Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Drzewa owocowe
Zablokowany
marchi7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 22 mar 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

mam kilka drzewek w zasadzie wszystkie mają już po 3 lata (2 lata miały jak kupowałem a teraz mija rok jak posadziłem) i nie wiem.. na trzech drzewach czubki brzydko wyglądają gałązki wchodzą na siebie i chciałem je całkiem wyciąć ale nie wiem kiedy mam je wyciąć czy teraz czy na wiosnę doradzi ktoś ? kiedy lepiej jest to zrobić.. :) maść ogrodniczą na rany mam i mogę później posmarować..
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

MarFur pisze:Mam pytanie w kwestii zabezpieczenia drzew owocowych na zimę. Mam młode, dwuletnie czereśnie i chciałabym je jakoś zabezpieczyć przed mrozami. Macie jakieś wskazówki? Kiedy najlepiej o to zadbać?
Ja bym nic nie robił, no może obsypał ale zaraz po posadzeniu ziemią z wykopanego dołu na wysokość 20-30 cm nad miejsce okulizacji. Jak trudno to miejsce ustalić kopczyk ma mieć pół metra wysokości.
Okrywanie włókniną młodych drzewek zalecają producenci włókniny, dystrybutorzy włókniny i ogrodnicze strony internetowe z łączami do producentów włókniny i/lub dystrybutorów włókniny.
No i może coraz liczniejsza rzesza opiniodawców piszących za pieniądze opinie na zamówienie, naganiające ich sponsorom klientów.
Kiedy w 1970 roku sadziłem pierwsze drzewka i krzewy nikt nie kazał mi ubierać ich w słomiane, papierowe czy plastikowe okrycia na zimę. A zimy wtedy były we Wrocławiu po minus 30, minus 40 stopni Celsjusza np 1969/70 (lub coś koło tego). Nim doniosłem do domu karpia w żyłkowej plecionce to karp został zamrożony na kość i trzeba go było odmrażać.
Mroźna zima przemrozi niezdrewniałe końce pędów, które i tak będziesz musiał skrócić na wiosnę a nie ruszy tego co już dawno zdrewniało.
Poza tym lepiej aby wymarzło całkiem dwuletnie drzewko nie nadające się do klimatu w twojej okolicy niż kilkuletnie już rozrośnięte, a może nawet już owocujące.
Awatar użytkownika
ewacampanula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 23 paź 2013, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

marchi7 pisze:mam kilka drzewek w zasadzie wszystkie mają już po 3 lata (2 lata miały jak kupowałem a teraz mija rok jak posadziłem) i nie wiem.. na trzech drzewach czubki brzydko wyglądają gałązki wchodzą na siebie i chciałem je całkiem wyciąć ale nie wiem kiedy mam je wyciąć czy teraz czy na wiosnę doradzi ktoś ? kiedy lepiej jest to zrobić.. :) maść ogrodniczą na rany mam i mogę później posmarować..
Takie cięcie zrób na wiosnę. Cięcie pobudza do wypuszczania nowych pędów.
Ewa
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

marchi7 pisze:mam kilka drzewek w zasadzie wszystkie mają już po 3 lata (2 lata miały jak kupowałem a teraz mija rok jak posadziłem) i nie wiem.. na trzech drzewach czubki brzydko wyglądają gałązki wchodzą na siebie i chciałem je całkiem wyciąć ale nie wiem kiedy mam je wyciąć czy teraz czy na wiosnę doradzi ktoś ? kiedy lepiej jest to zrobić.. :) maść ogrodniczą na rany mam i mogę później posmarować..
Drzewa pestkowe można ciąć zaraz po zimie na wiosnę, albo w lecie po zbiorach.
Zrób cięcie prześwietlające. Nie wycinaj małych gałązek, ale całe konary wychodzące z przewodnika.
Zrób ich zdjęcia na białym tle.
marchi7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 22 mar 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

dziadek22 pisze:Zrób ich zdjęcia na białym tle.
dobrze zrobię i wstawię zdjęcie ale jutro jak będzie widać :) koło 10tej rano wstawię
marchi7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 22 mar 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

dziadek podsylam zdjęcia trochę może być nie wyraźnie bo śnieg spadł
2 zdjęcia to jedno i to samo drzewko
po kliknieciu na zdjecie bedzie full rozmiar
oba drzewka to sliwy pierwsze zdjecie to opal a drugie i trzecie zdjecie to ulena 2i3 zdjecie to jedno i to samo drzewko

