Czereśnia karłowa

Drzewa owocowe
backdraft
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 wrz 2007, o 21:13

Czereśnia karłowa

Post »

Szukam czereśni karłowej samopylnej - no właśnie - co Wy na to? Co byście mi polecili?
Miejsca mam na jedno drzewko, i chcę żeby urosło 3 do 4m wysokości.
Awatar użytkownika
Ganz
100p
100p
Posty: 120
Od: 16 maja 2008, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post »

Mam jakąś od 20 lat i nie wyrosła wyżej niż..... 1,7m.... (podejrzewam też kwestię ziemi)
niestety nie zidentyfikowałem odmiany, ale trzymam ją ze względu na najlepsze owoce w sadzie:
http://members.lycos.co.uk/ganz/ogrod/17/17.html
jakbyś natknął się w sieci na podobną to daj znać, może coś dopasuję...
Pozdrawiam, Konrad
fotograf-winoroślarz-sadownik-amator
cx

Post »

Witam.
Jest kilka odmian samopłodnych np Newstar,Sunburst,Lapins.Na pewno dostępny jest Lapins,bardzo wartościowa,późna odmiana,która dodatkowo powinna być sadzona na podkładkach karłowych np Gisela5 czy Phl.
Niestety każda z tych odmian jest potencjalnie zagrożona przez nasionicę=robaczywienie owoców.
Powodzenia.
backdraft
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 wrz 2007, o 21:13

Post »

Słuchajcie ale żeby było odrobinę wyższe no między 3 a 4m.
1,7m to troszkę zamało. Nie znam się, może powinien być inny podkład?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

backdraft pisze:Słuchajcie ale żeby było odrobinę wyższe no między 3 a 4m.
1,7m to troszkę zamało...
Więc nie szukasz czereśni karłowej tylko normalnie rosnącej - tą wysokość 4 m możesz kontrolować (właściwa pielęgnacja).
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Krzysztof pisze:Witam.
Jest kilka odmian samopłodnych


Krzysztofie,samopylność i samopłodność to nie to samo.



pozdrawiam Adam :D
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

...dlatego właśnie w przypadku czereśni mówimy o odmianach samopłodnych a nie samopylnych - ale uważasz, ze jest sens wchodzić w szczegóły Adamie?

Pozdrawiam serdecznie :wink:
cx

Post »

Witam.
Oczywiście potrafię rozróznić te dwa terminy.Jednak wydaje mi się ,że w gatunkach sadowniczych chodzi nam o uzyskanie owoców,no może się mylę.Ale jeżeli nam chodzi o owoce to zapłodnienie jest niezbędne.No oczywiście jest mozliwość powstania owoców bez zapłodnienia ...ale to temat na inną rozmowę.
Pom,a czy Lapins na Giseli nie wyrośnie do tych 4 metrów?Rośnie toto baaardzo silnie,gisela to nie super karzeł,to może?
Bo trzymanie czereśni na ptasiej czy colcie na 4m,wcale nie jest łatwe po kilkunastu latach.
Hej.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Pomolog - masz rację,nawet naukowcy różnie interpretują te pojęcia,dyskusja miała by charakter "akademicki". :lol:
Krzysztofie - właśnie o owoce mi chodzi :wink:

Nieznajomość pojęcia samopylność doprowadziła do nieporozumień.Plantatorzy rzepaku i sadownicy(na szczęście jednostki) wpadali na genialny ich zdaniem pomysł.Skoro mamy samopylne rośliny,to pszczoły są zbędne. Kilku poszło dalej.Rośliny same się zapylą i opryski można wykonywać w czasie lotu pszczół. :evil: Skutek zatrucia i podtrucia pszczół.
Teraz terminy samopylność i samopłodność włączają mi alarm :idea:

Krótko mówiąc;
Samopylność to 'zdolność' rośliny do zapylenia własnym pyłkiem.Roślina nie wymaga zapylacza.

pozdrawiam Adam
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

adamza07 pisze:...Nieznajomość pojęcia samopylność doprowadziła do nieporozumień.Plantatorzy rzepaku i sadownicy(na szczęście jednostki) wpadali na genialny ich zdaniem pomysł.Skoro mamy samopylne rośliny,to pszczoły są zbędne. Kilku poszło dalej.Rośliny same się zapylą i opryski można wykonywać w czasie lotu pszczół. :evil: Skutek zatrucia i podtrucia pszczół...
Niestety - to tylko jeden z nielicznych "genialnych" pomysłów i kolejny etap prowadzący do powolnej zagłady najpracowitszego gatunku na świecie... cóż - akurat i ja i Krzysztof stoimy "po tej właściwej stronie barykady" - ale czasem czytając chociażby wypowiedzi naszych kolegów-sadowników na naszym forum specjalistycznym odnoszę dziwne wrażenie, ze jesteśmy w mniejszości... :( Nie poddajemy się jednak i ciągle apelujemy, przestrzegamy - mając nadzieję, że choćby z jakimś minimalnym efektem... I ostatnie zdanie na ten temat (bo tu nie o pszczołach ma być) - sądzę, że powinieneś Adamie i na forum dla działkowców poruszać problemy szkodliwości stosowania środków ochrony roślin w aspekcie pszczelarstwa... bo i niestety działkowcy często "czystego sumienia" nie mają - z tą tylko różnicą, że wynika to najczęściej z braku wiedzy na ten temat (a nie z przekory i upartości)...

Krzyś - sugerujesz 'Lapinsa' na Giseli - odpowiadam najszczerzej jak mogę - nie wiem :lol: - przypuszczam tylko, że mimo silnego wzrostu i na tej podkładce może nie przekroczyć 3-3,2 m... ale to tylko przypuszczenia. Colt i czereśnia ptasia to oczywiście silniejszy wzrost...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Wir2alny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 lip 2014, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Czereśnia karłowa? Jaka?

Post »

Witam. Poszukuje czereśni o odmianie karłowatej (2-3 metry) czy taka istnieje? Najniższa jaka znalazłem to burlat (3 m).
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Czereśnia Karłowa

Post »

Sylwia, bardzo smaczna. U mnie na III klasie po 5 latach ma ok. 2m.

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Czereśnia Karłowa

Post »

Może to oczywiste, ale pamiętaj o doborze skarlajacej podkładki. :wink:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”