Morela - jaką wybrać odmianę?

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Morela - jaką wybrać odmianę?

Post »

Mam morelkę, która jest na działce od kiedy ją kupiliśmy, na początku taki mały badylek tylko był, a teraz już pokaźne drzewko. Ma za sobą trzeci sezon owocowania. Morele rodzi wspaniałe, wielkie. Nawet w tym roku z majowymi przymrozkami zebraliśmy owoców aż do przejedzenia i zostało wiadro na przetwory. Jedynie w tym sezonie przed tą nocą 7-8 maja opryskałam Ashai, które mi doradzono do ratowania zawiązków owoców.
Drzewko mam nieprowadzone, bo na początku nawet nie wiedzieliśmy do końca, co to jest, i np pierwsze rozgałęzienie ma na wysokości 20 cm :D Tu ją widać za młodą jabłonką:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie jestem aż taką optymistką, żeby nie zakładać, że w Polsce to i tak jest sprawa kilku-kilkunastu lat, kiedy w końcu coś ją sprzątnie, ale póki co jest mało problemowa. Wiosną ją oczyszczam z pędów z brunatną zgnilizną a w tym roku jesienią opryskam też mocznikiem jak zacznie sypać liście.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - jaką wybrać odmianę?

Post »

Radomsko - centralna Polska, klimat dość ostry, Długołęka - najcieplejszy (albo jeden z najcieplejszych) region Polski.
Raczej nie bardzo jest co porównywać.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Morela - jaką wybrać odmianę?

Post »

Ależ właśnie jest co porównywać, skoro w jednym miejscu morela rośnie w miarę zdrowo, mimo że ogrodnik (ja) nie ma z sadownictwem żadnego doświadczenia i drzewko rośnie praktycznie samopas, a w innym mimo starań nie chce współpracować. Może ktoś z Suwałk nie będzie już sobie dzięki temu niepotrzebnie morelami zawracał głowy. Mam świadomość, że jedyne co ratuje moje drzewko to to, że zimy są w porównaniu z resztę kraju dość łagodne. Ona ma nawet zupełnie nieprzepisowo niskie rozgałęzienia, powinny już teoretycznie przemarznąć- a żyją.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - jaką wybrać odmianę?

Post »

W Suwałkach bym próbował, palmety na południowej ścianie domu ;:215
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Morela - jaką wybrać odmianę?

Post »

Próbować porównywać można, ale trzeba brać pod uwagę warunki pogodowe (tak jak zauważył kolega powyżej) i występowanie patogenów. Udało mi się parokrotnie spróbować owoców moreli, ale biorąc pod uwagę ich częstotliwość owocowania w moim rejonie i atak patogenów uznałem,że nie ma (dla mnie) sensu uprawiać dalej tego gatunku. Zaznaczam jednak, że nie odwodzę nikogo od uprawy moreli, życzę powodzenia i jak najczęstszych zbiorów. :)
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - jaką wybrać odmianę?

Post »

Wymagania klimatyczne moreli są podobne do wymagań winorośli europejskiej - vitis vinifera. W Polsce północna linia dla tej uprawy to Hełm Lubelski do Gorzowa Wielkopolskiego. Lubuskie, Wielkopolska, Śląsk i południowy kraniec Zachodniopomorskiego, to najwłaściwsze lokalizacje.
A czy próbowaliście ze śliwomorelą? dobre to jest?
Awatar użytkownika
sofijapz
100p
100p
Posty: 187
Od: 11 sty 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - jaką wybrać odmianę?

Post »

