Bielenie pni drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Bielenie drzew owocowych - porady

Post »

Czy zamiast wapna można użyc farby emulsyjnej z dodatkiem czegos? Jak tak to czego?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :D
Jako tradycjonaliści :D stosujemy do naszych paru drzewek wapno.O ile wiem z przekazów,
chroni podwójnie pnie:na wiosnę przed nadmiernym przegrzewaniem przy ostrym słońcu
oraz ochronnie p/wszelkiemu robactwu,przynajmniej zniszczy parę sztuk :evil: z tego co siedzi w zakamarkach kory.I zawsze pamiętam o tych zasadach przy bieleniu.

Emulsja też odbije promienie ale jej skład powoduje szczelność powłoki- i jak ma pień oddychać :roll: w pokrowcu :lol: .,a też nie wytępi niczego.
Aby wapno lepiej trzymało się na korze można dodać troszkę emulsji /do 10%/ jako środek
przyczepny,nie zmywany opadami.Samo wapno,potrafi szybko być wypłukane.

Na pewno są nowocześniejsze środki obecnie,ale nie poszukiwałam,za mało mam drzewek :cry:
Pewno ktoś dopisze swoje uwagi również.

pozdrawiam
Jovanka ;:3
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Znalezione w internecie ( http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/bieleniedrzew.html ):
"Występujące zimą bardzo niskie temperatury mogą powodować przemarzanie - zewnętrznymi objawami uszkodzeń mrozowych są przemarznięcia konarów, pionowe pęknięcia pni i rany zgorzelinowe, które powstają przeważnie po okresowym ociepleniu i rozhartowaniu zewnętrznych tkanek kory i drewna. Sprzyjające warunki do powstawania ran zgorzelinowych występują w styczniu i lutym, gdy w słoneczne dni pnie drzew i grubsze konary silnie nagrzewają się, a nocą podczas gwałtownego spadku temperatury pobudzone do życia tkanki przemarzają.
Powstawaniu uszkodzeń mrozowych na pniach i nasadach konarów można zapobiegać przez ich bielenie. Do bielenia najlepiej użyć mleka wapiennego. Możemy przygotować mieszaninę wapna rozpuszczonego w wodzie (około 2 kg na 10 l wody) z dodatkiem gliny lub krowieńca. Dodatek gliny lub krowieńca zapobiega szybkiemu spłukiwaniu podczas deszczu. Po dokładnym wymieszaniu , mieszaninę nanosimy pędzlem na pnie drzew i nasadę grubszych konarów. Południową stronę pni i grubych konarów warto pomalować nieco wyżej, ponieważ z tej strony pnie drzew nagrzewają się najsilniej, przez co w tych miejscach są najbardziej narażone na wystąpienie ran zgorzelinowych.
Bielenie należy wykonać nie później niż na początku stycznia - bielenie pni drzew w późniejszym terminie, tj. w marcu lub kwietniu jest już bezsensowne, choć wielu działkowców popełnia ten błąd. W przypadku spłukania części wapna przez deszcz, poprawić.
Niesłuszne są obiegowe opinie, że wapno naniesione na korę niszczy zimujące w spękaniach kory szkodniki.
Innym sposobem zabezpieczenia drzew przed uszkodzeniami mrozowymi, który możemy stosować, jest owijanie pni papierem lub słomą. W żadnym wypadku nie należy jednak do owijania używać folii, która nie tylko nie pomoże, ale może nawet przyczynić się do zwielokrotnienia powstałych uszkodzeń."
Broniusz
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam,
Jestem za ,a nawet przeciw ;:10

pierwsze ochrona przed słoneczkiem i wahaniami temperatur wczesno-wiosennych jak najbardziej i dobrze,że tak rozbudowany materiał sie znalazł.Inni skorzystają, w pełni z informacji.

