drzewka to zostawił bym to na koniec wakacji. Oczywiście możesz zrobić to zupełnie inaczej... Słyszałem już różne teorie odnośnie terminów i większość roślin przeżyła. Jak mają być bezproblemowe to podcinaj gałęzie od spodu, przy samym pniu tak żeby można było pod nimi chodzić i operować kosiarką...
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Wybacz za powielanie postów, ale edycja już uciekła :D.
Chciałam się jeszcze poradzić co do tego jak przyciąć cienkie kilkuletnie gałązki które idą w dół gałęzi...czy przyciąć je w połowie czy 2/3 długości i co zrobić z młodymi które rosną w górę a mają już kilka lat...czy przyciąć je prawie do samego konara? chciałabym żeby owocowały na krótkopędach (chyba tak to się nazywa :? )...a resztę młodych i niekształtnych wilków wytnę na czysto, tylko boję się, że mogę przesadzić z goleniem i że złapie jakieś choróbsko, bo co jak co ale materiału do wycięcia jest całkiem sporo :? .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”