Sadząc morelę trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że wszystkie odmiany do obfitego owocowania potrzebują zapylacza w postaci innej odmiany, nawet te samopylne, tak jak Early Orange. Ponad trzydzieści lat temu większość działkowiczów w moim ogrodzie działkowym sadziła tą odmianę, polecaną ze względu na coroczne obfite owocowanie i smaczne owoce. Po około dziesięciu latach wszyscy pozbyli się moreli, gdyż pięknie kwitły, lecz owoców nikt nie mógł się doczekać z powodu, jak wtedy myślano, przemarzania kwiatów.
Nie mogłam zrozumieć, dlaczego opis odmiany tak rozmija się z rzeczywistością. Dopiero niedawno przypadkowo natrafiłam na program telewizyjny, w którym fachowiec radził, by koniecznie sadzić przynajmniej dwa drzewka moreli różnych odmian, jeśli ktoś chce zebrać dobry plon. Chyba, że ktoś dogada się z sąsiadem, by ten posadził obok też morelę, ale innej odmiany. W moim ogrodzie działkowym nikt nie uprawia już moreli, a na posadzenie dwóch drzew moreli na 3-arowej działce po prostu nie ma miejsca, więc zrezygnowałam, mimo że je uwielbiam a region sprzyja uprawie ( zachodnia Polska )
Pozdrawiam, Zosia
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - jaką wybrać odmianę?

Post »

Można by próbować zaokulizować/zaszczepić inną odmianą. U mnie zaleszycka jakieś owoce niby zawiązała, ale early orange niestety przemarzła powyżej osłony i nie miałem zapylacza. Może za rok będzie lepiej.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - jaką wybrać odmianę?

Post »

Mieszkam w Szczecinie i tu uprawa moreli jest ryzykowna już tylko dla przeżycia samego drzewka, choć bywają stare i wielkie okazy. A byłem na wakacjach na śląsku i tam bywają brzoskwinie i morele dziko rosnące, bez żadnej ochrony, pryskania itd. Miałem przyjemność konsumowania moreli poniemieckiej z Dębna, została niestety ścięta przez budowę domu, zanim pobrałem zrazy. Tak więc lubi suchszy klimat, mocniejsze słońce i nie za mocne zimowe mrozy.
Na pewno poszczególne odmiany różnią się przystosowaniem do naszego klimatu północy europy, jednak generalnie padają na choroby ze względu na niedostosowanie klimatyczne.
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Morela - jaką wybrać odmianę?

Post »

szukacz pisze:Mieszkam w Szczecinie i tu uprawa moreli jest ryzykowna już tylko dla przeżycia samego drzewka, choć bywają stare i wielkie okazy. A byłem na wakacjach na śląsku i tam bywają brzoskwinie i morele dziko rosnące, bez żadnej ochrony, pryskania itd. Miałem przyjemność konsumowania moreli poniemieckiej z Dębna, została niestety ścięta przez budowę domu, zanim pobrałem zrazy. Tak więc lubi suchszy klimat, mocniejsze słońce i nie za mocne zimowe mrozy.
Na pewno poszczególne odmiany różnią się przystosowaniem do naszego klimatu północy europy, jednak generalnie padają na choroby ze względu na niedostosowanie klimatyczne.
Mam Hargranda owocującego, w tym roku pięknie zakwitł, ale przymrozek wszystko ściął.
Do tego ładnie rośnie Zaleszczycka i Compacta, za maks 2 lata spodziewam się owoców.
Z brzoskwiniami też nie ma wielkiego problemu, nie tylko u mnie, rosną dziczki i odmianowe nawet bliżej morza. Co prawda nasz klimat zrobił się od kilku lat kompletnie do kitu, druga Irlandia, kraina deszczowców, imperium słoty, to prawda, więc o szlachetniejszych odmianach wymagających dużej ilości Słońca, możemy zapomnieć. Dotyczy to też śliw, jabłoni i grusz.
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela - jaką wybrać odmianę?

Post »

Moja morela zaleszczycka tydzień temu opuściła wszystkie liście (wsadzona 2 lata temu) i usycha. Raczej nie do odratowania. Czy to wina ciężkiej i lekko mokrej ziemi?
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Morela - jaką wybrać odmianę?

Post »

Może to być wina suszy, podłoża lub jak u mnie leukostomozy... . Miałem tak kilkanaście lat temu i od tego momentu nie uprawiam moreli, ale może koleżanki i koledzy aktualnie uprawiający ten gatunek wskażą przyczynę tego problemu.
Awatar użytkownika
roots23
500p
500p
Posty: 798
Od: 23 sie 2010, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa/Myślenic

Re: Morela - jaką wybrać odmianę?

Post »

Jakie polecacie morele, wytrzymałe na różne warunki pogodowe i choroby?
Pozdrawiam wszystkich ogrodników Renata :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”