Winorośl - odmiana, stanowisko,gleba, jak prowadzić

Drzewa owocowe
Mzimu
200p
200p
Posty: 232
Od: 29 maja 2011, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Milanówek

Winorośl - odmiana, stanowisko,gleba, jak prowadzić

Post »

Witajcie,
Mam prośbę o pomoc w wyborze odmian winorośli. Mam do dyspozycji dwa w miarę odpowiednie stanowiska.
"Lepsze" to południowa ściana domu, w lato zacieniana tylko z rana, w zimę dość dobrze osłonięta od wiatrów. Jest tam miejsce na kratkę mniej więcej 2x2 m. Miejsce "gorsze" to kawałek ogrodzenia ze sztywnej siatki, również skierowane na południe, ale już trochę dłużej zacieniane. Fragment ma jakieś 3 m długości, 1,6 wysokości i znajduje się między dużymi drzewami - jedno z nich to ogromna ponadstuletnia robinia. Liście zaczynają się wysoko, ale korzenie ma monstrualne. W obydwu przypadkach ziemia jest licha, piaszczysta "wzbogacona" pobudowlanym gruzem.

I teraz pytanie - jakie i ile winorośli można w takich miejscach zasadzić?
W przypadku kratki, zależałoby mi również na estetyce - żeby roślina była na tyle wysoka, aby ją porosła. Kratka zaczynałaby się jakiś 1 m od ziemi i potem 2 m w górę.
Osobiście najbardziej lubię winogrona ciemne, więc po przejrzeniu wątku myślałam o polecanych tu Alden, Nero, Muscat Bleu i Swenson Red. Ale rodzina pokrzyżowała szyki i domaga się również jakiegoś białego. Jakie mogłoby być? I gdzie które umieścić? I czy na takiej wielkości kratce mogłyby być dwie odmiany, a na ogrodzeniu kolejne dwie?
Pozdrowienia,
Gośka
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 852
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Post »

Kratka 2 x 2 - krzw lub krzewy musiały by rosnąc na wysokim pniu (1 m). Czy planujesz na zimę te krzewy przyginać do ziemi i okrywać? Jeśli nie planujesz okrycia, tylko krzew ma pozostać na zimę w powietrzu to pozostaje tylko swenson red (różowe). Może być na jednym pniu z dwoma ramionami :


Jeśli chciałabyś zasadzić tam odmiany bardziej wrażliwe na mróz (np. nero granatowe) proponował bym wtedy dwa krzewy prowadzone w formie sznura skośnego (nie mogą być na pniu pionowym, bo go w późniejszych latach nie zdołasz przygiąć do ziemi.


Na siatce 3m x 1,6 możesz dać dwa krzewy, dla odmiany jaśniejsze. Jeśli planujesz okrywanie to możesz dać arkadię, muskat letni, reginę itp. Jeśli nie chcesz okrywać to np. kristaly. Prowadzić możesz w formie sznura skośnego.

W ten sposób będziesz miała wszystkie kolory winogron
Pozdrawiam
Tomek
Mzimu
200p
200p
Posty: 232
Od: 29 maja 2011, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Milanówek

Re: Winorośl - informacje o odmianach

Post »

Tomku, ogromnie Ci dziękuję za tak wyczerpującą i zobrazowaną odpowiedź!
Opcja z przyginaniem i okrywaniem na zimę mnie nie odstrasza, więc spróbuję ze skośnymi sznurami.
Pozdrowienia,
Gośka
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Przyjęte sztobry Solaris - co dalej

Post »

Dostałem na wiosnę sztobry winorośli Solaris od kolegi "szukacz". Z 12 sztuk przyjęło się 7. W chłodniejsze dni wiosenne były trzymane na grzejniku w garażu, kilka z nich puściło przedwcześnie pąki i te właśnie się nie przyjęły. Sztobry dopiero ruszyły wczesnym latem (późna wiosną) schowane w chłodnym zacienionym pomieszczeniu. Jako ukorzeniacza użyłem do półzdrewniałych. Chociaż powinno być do zdrewniałych, ale wtedy o tym nie wiedziałem. Mimo to widzę że jakiś sukces jest. Mieszanka ziemi ogrodniczej z piaskiem (proporcje pół na pół). Proszę teraz o poradę co dalej z nimi zrobić. W butelkach widać cienkie korzenie. Ale czy dalej trzymać je w butelkach do jesieni i wtedy przesadzić do gruntu? Czy podsypać teraz jakimś nawozem?
Obrazek
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Jak prowadzić 2 letnią winorośl przy braku miejsca

Post »