drugie-już nie koniecznie.Ochrona wg mnie jest skuteczna.Zabieg bielenia stosuję zawsze wiosną takim samym roztworem
na ścianach,stołach,sprzęcie,betonie w swojej szklarence ogrodowej przed wniesieniem tam
kolekcji storczyków po zimowym przymusie domowym.Zanim to nastąpi przeprowadzam bielenie
aby do minimum zmniejszyć zagrożenie "przetrwalników".A co wychodzi??? :roll: w czasie operacji
co ucieka???? :shock: co ginie???. :twisted: na szufeleczkę uzbiera się brzydactw. :twisted:
Raz a dobrze i...mam troszkę spokoju,że ataku na zielone i kolorowe nie będzie dla wyposzczonej
bandy po zimie. :twisted: :roll: :twisted:
pewnie bym sobie poradziła ostrą chemią, ale gdy można w ten stary sposób coś zyskać,
to czemu nie. :D

Pozdrawiam
Jovanka ;:3
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Może więc to się nie wyklucza, bowiem:
bielenie istotnie nie niszczy zimujących w spękaniach kory szkodników... bo je wystrasza ;:163 :wink:
Wazne, że działa :D
Broniusz
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jovanka pisze:...oraz ochronnie p/wszelkiemu robactwu,przynajmniej zniszczy parę sztuk :evil: z tego co siedzi w zakamarkach kory.I zawsze pamiętam o tych zasadach przy bieleniu....Jovanka ;:3
Bielenie nie niszczy, ani nie "wystrasza" ich na 100%.
Bielenie zapobiega pękaniu pni i powstawaniu ran zgorzelinowych na pniach i konarach drzew owocowych, które jest spowodowane różnicami temperatury między dniem, a nocą (w dzień słońce, a w nocy temperatury minusowe).
W temacie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... c&start=30
Erazm pisze:W pierwszej połowie grudnia należy przeprowadzić zabieg bielenia drzew, przy użyciu wapna. Zabieg ten powtarzamy w momencie zmycia wapna przez opady deszczu. Zapobiega to powstawaniu pękania pni i ran zgorzelinowych na pniach i konarach drzew owocowych.
Bielenie drzew na wiosnę nie ma żadnego znaczenia ochronnego. Błędne jest też mniemanie niektórych działkowców, że bielenie pni wapnem niszczy zimujące w korze szkodniki.
Pozdrawiam Andrzej.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :D

No,mogłabym poprzestać na przyjęciu do wiadomości tych informacji, ale mnie :oops: wypada wrzucić parę słów.
Jestem chemikiem i stanę w obronie ;:33 takiego, niby prostego związku.
-powszechne stosowanie i zalecanie w zootechnice-->jako środek dezynfekcji
-w pasiekach
-w oczyszczalni ścieków
-w szpitalnictwie.
Działanie jest wielotorowe,z racji*pochodzenia* jest to wodorotlenek wapnia-substancja żrąca
z racji składu chemicznego jest zasadą i służy do odkwaszania,czyli zmiany środowiska ;potocznie mówiąc flory bakteryjnej.Ogólnie działa w celu zwiększenia alkaliczności środowiska, gleby, substancji.
Jest neutralizatorem dla wielu procesów.

Myślę, że opinia o mleku wapiennym bierze się bardziej z naszego przygotowania zawiesiny
do bielenia na oko :P .Tak robi się często: aby było białe :lol: i w miarę trzymało na pniach,.
Aby usyskać efekt dwa w jednym trzeba zrobić mleko takie ,aby był faktycznie roztworem skutecznym.I jako ochrona przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i unicestwienie choć w części robactwa ,które przezimowało.
Ja właśnie tak robię i nie narzekam, co do skuteczności na ;:214 .

I naprawdę :| wcale nie chcę, aby mentorsko brzmiało moje przypisanie.
Chemia jest ciekawa, a działania bywają takie :roll: , o których czasami :shock: nawet nie myślimy.
Tak, czasami obok nas. :roll: to idzie.....

pozdrawiam
Jovanka ;:3
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Może podasz przepis zawiesiny do bielenia aby była faktycznie roztworem skutecznym. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Noooo,nie będzie to przepis kulinarny,więc dla niektórych mało strawne :lol:
ale podaje do poczytania,może do sprawdzenia :D

