Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
anador
200p
200p
Posty: 220
Od: 6 lut 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)

Post »

Emi22 -nie ma pigwowca gruszkowego,pomyliłaś z pigwą gruszkową.
Pytałaś czy posadzić pigwowiec pod lasem,oczywiście można ,najlepiej jak to jest możliwe od południowej strony żeby miał jak najwięcej słońca.Pigwowiec to bezproblemowy krzew ,rośnie wszędzie .Pozdrawiam.
Dobrze, że nie ma człowieka bez wad, bo taki człowiek nie miałby też przyjaciół.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)

Post »

Nie do końca zgodzę się z tezą, że pigwowiec to krzew bezproblemowy zwłaszcza jeżeli piszemy o tym w dziale "drzewa i krzewy owocowe". Wiele osób pisze w tym wątku, że rośliny słabo kwitną, nie zawiązują owoców lub zawiązują ich bardzo mało. Krzewy potrafią przemarznąć (na szczęście zdarza się to rzadko i dotyczy gatunku Chaenomeles lagenaria(syn. C. speciosa)- pigwowiec właściwy (okazały) Krzew ciernisty, wysokości do 3 m o wyprostowanych i grubych gałęziach. Kwiaty szkarłatnoczerwone, duże (3-5cm średnicy), po 2-6 osadzone na pędach dwuletnich i starszych. Kwitnie wcześnie (kwiecień, maj). Duże owoce jabłkowate, wydłużone dojrzewają we wrześniu. Gatunek niezupełnie wytrzymały na mrozy.
C. japonica(syn. C.maulei) - pigwowiec japoński oraz C x superba-pigwowiec pośredni mieszaniec poprzednich gatunków raczej w warunkach pogodowych Polski nie przemarzają. Niestety pąki kwiatowe potrafią przemarznąć. Na glebach zasadowych mogą pojawić się chlorozy na liściach. Krzewy często chorują na choroby drewna a ostatnio słyszymy o występowaniu plam na owocach lub na liściach.Mogą wystąpić szkodniki np. miseczniki a ja dodatkowo w tym roku miałem kilkanaście robaczywych owoców. Dość często dochodzi też do zrzucania owoców lub do ich zasychania na krzewach. Jeżeli dodamy do tego fakt, że rośliny mogą się nadmiernie zagęszczać co osłabia owocowanie to jest się nad czym zastanowić. Nie zmienia to jednak mojego stosunku do tych pięknych krzewów. Warto się troszeczkę potrudzić by móc później delektować się przetworami z owoców pigwowca.
Awatar użytkownika
Emi22
200p
200p
Posty: 305
Od: 12 cze 2016, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)

Post »

Tak, pytałam o tą pigwę gruszkową....
Ale sądzę, że na wiosnę dopiero ją posadzę...?

Tymczasem mam 3 krzaczki, młode. Pigwowce (japońskie) . Sadzone latem.
Dobrze. Idzie zima.
Pytanie - co z nimi zrobić, żeby w zimę nie zmarzły?
(teren leśny, sosny wokół)
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)

Post »

Smak pigwy i pigwowca dzieli przepaść.Nie wiem jak z własnościami i wartościami ; jakie są miedzy nimi różnice ale pigwowiec aromatem i koncentracją smaku bije na głowę pigwę.
Dlatego warto się skoncentrować na pigwowcach według mnie.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)

Post »

przemek1136 pisze: Na glebach zasadowych mogą pojawić się chlorozy na liściach.
Czy to oznacza, że pigwowce lepiej czują się na glebach obojętnych do kwaśnych? Podsypanie wapnem kredowym w przypadku pigwowca japońskiego zbędne?
Posadziłem jesienią 2015 r. roczną sadzonkę pigwowca japońskiego z gołym korzeniem w żyznej, ale b. ciężkiej glebie, w dodatku w obniżeniu terenu - pigwowiec właściwie nie miał przyrostu przez cały rok, ale roślina żyje. Można jej jakoś pomóc czy pomoże jedynie przesadzenie?
Drugi (również roczna sadzonka z gołym korzeniem) posadzony jesienią 2015 r. w nieco lżejszej ziemi i trochę wyżej niż pierwszy, miał ponad 0,5 m przyrosty i trochę się zagęścił.
przemek1136 pisze:Jeżeli dodamy do tego fakt, że rośliny mogą się nadmiernie zagęszczać co osłabia owocowanie to jest się nad czym zastanowić.
W jaki sposób zatem prowadzić takie dwuletnie pigwowce i później starsze aby cieszyć się większą liczbą owoców? W jaki sposób ciąć, jeśli ciąć w ogóle? Może jakiś schemat przykładowego cięcia na zdjęciu Twoich pigwowców?

