Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
beyaros
100p
100p
Posty: 114
Od: 24 lut 2013, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

Tytuł wątku bardzo obiecujący i na tym koniec. Przeczytałem i nadal nie wiem jakie odmiany byłyby najlepsze do uprawy amatorskiej, kilkadziesiąt krzaczków na własne potrzeby. Myślałem o Honeoye, a tu czytam, że niezbyt smaczna. Wiadomo, ze sprzedawcy będą zachwalać wszystko. Znalazłem w necie szkółkę, mają kilkanaście odmian, przy każdej odmianie jest w opisie, że bardzo smaczna i bardzo słodka. Wychodzi na to, że wszystkie są jednakowe? :roll: Oczywiście, wiem, ze to nieprawda. Ale gdzie szukać prawdy? Chciałbym jakąś odmianę bardzo wczesną, ale jednocześnie zjadliwą. Jeżeli nie Honeoye, to co polecacie?
Pozdrawiam, Jarek
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

Ariadna, Kama ew. Clery, Alba.
Pozdrawiam,

J
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

Ja mam wczesną Zumbę.
Pozdrawiam Teresa
Miłe chwile dnia każdego czynią człeka szczęśliwym.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

beyaros pisze:Tytuł wątku bardzo obiecujący i na tym koniec. Przeczytałem i nadal nie wiem jakie odmiany byłyby najlepsze do uprawy amatorskiej, kilkadziesiąt krzaczków na własne potrzeby.
Kup po kilka truskawek z każdej dostępnej odmiany i posadź w rozstawie 50 na 50 cm.
Każdą odmianę oddzielnie. Będzie to twoj matecznik. Po roku będziesz wiedziała, które ci odpowiadają i te rozmnożysz. Jak tak zrobiłem przed 30 laty. Wtedy najsmaczniejsza była Ananasowa z Grójca, a najplenniejsza Senga Sengana.
Awatar użytkownika
dorota514
200p
200p
Posty: 484
Od: 23 lut 2014, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

Zdecydowanie Sonata i Honeoye. Nie wiem czemu ta druga ma tak złą opinię? może miała u Was za dużo wody.
To obecnie najlepsze truskawki na kaszubach. Oczywiście senga sengana też pyszna i najlepsza na kompoty, ale przez szybkie gnicie, jest już w naszych terenach na wymarciu.
Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

Owoce Honeoye smakowałem u różnych sprzedawców na rynku, wszystkie wypadły mi negatywnie, szczególnie za twarde i bez dobrego smaku.
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

No i u mnie jako jedyna z posiadanych, potrafiła w całości nie przetrwać zimy. (wymarzła)
Pozdrawiam Jarek
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

Moje najsmaczniejsze odmiany to Kama i Pandora która obok siebie potrzebuje późnej a najlepiej bardzo późnej odmiany .
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 620
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

Miałem odmianę Florence niestety krzak bardzo duży podatny na choroby a jak nie miał zapylacza nie był zbyt plenny i nie jest wcale bardzo późny .
Dokup Pandorę która ma duże , smaczne owoce i 1,5 tygodnia później zaczynają owocować a jako zapylacz będziesz miał Florence .
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

Ananasową z Grójca. Wczesna, smaczna, bardzo słodka i aromatyczna.
piotrekkk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 14 cze 2017, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

Ktoś zadał pytanie jaka w końcu odmiana:
Odpowiedź jeśli chodzi o wczesne (wczesny, wczesno-średni termin) odmiana to tylko Darselect - Moim zdaniem nic lepszego dla tego terminu nie znajdziesz.

jest to odmiana która owocuje średnio-dobrze to znaczy nie jest tak plenna jak np. Sonata, Elsanta natomiast u mnie w gliniastej ziemi owocuje na bardzo przyzwoitym poziomie. Nie marznie "- 25 bez problemu" i owoce są (kwiat wrażliwy).

MA SWOJE WADY a mianowicie podatna bardzo na mączniaka ale poraża ten grzyb tylko liście.

Plusy: mało podatna na biała, czerwona, żuczki nie podgryzają liści i kwiatostanów jak np. u Grandarosy, kury ja lubią
Bardzo aromatyczna i słodka, średnio-jędrna tz nie za miękka nie za twarda, nie gnije,
krzak postawny duży (rozstaw minimum w rzędzie 35 a nawet 40x40)
owoc spory i bardzo smaczny - opinia wielu ludzi że to jest NR 1
Ale trzeba pamiętać że to co u mnie się sprawdza nie zawsze będzie u CB
fajnie się rozmnaża - nie dużo wąsów i piękne sadzonki
Ja uprawiam bez oprysków (ale można dla prewencji na mączniaka przed lub po zbiorze) bo przy bardzo deszczowej pogodzie lubi choć rzadko zjeść krzaczka i marnieje w oczach
Szara pleśń nie wchodzi na owoce

Druga odmian to Clery typowo czesna odmiana

Bradzo wytrzymała na niskie temperatury mimo swego pochodzenia
średnio podatna na białą plamistość, mącziak i wgl inne choroby
ale dla mnie smak gorszy
ale plenna (kwiatów i owoców mnóstwo), krzak mniej okazały (bardzo nie pozorny, rozstaw spokojnie 30x30) i smaczna (nie bardzo ale po prostu smaczna)
trochę wcześniejsza
owoc średniej wielkości i maly - taki poziomkowy podłużny. zdarzały się i duże okazy
u mnie co któryś owoc gnił ale nie było ich dużo, mało było spleśniałych
Duzy minus to bardzo wcześnie kwitnie a więc trzeba chronić kwiaty choć sa przyzwoicie wytrzymałe na niskie temperatury

Tu bez oprysków.
Radziła sobie dobrze ale zbyt wczesne owocowanie - po prostu uważam że koniec maja/przełom czerwca to zbyt wcześnie na truskawki w naszym klimacie, słońce nie wystarczająco dogrzewa owoce i krzaki i jednak im tego brakuje.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

Jak dla mnie smaczną jest Thuriga to ta duża.U mnie sezon na przetwory rozpoczęty :)
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Ewa
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Truskawki - ranking bardzo smacznych odmian

Post »

Wątek zamarł ponad 3 lata temu więc dla ożywianie zapytuję jakie odmiany obecnie polecilibyście . Ja sadzę w sumie niezbyt dużo bo góra 30 sztuki i właśnie na wiosnę muszę coś nowego kupić i zasadzić .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”