Właściwie przyrządzone mleko wapienne powinno być na bazie wapna gaszonego lasowanego w proporcji 1część /3 części wody-->powstaje mleko wapienne.Jest to postać koloidalna roztworu,stąd skojarzenie z mlekiem,przy znacznym i celowym nadmiarze wody.
Po kilku godzinach /8-12/ następuje oczyszczenie roztworu-wapno opada
na dno,woda jest bardzo czysta i jest wodą wapienną,o możliwości zastosowania również, nie wszędzie.
Połowę tej czystej wody usuwam z pojemnika ,pozostałość używam jako bielidło dla drzew+polepszacze.
Ponieważ przeszkadza lejna postać ,no może zbyt lejna, wspomagałam
lepkość klejem dekstrynowym/lejny,syropowy z kasztanów/-5-10%.
2/można zastosować wapno hydratyzowane /suchogaszone/ handlowe
proporcje zbliżone ale 24 h to niezbędny okres do uzyskania postaci koloidalnej.
W obu przypadkach jest to mocne,określane mianem stężonego mleko wapienne.

W przypadkach innego stosowania mleka wapiennego np.oczyszczania oczek,
wyrównanie odczynu i poprawy struktury gleby /tam gdzie alkaliczność wymagana/stosuje sie zdecydowanie łągodniejsze proporcje składników.
Ale w dobie innych środków ,nawozowych wydaje się zbyteczne
myślenie o roztworach wodorotlenkowych.
niebezpieczne,żrące.Jak wapno.

a oto sposób z pszczelarstwa i zalecenia dla tej branży:
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 04_21.html
>>Związki wapnia używane są zazwyczaj w postaci tzw. mleka wapiennego. Mleko wapienne przygotowuje się ze świeżo gaszonego wapna. Przez zmieszanie jednej części wapna gaszonego z 3 częściami wody uzyskuje się zawiesinę stężoną, natomiast mieszając 1 część wapna gaszonego z 20 częściami wody uzyskuje się zawiesinę rozcieńczoną mleka wapiennego. Rozcieńczone mleko wapienne ma pewne działanie odkażające, dlatego można go użyć do bielenia ścian, sufitów w magazynach pszczelarskich.

Wapno palone może być przeznaczone do odkażania pasieczyska o wilgotnym podłożu, po uprzednim uprzątnięciu wszelkich odpadków i śmieci. Jeżeli ziemia jest sucha, do odkażania używa się stężonej zawiesiny mleka wapiennego>>>


Ciężki materiał ;:37 , ufffff.,szczególnie gdy łatwiej przychodzi sięganie po gotowe środki.
Wtedy takie mikstury wydają się być historyczne.Ale dla wielu chyba nie.


pozdrawiam Jovanka ;:3

już się czuję odkażona :shock: , po takich proporcjach ;:1
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Czyli emulsji samej nie używamy, ale możemy ją dodać do wapna w stężeniu 10%. ?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jasne Wronku 89 :D ,że najwyżej emulsji do 10% jako polepszacz ,ale bezpośrednio przed bieleniem zmieszać z mlekiem wapiennym.
Celowa jest próba,są różne emulsje składowo ,kiedyś uzyskałam
emulsję żelową,która niestety była nie do rozprowadzenia.,na śmietnik w efekcie się nadawała.
Stąd też inny może być sposób z klejem.Ale można i robiło sie bez.

Co to nie robi z nas wygoda :roll: :roll:

A szczerze,to nie słyszałam nigdy i nie znam nikogo, kto by stosował emulsję do bielenia.

Pozdrawiam
Jovanka ;:3
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Na jednym z forum przeczytałem: "Osobiście od kilku lat stosuje wapno budowlane hydratyzowane kilka dni wcześniej zalane wodą z dodatkiem niewielkiej ilości oleju, środka owadobójczego i miedzianu. Taką mieszaniną biele pnie drzewek oraz pryskam krzewy..."
Jaka jest skuteczność dodanego oleju, środka owadobójczego i miedzianu w tym wypadku?
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ponawiam pytanie w sprawie dodawania do wapna oleju, środka owadobójczego i miedzianu.
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”