Ciekawy jestem co wynika z Twoich doświadczeń.

Czy istnieje prawdopodobieństwo, że ten mój drugi pigwowiec japoński, który ładnie podrósł, zakwitnie w przyszłym roku na pędach które wypuścił w tym roku?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)

Post »

Kwestia wapnowania jest troszeczkę bardziej skomplikowana i sam zaczynam się zastanawiać jaką taktykę obrać w nawożeniu i zasilaniu tych krzewów. Z cięciem jest już dużo prościej. Krzewy mogą rosnąć bez podcinania ale mają tendencje do nadmiernego zagęszczania. Wtedy słabiej kwitną i mogą chorować. Zaleca się więc po kwitnieniu usuwać wszystkie krzyżujące się lub cienkie, poplątane pędy. Każdego roku należy wyciąć jeden lub dwa najstarsze pędy. Gdyby doszło do zbytniego zagęszczenia (środkowe gałęzie zrzucają liście i zamierają z powodu niedostatku światła, a liście rozwijają się tylko na obwodzie krzewu) wykonuje się cięcie odmładzające. Należy przyciąć ok. 1/3 pędów na wysokość 15cm nad ziemią. Zabieg powtarza się w kolejnych latach. Nie zaleca się silnego przycięcia wszystkich pędów w ciągu jednego roku. Pisałem o tym w naszym drugim na forum wątku o pigwowcach.
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)

Post »

Za kilka dni zbiory
Póki co ,niesamowity zapach owoców roznosi się wokoło krzaka
Obrazek
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)

Post »

Macie sporo owoców na swoich krzakach.

Mój okaz w tym roku zawiązał kilka, ale zawiązki opadły i nie wiem co było przyczyną. Krzewu nigdy nie przycinałem, ma jakieś 2 metry średnicy i całkiem ładny pokrój. Wygląda jak fontanna, pędy wyrastają ze środka na zewnątrz lekko się przewieszając. Niestety jeszcze nigdy nawet nie kwitł tak okazale jak chociażby te w nasadzeniach miejskich. Ledwie kilka - kilkanaście kwiatów. Rośnie już chyba ze 4 lata i do tej pory nie wydał nawet pojedynczego owocu. Jestem naprawdę zawiedziony, ale czekam na cud, może po osiągnięciu ostatecznej formy i rozmiaru pokaże więcej kwiatów i uraczy owocami?

Kupiłem niedawno w LM odmianę 'Cido', polowałem na nią już jakiś czas, czy rzeczywiście ma większe owoce od gatunku?
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)

Post »

tija,

dosłownie oblepiony owocami. Wygląda na to, że pigwowiec japoński - w nawiązaniu do tego co napisał logan18 i przemek1136 - często kaprysi i podczas gdy w jednym miejscu ugina się pod ciężarem owoców, w innym w ogóle ich nie zawiązuje.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)

Post »

Przyczyną może być brunatna zgnilizna , która atakuje kwiaty. W wyniku zarażenia opadają zawiązki.U mnie w tym roku już jest lepiej i bedzie trochę owoców.Pewnie jutro zbiór, bo pogoda deszczowa i z dnia na dzień przybywa owoców zarażonych moniliozą.
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)

Post »

Mój widać , mało wymagający , tolerujący kaprysy właścicielki :lol:
Tnę kiedy mnie wkurzy
Szybko się rozrasta , wchodzi na rabaty , zasłania kwiaty więc się z nim nie cackam .
Cięłam wiosną kiedy kwitł , później jak zawiązywał owoce i trzeci raz po zawiązaniu owoców .
Rozdałam kilka sadzonek
Z jedną osobą mam kontakt więc będę wiedziała czy u niej tak samo rośnie i owocuje , pomimo różnych warunków glebowych . Mieszkamy niedaleko siebie , pogodowe takie same .
Wiosną obok dosadziłam biało kwitnącego o pełnych kwiatach .
Zobaczymy jak ten się sprawdzi
Wizualnie będzie ciekawie
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)

Post »

Obrazek

Obrazek

Owoce pigwowca japońskiego mają znacznie mniejsze rozmiary niż u pozostałych gatunków są już jednak dojrzałe i pięknie pachną. Niektóre odmiany powtarzają kwitnienie jesienią.

logan18 Odmiana "Cido" ma faktycznie większe owoce niż czysty gatunek C.japonica (przeważnie 2,5-4,5 cm) choć niektóre moje siewki też mają duże owoce ok. 5 cm.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)

Post »

Owoce Ch lagenaria mają często po nad 10cm. Dojrzewają późno.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”