Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Zamówiłem w tym roku sporo kiwi z różnych szkółek i chciałbym się pochwalić że najlepsze egzemplarze dostałem z e-clematisa. Najgorsze niestety ze Starkla. Cenowo wszystkie podobnie ale to co Starkl oferuje to jest coś śmiesznego. Jedno kiwi padło, bez Black Tower również, był tak mały że ledwo wystawał z doniczki. To samo Magnolia Satisfaction. Koszt 54 zł a kikut miał z 15 cm. Poniżej fotki kiwi:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Ale krzaczor :D, to już wiem gdzie w razie W kupować...chociaż mama akurat się rzuca na takie przecenione zdechlaki które nie wiadomo czy odżyją...woli dać 5zł za zdechlaka niż 17 za duży krzak (logika).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Faktycznie różnica bardzo duża.
Moje z targu za 20 zł prezentują się całkiem nieźle. Mam nadzieję, że będą mieli i tego Adama, bo nie uśmiecha mi się płacić tyle samo za przesyłkę.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Witam,
Warto też przeglądać działy ogrodnicze supermarketów. W Auchan kupiłam sadzonki właśnie ze szkółki Clematis - kiwi, wisterię i parę klematisów. Ceny naprawdę dobre, brak kosztów przesyłki no i można sobie wybrać najładniejsze ;:215
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Dawno temu pracowałem w starklu, oddział mieścił się w Krakowie a wysyłki były z podkrakowskiej wsi (nie pamiętam już, Michałowice, Węgrzce - ta okolica). Trafiały się ładne sadzonki, ale generalnie to właśnie taka bida, czasami ludzie dzwonili z płaczem jak zobaczyli za co płacili po kilkaset złotych (połowa lat 90, kilkaset złotych to była płaca minimalna). W 2014 ktoś mi tu napisał że teraz wysyłają z Czech i że jakość ok, no to zamówiłem. Sadzonki małe, słabo wyrośnięte. Kupiłem wtedy gruszę józefinkę, clappova, dwie odmiany fig, kasztana jadalnego i jak wykopałem z archiwum miałem dostać jakieś lilie których nie dostałem bo cośtam (jakaś niby promocja była na stronie, a później chyba wyszło że brakło towaru. "za moich czasów" w tej firmie też takie "promo" były, oczywiście w gazetce. Do dziś te grusze są najsłabsze ze wszystkich i plan na przyszły rok to przeszczepienie na moje podkładki i wywalenie tych słabeuszy (w tym roku nie bardzo było z czego pobrać zrazy). Jedynie kasztan (tfu tfu) ładnie rośnie.
Generalnie w starklu warto kupować wyłącznie jakieś nietypowe rzeczy, które są słabo dostępne w polskich sklepach.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Bez czarny Black Tower od Starkla jest już raczej martwy. A tak w ogóle ma ktoś sadzonki na zbycie tego bzu?
Obrazek
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

U mnie będą chyba pierwszy raz owoce na Issai. Mam ją drugi rok.

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

;:oj tylko pozazdrościć, to teraz musisz im dużo wody dawać jeśli nie ma częstych deszczów, tak coby nie zrzuciły owocków :wink: .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Jak ktoś chce ładne sadzonki to w bricomarche jeszcze są przynajmniej w mojej okolicy odm Geneva i Hardy red w cenie 9.90. Pędy przynajmniej metrowe bo one bardzo szybko rosną.
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Ginka pisze:;:oj tylko pozazdrościć, to teraz musisz im dużo wody dawać jeśli nie ma częstych deszczów, tak coby nie zrzuciły owocków :wink: .
Na razie deszczu pod dostatkiem, ale rzeczywiście trzeba będzie latem przypilnować, bo szkoda by było :)
Wiosenne mrozy jej trochę dokuczyły i już się bałam, że nic z tego. A tu taka niespodzianka :)
Raz tylko dorwałam w sklepie owoce aktinidii i uważam, że były smaczniejsze od tradycyjnego kiwi. Czekam więc z niecierpliwością na własne ;:172

Powiedzcie, czy nawozić je teraz czymś? Wiosną wyściółkowałam kompostem.
Masele
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lis 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 100 km na wschód od Wawy

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Ja mam co roku taki sam problem. Tworzą się pędy pną się i w którymś okresie czasu jakoś przysychają i odpadają. Wtedy kiwi nie wypuszcza już dalej nowych pędów i na tym kończy swoje rośnięcie w danym roku. W tym roku to co zdążyło wypuścić to już końcówki przyschły i opadły. I koniec rozrastania się krzewu.. Wygląda dobrze zielone liście itd nic nie usycha tyle, że te końcówki pędów jakoś marnieją. Podłoże dobre słońce w 2 części dnia. Nie ogarniam o co chodzi.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Ja mam co roku taki sam problem. Tworzą się pędy pną się i w którymś okresie czasu jakoś przysychają i odpadają. Wtedy kiwi nie wypuszcza już dalej nowych pędów i na tym kończy swoje rośnięcie w danym roku. W tym roku to co zdążyło wypuścić to już końcówki przyschły i opadły. I koniec rozrastania się krzewu.. Wygląda dobrze zielone liście itd nic nie usycha tyle, że te końcówki pędów jakoś marnieją. Podłoże dobre słońce w 2 części dnia. Nie ogarniam o co chodzi.


Czegoś roślinie ewidentnie brakuje.
Na razie to można tylko zgadywać, wapnia, boru :?: Nie wiadomo.
Tylko analiza gleby może wyjaśnić sprawę.

Ja natomiast mam pytanie, jeśli ma ktoś posadzone obok siebie w rzędzie więcej niż jedną aktinidię,
to w jakich odstępach?
W necie znalazłam jakieś info 5m między roślinami, ale mi się to wydaje za dużo, jeśli będę je przycinać.


Już znalazłam odpowiedź na moje wątpliwości i okazuje się,
że może być w rzędzie odległość 2 - 2,5 m od rośliny / źródło http://www.inhort.pl/upload/filemanager ... 010sad.pdf /
Ostatnio zmieniony 17 lip 2017, o 13:25 przez jokaer, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: uzupełnienie informacji
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Jeśli będziesz ostro przycinać i formować to 2m powinny być wystarczające (szczególnie jeśli chcesz tworzyć drabinkę i połączyć pędy rosnące obok siebie :D ), ja przynajmniej tak bym zrobiła :wink: .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”