Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Stary Weissgutedel i roza. Winorośl i róże pasują do siebie niebywale.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dzisiaj rano wykonałem w Kościerzycach oprysk siarką w stężeniu 0,3%. Oberwałem już cześć wybarwionych gron Oberlin Noir ( 0,5 kg, ale na krzewie zostało jeszcze 2/3 gron, które są już w pełni wybarwione, jednak potrzymam je nieco dłużej ). Wykonałem dzisiaj pierwsze pomiary w tym sezonie. Cukier w Oberlin Noir wyniósł 19 Brix ( termin dojrzewania to pierwsza połowa września ). Zerwałem również po jednym, małym gronie Tauberschwarz ( niezbyt wybarwione ze środka krzewu, grona na zewnętrznych częściach krzewów są już granatowe ) i Weissburgunder ( również małe grono, ze środka krzewu ). Cukier w Tauberschwarz wyniósł 14-15 % Brix, natomiast w Weissburgunder już 17-18 %.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Ciekawe jest jedno. Tegoroczne lata jest bardziej deszczowe od poprzedniego, co widać również w presji patogenów, Nie daje to jednak przełożenia na poziom cukrów w jagodach. W ubiegłym roku Weissburgunder miał 2-3 Brix mniej niż w obecnym, a mierzony był dwa dni później. O tydzień wcześniej zaczął wybarwiać się natomiast Cabernet Sauvignon, a Merlot w identycznym czasie, jak w poprzednim sezonie. ( w tym roku grona są ładniejsze u tych odmian, a jagody nieco pełniejsze ). Poniżej zdjęcia z piątkowej wizyty w Kościerzycach :
Riesling
Obrazek
Weissburgunder
Obrazek
Obrazek
Tauberschwarz
Obrazek
Oberlin Noir
Obrazek
Pinot Noir
Obrazek
Merlot
Obrazek
Cabernet Sauvignon
Obrazek
Portugieser
Obrazek
Pinot Gris ( Grauburgunder )
Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

I dzisiejsze śniadanie tygrzyka paskowanego w Oldrzyszowicach :

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dzisiaj wykonałem kolejne pomiary. I tak , Weissburgunder nieznacznie w górę, Tauberschwarz osiągnął 16 Brix, a Riesling 12 Brix. Oberwałem ostatnie grona z Oberlin Nor ( ok. 0,6 kg ). Krzew ten dał w tym roku 1,2 kg owoców ). Poziom cukru osiągnął prawie 20 Brix. W przyszłym roku przetrzymam go do połowy września przynajmniej.
weglowy
100p
100p
Posty: 130
Od: 26 mar 2015, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mędrzechów

