Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dziś o poranku spostrzegłem takiego jegomościa przechadzającego się po liściach jednego z Rieslingów :
Obrazek

Obrazek
Czy to on może być odpowiedzialny za nadgryzione do połowy wielkości liście i uszczknięte latorośle, czy raczej jest niewinny i niezasłużenie wyrzuciłem go szpakom ?
Tu natomiast biały kruk w mojej kolekcji - Chasselas Napoleon. Sztobry pozyskałem od p. Bell dzięki Grzegorzowi ( kt 70 ). Nie mogło zabraknąć w mojej uprawie tej odmiany. Dziś, zdjęcie krzewu o takim imieniu i w takim dniu jest jak najbardziej na miejscu ( dziś 202. rocznica bitwy pod Mont Saint Jean, zwanej przez Angoli-Waterloo ).

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Winorośle zaczęły zawiązywać owoce. Riesling, Weissburgunder, Silvaenr i Traminer w Oldrzyszowicach przekwitają powoli i wiążą grona. W sobotę podjadę do Kościerzyc zobaczyć, jak tam mają się krzewy.
Riesling
Obrazek
Traminer
Obrazek
Zuzanna , jeden z moich kotów stróżujących :):

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

I już po kwitnieniu.
Riesling
Obrazek

Obrazek

Weissburgunder

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Winorośle zawiązały grona nierównomiernie i to w obrębie nawet tych samych odmian ( tzn. jedne krzewy skończyły właśnie przekwitanie, jak przedstawiałem we wczorajszym poście, a inne już mają owoce ).
Riesling 2013

Obrazek
Weissburgunder 2013 i 2014

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W Kościerzycach z siedmiolatków grona zawiązały Pinot Noir, Merlot, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Riesling i Weissburgunder, a także sześcioletni Silvaner i czteroletni St. Laurent, Feslauer ( Portugieser ), oraz Pinot Gris, Pinot Meunier, Traminer i Gewurztraminer, jak również lokalne blauery i weissery. W stosunku do Oldrzyszowic jest parodniowe opóźnienie. W linii prostej to niespełna 15 km, ale to chyba wynik gliniastej gleby odrzańskiej, która jest jednak cięższa od również gliniastej mady rzecznej ( Nysy Kłodzkiej ) w Oldrzyszowicach. Owocowanie nie będzie oszałamiające, ale wynika to z zimnego kwietnia. Po zimie, którą niekopczykowane krzewy zniosły dobrze ( min. temp. przy gruncie to -17,-18 st. C rano 6 stycznia ), winorośle obudziły się bardzo wcześnie, jednak o świcie 21 kwietnia przygruntowy przymrozek ( ca. -3 st. C ) uszkodził to, co zaczęło się rozwijać. Krzewy rosną, jak oszalałe. Większość ma ponad dwumetrowe przyrosty, rekordzista domniemany Oberlin Noir pokładał się już na płocie sąsiada ( latorośle ca. czterometrowe ). Po niedzieli ogławiam.
Merlot
Obrazek

Obrazek
Domniemany lokalny Oberlin Noir

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Ciekaw jestem, czy w tym roku uda mi się zidentyfikować stare odmiany, które pobierałem w naszych wsiach i miastach. Jak wiadomo rosną one w moim ogrodzie w Kościerzycach po trzy krzewy z każdego kultywaru.

Blauery

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Weissery
Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Za ca. miesiąc zacznie się wybarwianie jagód.
Riesling
Obrazek

Obrazek

Weissburgunder

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Krzewy weszły w fazę dojrzewania.
Riesling

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Weissburgunder

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

To już trzecie lato, gdy w oldrzyszowickim ogrodzie mamy kolczaki zbrojne. Tu samica na paroletnim krzewie Chardonnay:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Zauważyłem, że przesadzanie opóźniło wybarwianie. Tauberschwarz, który od dwóch lat zaczynał ten proces ok. 8-9 sierpnia, w tym sezonie nawet jeszcze o tym nie myśli. Dla porównania, domniemany Oberlin Noir, który został w Kościerzycach wybarwianie rozpoczął nawet tydzień wcześniej niż zazwyczaj, podobnie Merlot i inne ciemne odmiany. Grona w kościerzyckich winoroślach z pewnością już zjedzone przez choroby. Nie zdołałem wykonać ochrony na czas.
Tauberschwarz
Obrazek
Natomiast w ogrodzie winoroślowym w Oldrzyszowicach dojrzewają Rieslingi i Weissburgundery ( przesadzanie także wpłynęło na plon ), a nawet będzie kontrolne grono na Chardonnay 2013 i dwóch krzewach odmiany Silvaner również z 2013 r. We wtorek wykonałem oprysk sodą, ponieważ grona Weissburgunderów szczególnie upodobały sobie patogeny. Riesling radzi sobie z nimi o wiele lepiej.
Riesling 2013 i 2014

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Gratuluje pięknych gron. Czy swoje 3 letnie sadzonki ogławiać celem zbudowania mocniejszego pnia? W tym roku mi zmarzły bo nie zakopałem. Zapasowe pąki odbudowały krzewy i mam teraz latorośle po 4-5 metrów długości. Dać im rosnąć czy skrócić?
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dziękuję. Tak, można ogławiać lub skracać o koronki. Poza tym usuwamy pasierby, tnąc za drugim liściem.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Bardzo ładne krzaczki, liście zdrowe. Wyglądają jakby nie było u Ciebie M.rzekomego?
Stosowałeś coś profilaktycznie?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”