Witam. Mam sadzonkę dwuletnią Rondo. W marcu została ona przycięta na dwa oczka, z tych oczek mam teraz dwie łozy (?) i mam pytanie jak najlepiej przymocować je do płotu widocznego na zdjęciu. Wysokość płotu 170 cm. Z braku miejsca prosiłbym o poradę jak je teraz najlepiej poprowadzić.
Obrazek
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośl - stanowisko, jak prowadzić

Post »

Mzimu pisze:Witajcie,
Mam prośbę o pomoc w wyborze odmian winorośli. Mam do dyspozycji dwa w miarę odpowiednie stanowiska.
"Lepsze" to południowa ściana domu, w lato zacieniana tylko z rana, w zimę dość dobrze osłonięta od wiatrów. Jest tam miejsce na kratkę mniej więcej 2x2 m. Miejsce "gorsze" to kawałek ogrodzenia ze sztywnej siatki, również skierowane na południe, ale już trochę dłużej zacieniane. Fragment ma jakieś 3 m długości, 1,6 wysokości i znajduje się między dużymi drzewami - jedno z nich to ogromna ponadstuletnia robinia. Liście zaczynają się wysoko, ale korzenie ma monstrualne. W obydwu przypadkach ziemia jest licha, piaszczysta "wzbogacona" pobudowlanym gruzem.

I teraz pytanie - jakie i ile winorośli można w takich miejscach zasadzić?
W przypadku kratki, zależałoby mi również na estetyce - żeby roślina była na tyle wysoka, aby ją porosła. Kratka zaczynałaby się jakiś 1 m od ziemi i potem 2 m w górę.
Osobiście najbardziej lubię winogrona ciemne, więc po przejrzeniu wątku myślałam o polecanych tu Alden, Nero, Muscat Bleu i Swenson Red. Ale rodzina pokrzyżowała szyki i domaga się również jakiegoś białego. Jakie mogłoby być? I gdzie które umieścić? I czy na takiej wielkości kratce mogłyby być dwie odmiany, a na ogrodzeniu kolejne dwie?
Posadź na tym ciepłym stanowisku Arkadię i Nadieżdę Azos. Prowadź w formie sznurów ale pionowych. W górnej części kratownicy zrób poprzeczną podporę wysyniętą do przodu żeby latorośle (szczególnie górne) mogły się przez nią przewieszać i opadać w dół. Po kilku latach to może fajnie wyglądać i dawać plon superanckich owoców. Ściana daje spore gwarancje, że nie wymarzną zimą i nie uszkodzą je przymrozki (szczególnie Arkadię). Pomysł z sadzeniem czegokolwiek na płotach nie jest dobry. Jak już to przed płotem na oddzielnym rusztowaniu.

-- 19 cze 2016, o 08:07 --
dedert pisze:Witam. Mam sadzonkę dwuletnią Rondo. W marcu została ona przycięta na dwa oczka, z tych oczek mam teraz dwie łozy (?) i mam pytanie jak najlepiej przymocować je do płotu widocznego na zdjęciu. Wysokość płotu 170 cm. Z braku miejsca prosiłbym o poradę jak je teraz najlepiej poprowadzić.
Obrazek
Masakra!!! Róża, winorośl i co tam jeszcze jest? To nie może się udać.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
missiunia83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 28 cze 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Winorośl - pielegnacja dla początkującej

Post »

Witam
Na uprawie w ogóle się nie znam bo dopiero zaczynam, pewnie wiele błędów popełnię jeszcze ale może mi pomożecie na początek.
Mam na działce posadzony Winorośl został po poprzednich właścicielach, był bardzo mocno przycięty teraz bardzo się rozrósł, wiem że trzeba go przycinać, próbowałam szukać informacji ale wszystko bardzo zagmatwane jak na początek.
Czy ktoś może powiedzieć jak go poprzycinać aby nie zniszczyć, które pędy się tnie, kiedy i co z liściam?
Owocuje dość obficie ale owoce rosną tylko na dole od ziemi do wysokości ok 60cm reszta jest pusta.
nocna_ryba
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 lip 2012, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jak przyciąć starą nie cięta winorośl

Post »

Witam, rośnie mi w ogrodzie chyba 10 letnia winorośl zaniedbana, schorowana i chyba nigdy nie cięta (może na początku). Czy można ją jakoś wyprowadzić?od czego zacząć cięcie?
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

