Jabłoń - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Jabłoń - choroby i szkodniki

Post »

Mogę powtórzyć Twoje słowa: chora z zaniedbania, przyciąć latem wówczas jest mniej - a nawet wcale - wilków i odpowiednio nawieźć. Najlepiej dolistnie.
Swoje drzewa zawsze przycinam latem, później nie muszę walczyć z wilkami. Jeśli się nie spóźnię to drzewa kwitną wcale nie przemiennie.


Pozdrawiam, Francik
Francik
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Jabłoń - choroby i szkodniki

Post »

Jabłonie może i stare, ale nie tak bardzo jeszcze. Istotnie jednak bardzo wyciągnięte i zacienione. W koronie gęsto i wilgotno, a patogen szaleje. Agrotechnika pewno znacznie utrudniona. Należałoby te drzewa koniecznie obniżyć, a potem prześwietlić.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
re_ne
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 lip 2014, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jabłoń - choroby i szkodniki

Post »

ERNRUD pisze: Należałoby te drzewa koniecznie obniżyć, a potem prześwietlić.
Tylko właśnie nie wiem jak się do tego zabrać. Szukałam dużo o przycinaniu drzew i nawet nabyłam literaturę fachową ale wszędzie jest opisane raczej jak prowadzić młode drzewka rok po roku nie spotkałam sie z informacjami jak odmłodzić stare drzewa. Nie wiem po prostu które gałęzie i konary można wyciąć a które lepiej zostawić a nie chciałabym okaleczyć i tak już biednego drzewa. Jakoś będę musiała to zrobić poprzez ręce mojego męża.
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Jabłoń - choroby i szkodniki

Post »

Re_ne, nie musisz daleko szukać. Literatura fachowa dobra rzecz, ale wystarczy, że wstukasz "letnie cięcie jabłoni" i masz do wyboru oraz uzupełniającą się literaturę. To pomoże Ci zorientować się w problemie i odpowiednio zareagować.



Pozdrawiam, Francik
Francik
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Jabłoń - choroby i szkodniki

Post »

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 34&t=75184 - redukcja korony, ale nie typowe obniżenie.
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 34&t=73746 - cięcie prześwietlające

U Twoich drzew trzeba by przeprowadzić typowe cięcie odmładzające, ale brakuje mi jeszcze tej metodyki. Obiecuję, że kiedyś dodam. :wink:
Polega to wszystko na tym, żeby zastąpić stare gałęzie młodymi, a wysoko zawieszoną koronę obniżyć w razie potrzeby do wysokości ułatwiającej prace pielęgnacyjne. Jeśli chcesz, wrzuć zdjęcia poszczególnych okazów, na których będzie widoczny cały profil drzew. Doradzę, jak ciąć. ;:108
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
re_ne
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 lip 2014, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jabłoń - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję bardzo za wszystkie porady. Na pewno skorzystam.
ERNRUD pisze:Doradzę, jak ciąć
byłoby super bo nie znam się na tyle żeby wiedzieć w jakich miejscach rosną nowe gałęzie które miejsca zostawić a które wyciąć. Pewnie po jakimś czasie praktyki się naucze ale na razie jestem zielona. Jak tylko będzie odpowiednia pogoda to zrobię zdjęcia i wrzucę. Oczywiście poczytam też wszyskie polecone linki.
re_ne
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 lip 2014, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cięcie odmładzające jabłoni

Post »

Zrobiłam zdjęcia jabłoni. Nie są najlepsze bo mój aparat w weekend uczył się pływać więc musiałam posiłkować się telefonem. Mam nadzieję że mimo to da się coś na nich zobaczyć.

Obrazek Obrazek

Powyżej jest ta licha jabłonka zrobiona z dwóch stron. Natomiast poniżej jest zupełnie inna ale też jej już opadają owoce i są małe i też wymaga pielęgnacji.

Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie odmładzające jabłoni

Post »

W ogóle bardzo tam gęsto i cieniście. Te drzewa miały kiedyś lepsze owoce? Nie wiem, czy na Twoim miejscu nie poświęciłbym któregoś drzewa dla dobra reszty. Po prostu jest tam tak mało słońca między gałęziami, że nie ma szansy na dobry jakościowo plon. Chodzi o to, żeby gałęzie owoconośne u tych drzew były niżej osadzone i luźniej rozmieszczone. Tam potrzeba jest przestrzeń, bo w końcu jabłonki zaczną zasychać.

Jeśli zdecydujesz się wszystkie pozostawić to ja polecam takie obniżenie koron, a potem wycięcie wszystkich gałązek, które się krzyżują i na siebie zachodzą. Niech to nie będzie usunięcie ponad 40% gałęzi, bo potem byłby problem z wilkami. Na przyszły rok oczywiście te wilki, które się pojawią, a pojawią się, trzeba będzie wyciąć w całości/wyrwać. Pod drzewa rzuciłbym obornik, jeśli masz dostęp. Warto poszukać ogłoszeń i popytać ludzi, którzy mają stadniny. Naznaczyłem takie prowizoryczne kreski. Mniej więcej proponuję obniżyć je do takiej wysokości.

Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
re_ne
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 lip 2014, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cięcie odmładzające jabłoni

Post »

Dziękuję za pomoc. To, że tam jest gęsto i ciemno to się zgadza. Na jednym kawałku ok 300m2 są 3 stare śliwy duże 2 jabłonie, stara grusza, zdziczała młoda wiśnia, ogromny krzak mirabelek i coś co nie wiem co to jest bo nie ma owoców ;) więc jest tego sporo. Chyba będę z czegoś rezygnować - prawdopodobnie ze śliwy - ale poczekam do jesieni albo przyszłego roku bo te co mają owoce to mają ich bardzo dużo i całkiem fajnie wyglądające więc zobaczymy bo jak sie okaże, że smaczne to pod siekierke pójdzie coś innego. Na razie w tym roku prześwietle te wszystkie drzewa, powycinam suche gałęzie bo jest ich bardzo dużo i zobaczymy jak wtedy to będzie wyglądać. Ogródek mam od miesiąca więc dopiero go poznaję i uczę się od Was jak o niego zadbać, a zależy mi na małej "strefie cienia" w ogródku bo milej jest posiedzieć, czy poleżeć w hamaku pod drzewem niż pod parasolem z marketu. Ot co taki wiejski klimat w środku dużego miasta mi się marzy ;)
borgia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 mar 2016, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mam do Was pytanie - co zrobić z jabłonią (około 15 lat), która w całym swym życiu była źle cięta. To złe cięcie polegało przede wszystkim na pozostawianiu czopów, które nie miały szans na zagojenie się. Część gałęzi nie była w ogóle czysto wycięta, tylko nacięta i oderwana.
Chciałam ją odświeżyć i poobcinać jej te kikuty, ale gdzie się nie ruszyć tam po przycięciu pokazują się brązowe plamy. Co z tym zrobić? Myślałam, żeby obciąć najniższą gałąź, ale co dalej z pozostałymi?
Martwi mnie też stan kory, omszenie wielu gałęzi i próchnienie wielu gałązek z pączkami owocowymi (te małe boczne, nie wiem, jak się nazywają).
Jabłonka przez ostatnie parę lat dawała mało i to dość zdeformowanych owoców. Jak tak dalej pójdzie właściciel ją najpóźniej za dwa lata wytnie.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
borgia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 mar 2016, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń, złe cięcie i próba pomocy

Post »

Jak się okazuje, te czopy z martwicą w środku to chyba najmniejszy problem jabłoni. Skupiłam się na koronie, a to w pniu siedzi jakiś skubaniec i ją wysysa. Zajrzałam pod korę, bo zaczęła odpadać, a tam białe plamy, a sam pień rdzawo czerwony. Znalazłam też jedną tłustą larwę (widoczną na jednym ze zdjęć). Bawełnica? W różnych wątkach czytałam o masie niekoniecznie bezpiecznych chemikaliów i mam już mętlik w głowie. Zależy mi na jabłonce, bo ma przepyszne owoce.
Będę wdzięczna za pomoc.

Podpowiecie, czy i jak z tym walczyć? W różnych wątkach czytałam o masie ch
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Jabłoń, złe cięcie i próba pomocy

Post »

No to po kolei. Tnij najpierw wszystkie gałęzie z defektami (na obrączkę). Nie żałuj. Jabłoń młoda, zregeneruje się. Fragmenty gdzie spada kora oczyść do zdrowej tkanki i zamaluj funabenem (może być z 5% dodatkiem topsinu). Bawełnica to mszyca. Larwy owada, który żeruje pod korą nie doprowadzą do tragedii, ale warto je wyskrobać tam gdzie zauważysz, a całe drzewo dobrze byłoby obielić.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
p_kacper
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 lut 2017, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zaniedbana jabłoń - przycięcie

Post »

Witam,
posiadam na działce jabłoń, która wymaga przycięcia:

http://www.fotosik.pl/zdjecie/f6ba7312ab4f69e1
Obrazek

http://www.fotosik.pl/zdjecie/180e3c075e0c66e2
Obrazek

Jestem początkujący w tym temacie. Próbowałem poszukać w internecie, jak wykonać cięcia, jednak nie znalazłem przypadku podobnego do mojego. Poza tym nie chciałbym popełnić jakiegoś kardynalnego błędu, dlatego postanowiłem poprosić o pomoc na dedykowanym forum.

Bardzo proszę o przedstawienie zasad, jakimi powinienem się kierować w tym przypadku.
Gdyby ktoś jeszcze naniósł na przedstawionych zdjęciach linie cięć, to byłbym wniebowzięty :)

Dodam jeszcze, że główne cele dla mnie to:
- zwiększenie wielkości owoców kosztem ilości (obecnie drzewo rodzi mnóstwo jabłek, ale małych),
- zwiększenie dostępności do owoców,
- estetyka.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Przemek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”