Obrazek Obrazek Obrazek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Fajnie że je przekręciłeś i dostosowałeś do wymogów Forum.
Z robieniem czegokolwiek należy się wstrzymać do końca zimy.
W tym czasie poczytaj poniższe wątki z naszego Forum:

Czereśnia - cięcie
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... re%C5%9Bni

Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... re%C5%9Bni

Drzewa owocowe - cięcie Cz.II
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=588

Prawdopodobnie nieudane pierwsze cięcie
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... re%C5%9Bni

Formowanie drzew owocowych
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... re%C5%9Bni
marchi7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 22 mar 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Tak, tak teraz nic nie będę grzebał podpowiesz tylko które gałązki byś wyciął ? najlepiej zaznaczyć jakoś na czerwono ja wiem że zdjęcie to nie drzewko na żywo ale tak też można by pomóc i bym wiedział mniej więcej jak to uformować
Ostatnio zmieniony 23 lis 2016, o 17:22 przez ERNRUD, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o wszystkie zdania z wielkich liter.
Masele
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lis 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 100 km na wschód od Wawy

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Kupiłem i zasadziłem morelę w tym roku .
Czytałem, że bez potrzeby moreli nie ciąć.
Mam morelę więc chciałem podpytać

Obrazek

Ta zaznaczona gałązka ewidentnie chce obrać nieprawidłowy kierunek
Pomóc jej czy poczekać jak się zachowa ?

Mam jeszcze pytanie co do przyginania gałązek moreli się dale wolną rękę w ramach rozsądku
czy jednak radzicie od razu na wiosnę jednak przygiąć żeby kąt był większy

Dzięki
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

W Profilu dopisz gdzie mieszkasz. Ta informacja pomaga odpowiedzieć na pytania.
Jaka to jest odmiana i na jakiej podkładce?
Klamerkami do bielizny staraj się doprowadzić pędy do poziomu. Przywiąż też ich końce do pnia.
Jak otwór w drewnianej klamerce jest za mały to go poszerz okrągłym pilnikiem zdzierakiem.
Na wiosnę przeprowadź cięcie.
Masele
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lis 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 100 km na wschód od Wawy

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Morela Somo podkładka Ałycza a rośnie 100 km na wschód od Warszawy.
Do poziomu i tak nie doprowadzę bo już za grube gałązki przynajmniej 2 nich.
Czyli proponujesz to w czarnym kółku jednak ciachnąć pod tym miejscem co poszło do góry ?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Teraz wstaw obsyp drzewko ziemią kilkanaście centymetrów nad punktem okulizacji.
Rozpiłuj drewniane klamerki i staraj się wypoziomować pędy boczne. Możesz je też przywiązać do pnia.

Na wiosnę po zorientowaniu się co żyje , a co uschło przewodnik i wszystkie pędy boczne skracamy o 1/3. Na przewodniku zostawiając śpiący pączek skierowany ku północy. Na pędach bocznych zostawiając śpiący pączek skierowany ku dołowi. Usuwamy też pędy do 50 cm nad gruntem. Rany po cięciu zabezpieczamy pastą ogrodniczą Funaben 3 lub białą farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydów Topsin M 500 SC, Miedzian 50 WP.

Pęd konkurujący z przewodnikiem tniemy jeszcze mocniej zostawiając śpiący pączek skierowany ku dołowi.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Bez potrzeby moreli nie tniemy, ale taka potrzeba prawie zawsze jest. Szczególnie w rejonach chłodniejszych, gdzie część pędów przemarza i trzeba sztucznie utrzymywać koronę w dobrej zdrowotności.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”