Heh jeszcze raz przeleciałem wątek i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, które mnie nurtuje. Mam działkę na której jest gliniasta ziemia. tzn jakieś 50 cm ziemi 3 klasy a pod spodem glina.Efekt jest taki, że wszystko na wiosnę pływa. Dosłownie. W tamtym roku kopałem w ziemi dołek na 100 cm głębokości aby obserwować poziom wody. Tu też moje pytanie czy młode winorośle przeżyją eksperyment sadzenia na takiej ziemi czy te korzenie się utopią ? dzięki za info
:)
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

jabu gdzieś czytałem, o tym jak zapobiec zalewaniu korzeni na takiej ziemi jaką masz.
Przy sadzeniu wykop większy dołek, tak 50x50x50 albo więcej jak będziesz miał siłę i chęci.z
I teraz tak albo wymieszaj ziemię z wykopu, pół na pół z piaskiem, i będziesz widział jak to wygląda, możesz zwiększyć ilość piasku, następnie taką ziemią obsyp sadzonkę.
Czytałem też ze ktoś dodawał gruz/kamienie, ale tego nie polecam bo można sobie zasyfić zimę.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Ukorzenianie zdrewniałych pędów winorośli

Post »

jabu pisze:Heh jeszcze raz przeleciałem wątek i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, które mnie nurtuje. Mam działkę na której jest gliniasta ziemia. tzn jakieś 50 cm ziemi 3 klasy a pod spodem glina.Efekt jest taki, że wszystko na wiosnę pływa. Dosłownie. W tamtym roku kopałem w ziemi dołek na 100 cm głębokości aby obserwować poziom wody. Tu też moje pytanie czy młode winorośle przeżyją eksperyment sadzenia na takiej ziemi czy te korzenie się utopią ? dzięki za info
Mam identyczną glebę i jakoś moje 150 odmian daje radę. Młode sadzonki wykazują w początkowym okresie słabszą siłę wzrostu ale im starsze tym lepiej sobie radzą. Przy sadzeniu możesz kopać większe doły i wypełniać je lepszym podłożem, zapewniającym lepszy dostęp tlenu do korzeni. Sadz tez płycej. Wystarczy jak umieścisz korzenie na głębokości 20 cm. Taka ciężka gliniasta gleba, dodatkowo mokra nie przemarza głęboko. Głębokie sadzenie nie ma sensu na takich płytkich glebach bo krzew i tak ukorzeni się głównie w warstwie ornej.
PS.
Mam wrażenie, że trochę nieodpowiedni wątek do takiej dyskusji?
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
bottishelly3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 mar 2017, o 01:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Ludzie Pomocy! pierwsze Winorośle !!!

Post »

Witam
Jestem nowa na forum, wymyśliłam sobie posadzenie winorośli. Po 2 dniach czytania o uprawie,cięciu? itp. Mam mętlik w głowie, za dużo informacji naraz, a poza tym co strona to nie kiedy sprzeczne informacje. Strasznie chcę zmierzyć się z tym tematem i uniknąć błędów już na samym początku. Jeszcze jestem zielona dlatego wolę się dopytać.. i błagam nie piszcie że porywam się z motyką na słońce, jak mi nie wyjdzie to siekierę mam.

1, Jakim sposobem najlepiej formować Swenson red,arkadia,nero, KODRIANKA,Iza Zaliwska
2, Posiadam kazdej odmiany po dwie sadzonki 2 letnie w najblizszym czasie chciałabym je wsadzić na stałe miejsce jaki odstęp powinien być zachowany między jedną sadzonką a drugą tak żeby wykorzystać maksymalnie miejsce. Sadzonki chcę wsadzić przy ocieplonym otynkowamym budynku w pewnym odstępie od muru myśle 0.5m
3,czy sadzonka 2 letnia po wsadzeniu do gruntu z upływem czasu mowie o niej i traktuje jak 3,4,5 ... letniej roślinie, czy jednak jej wiek liczy się od posadzenia na miejsce stałe, czyli jak teraz wsadzę sadzonkę to jest rośliną jedno roczną? Pytam bo już z różnymi twierdzeniami się spotkałam
4,Pod sadzonkę zastosuję trochę obornika, czy jest potrzeba w nawozić w pozniejszym czasie, czy na jakiś czas mi to wystarczy.
5, kiedy pryskać młodą roślinę, w jakim okresie raz do roku czy więcej. Zapobiegawczo czy jak już pojawią się oznaki choroby?
6,kiedy jest odpowiedni czas na ciecie? Jesień wiosna? A może i jesień i wiosna? W jakich miesiącach się do tego zabrać.
7, jaką wysokość powinien mieć pień? 70 cm czy większy?


To by było na tyle, podpowiedzcie coś .Ja i tak muszę jeszcze dużo poczytać . Dzięki za poświęcenie dla mnie czasu, i odpowiadanie na banalne dla was pytania:)
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Ludzie Pomocy! pierwsze Winorośle !!!

Post »

1. Mam większość tych odmian i wszystkie prowadzę w formie Royat
2. Na stałe miejsce, to nie wcześniej jak po 15 maja.
Nie szkoda Ci miejsca na Izę?
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”