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

U mnie pomiary na NN ciemnej pokazało 12brix i na Donarze 11brix O ile o donare się trochę martwię bo do polowy września ma czas to o NN ciemne mniej bo zbiera się je początkiem października czy zaraz po przymrozku to ma troche czasu jeszcze.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Jeszcze piękna jesień przed nami,zatem parametry późnych odmian osiągną wysokie noty.
Weissburgunder nabiera żółtego koloru.
Obrazek
Obrazek
Tauberschwarz
Obrazek
Pinot Noir
Obrazek
Saint Laurent
Obrazek
Obrazek
Portugieser
Obrazek
Merlot
Obrazek
Obrazek
Cabernet Sauvignon
Obrazek
Obrazek
Lokalne blauery
Obrazek
Obrazek
Pinot Meunier
Obrazek
Pinot Gris
Obrazek
Silvaner
Obrazek
Veltliner
Obrazek
Traminer ( i Gewurztraminer w jednakowym stadium wybarwiania )
Obrazek
Oberlin Noir jeszcze na krzewie i już po chwili w wiaderku.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W ubiegłym tygodniu podjechałem do pobliskiego Łosiowa. W tej pięknej wsi zlokalizowałem już w lutym, podczas interwencji ws. psów, stary krzew. Obiecałem sobie podjechać w sezonie, by zorientować się, co to kultywar. Dom jest opuszczony, właściciele zmarli, a dzieci mieszkają w Niemczech. Psami , ogrodem i domem opiekuje się pani ze wsi, z którą nawiązałem kontakt i mam pozwolenie na pobranie sztobrów. Krzew rodzi piękne grona, już o słodkich owocach, ale niestety porażony jest patogenami. Przypuszczam, że to Magdalenka Andegaweńska. Dom jest przedwojenny, a o tym, ze to wiekowy kultywar świadczy grubość pnia.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dzisiejsza noc i jutro mają być deszczowe, zatem dziś podjechałem do Kościerzyc wykonać kilka pomiarów.
I tak:
Weissgutedel 15 Brix
Traminer 16 Brix
Gewurztraminer ( wyczuwa się przyjemny korzenny smak ) 19 Brix
Veltliner 18-19 Brix
Riesling 15-16 Brix
Elbling 13-14 Brix
Silvaner 16 Brix
Weisssburgunder 18-19 Brix
Jeden z lokalnych blauerów 16 Brix
Tauberschwarz 16-17 Brix
Pinot Noir 15-16 Brix
Cabernet Sauvignon 14-15 Brix
Merlot 16 Brix
Myślę, że jest bardzo dobrze, jak na początek września i mimo tego, że obecny rok jest jednak nieco bardziej deszczowy niż poprzedni ( susza trwa jednak nadal ).
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Jak zapowiadały lokalne rozgłośnie tak i było. Od popołudnia do rana padało i to dość mocno. Od jutra słonecznie to i owoce znów będą zyskiwać. Niestety w tym roku szaleją patogeny, nie zdołałem kosić regularnie i wykonywać wymaganych oprysków.
Weissburgunder
Obrazek
Veltliner
Obrazek
Silvaner
Obrazek
Chardonnay
Obrazek
Jeden z lokalnych blauerów
Obrazek
Pinot Noir
Obrazek
Merlot
Obrazek
Pinot Gris
Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Po tygodniu wykonałem wczoraj pomiary.
Lokalne blauery - 17,5-18,5 Brix
Pinot Noir - 17 Brix
Pinot Meunier - 17 Brix
Tauberschwarz - 19-20 Brix
Pinot Gris - 18 Brix
Traminer - 19-20 Brix
Gewurztraminer - 18 Brix
Chardonnay - 18 Brix
Cabernet Sauv. - 18 Brix
Merlot - 18,5-19 Brix
Veltliner - 20,5-21 Brix
Silvaner - 18 Brix
Riesling - 18-19 Brix
Elbling - 17 Brix
Weissburgunder ( Pinot Blanc ) - 20,5 Brix
Część odmian, jak Portugieser i St. Laurent zjedzona przez szpaki i osy, natomiast przedwojenny Tauberschwarz jeszcze się wybarwia ( krzew prowadzony na "głowę" wirtemberską, ale i na krzewach prowadzonych na "głowę" frankońską jest identyczna sytuacja ). Wspaniale jest cieszyć się smakiem takich białych kruków jak Merlot i Cabernet Sauvignon, które zaczęły już w ubiegłym roku plonować, jednak w tym grona są pełne, a jagody duże. Pięć lat oczekiwania na plonowanie, a sześć, by smakować słodkie owoce tych odmian. Warto. Z kolei Veltliner i Weissburgunder to królowie moich upraw, podobnie jak Silvaner i Elbling, które osiągają wspaniałe parametry o tej porze ( podobnie było przez ostatnie lata ).
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Korzystając wczoraj z gorącej i pięknej pogody, pojechałem wykonać w Kościerzycach następne pomiary. I tak, o ile Elbling wzmacnia poziom cukru mocno powyżej 17 %, to Silvaner, Chardonnay, Cabernet Sauvignon utrzymują wskazania z niedzieli, czyli 18 %. Podobnie na stałym poziomie jest cukier w owocach Traminer i Riesling - 18 -19 %, a także Veltliner 21 %. Portugieser ( Oporto ) osiągnął 19,5 %, a było to ostatnie grono ocalałe po ataku szpaków i os. Wyższy poziom, w stosunku do pomiarów z 11 września, osiągnął Pinot Meunier ( 19 % ). Znacznie podskoczyły wskazania Pinot Noir i Pinot Gris ( 21 % ), Gewurztraminer ( 20,5 % ). Najwyższe noty zyskał natomiast Weissburgunder ( Pinot Blanc ) i Merlot - po 22 %. Dziś ma być jeszcze gorąco, a podczas weekendu nad Śląskiem przejdą deszcze, wg prognoz. Od poniedziałku jednak aura będzie ponownie słoneczna, ale już nie upalna, a to nadal pozwoli dojrzewać owocom.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Parę zdjęć z czwartku.
Riesling

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Weissburgunder

Obrazek
Obrazek
Silvaner

Obrazek
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”