Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Obiecałam kiedyś zdjęcia krzaczków w wymiarze ogólnym :)

Świeżo motyczkowany Regent

Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dziś najzimniejsza noc za mną ( temp. spadła do ca +5 st. C ), kolejnama być już nieco cieplejsza, a później już coraz lepiej. Takie Zimne Zośki pamiętam sprzed lat, tzn. bez przymrozków. Wczoraj skosiłem trawę w ogrodzie w Kościerzycach. Tu Rieslingi i Weissburgundery :
Obrazek
Obrazek. Tu natomiast część historyczna : ObrazekObrazek. Wszystkie krzewy pięknie rozwijają latorośle i kwiatostany. Zapowiada się kolejny, ciekawy sezon. Przykładowe - Biały Burgund ( Weissburgunder) i Riesling :
Obrazek
Obrazek Elbling i Silvaner
Obrazek
ObrazekTauberschwarz:
ObrazekMerlot
Obrazek
ObrazekCab.Sauv.
Obrazek
Obrazek
ObrazekChardonnay

Obrazek
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wszystkie prowadzisz bardzo nisko, no i krótko cięte, czy nie boisz się przymrozków, chorób ?
A może ze względów na łatwe okrywannie np. kartonami ?
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

jurku, wszystkie krzewy prowadzę wg starych form, o czym już pisałem , czyli "głowy frankońskiej ( śląskiej ) ", ale też wg 'głowy", Guyot. Ponadto są i "rogi", a od tego sezonu formuję po jednym krzewie "Tauberschwarz" i "Cabernet Sauvignon" na trzyramienną "głowę wirtemberską". Krzewów nie okrywam, a starszych, ponad dwuletnich, nie kopczykuję. Nie okrywam niczym, a przymrozki z majowych weekendów, jakie zdarzyły się w latach 2011, 2013 i 2014, nie dotknęły uprawy. Temperatury w wymienionym czasie spadły u mnie do niespełna -1. Nie zaszkodziło to w plonowaniu i praktycznie nie uszkodziło winorośli poza jednym krzewem Weissburgunder, rosnącym zbyt blisko większej trawy. Odmiana ta udowodniła jednak swoją szybką regenerację i krzew owocował jesienią. Przymrozki w czasie Zimnych Ogrodników nie występują w mojej lokalizacji, ale temperatura spada do ca.+5 st. C. Co do chorób, to oprysk w odpowiednim terminie siarką i topsinem pozbawia uprawę patogenów, co udało się osiągnąć w ubiegłym sezonie, a mam nadzieję powtórzyć w tym i kolejnych.
Traminer
Obrazek
Gewurztraminer
Obrazek
Pinot Gris
Obrazek
Oporto
Obrazek
St. Laurent
Obrazek
Muller - Thorgau
Obrazek
Veltliner
Obrazek
Lokalne blauery i weissery
ObrazekObrazek
Obrazek
kt70
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 23 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat Brzesko

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Zbyszek T pisze:Ładnie to wygląd, fajna lokalizacja na górce, gratulacje :-)
Białe słupki też ciekawie się prezentują.
Należy sobie tylko życzyć, aby krzewy dobrze rosły w tej lokalizacji. Na razie jest tam tylko część sadzonek. Nasadzenia uzupełniające zamierzam wykonać w ostatnich dniach maja. Trafi tam jeszcze 'Pinot Gris', kultywar z Wrotham, 'Magdalenka Królewska', 'Riesling', 'Elbling', 'Traminer' i 'Sylwaner' (ze Skierniewic). Gleba na tym zboczu jest piaszczysta, głębiej glinka na skale wapiennej. Odczyn gleby w rejonie rezerwatu Lipowiec (czyli kilkadziesiąt metrów powyżej winniczki) wynosi około 7,2 - 7,5 pH. Jest to więc gleba o odczynie zasadowym (w takiej na ogół dobrze sobie radzą winifery, gorzej natomiast mieszańce amerykańskie i franko-amerykańskie).
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wczoraj nasadziłem własnokorzeniowe, pierwsze Elblingi ( 20 szt. ) i Silvanery ( 6 szt. ). Dziś dosadzę kolejnych 14 Silvanerów i 5 ubiegłorocznych Rieslingów. To materiał w części ubiegłoroczny, który zimował w szkółce w ogrodzie i pochodzący ze sztobrów pobranych w lutym . Wszystko jest pobierane z krzewów w Kościerzycach.
Elbling
Obrazek
Obrazek
Silvaner
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przedwczoraj, wykonując oprysk mikoorganizmami, rozmawiałem z sąsiadem, wielohektarowym bauerem. Okazało się, ze na polach jest już susza. Mieszkamy w ciągu dwóch dużych dolin rzecznych i jednej mniejszej, a do tego mamy strumień od zachodu. Nie powoduje o jednak wysokiego poziomu wód. Sytuacja trwa już od lat. Kopiąc dołki pod sadzonki, prawie wygiąłem szpadel, który mam po babci. Piach jest tak zbity, jak skała. Ciekaw jestem, jak w takich warunkach poradzi sobie moja uprawa w Oldrzyszowicach.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wczoraj w oldrzyszowickiej winnicy posadziłem 60 Weissburgunderów. Część z pewnością odpadnie, ale mam w rezerwie jeszcze ca. 40 sadzonek. Tegoroczne zamiary ograniczam do 50 -60 krzewów danej odmiany. Dziś przygotowuję dołki pod wieczorne i jutrzejsze nasadzenia Elblingów ( teraz rośnie 20 ) i Silavnerów ( obecny stan to 10 szt. ) , no i Rieslingi w liczbie również 50-60 znajda się w kolekcji. W przyszłym roku możliwe, że uprawę powiększę o Veltliner ( od dwóch lat posiadam w ogrodzie winoroślowym w Kościerzycach trzy krzewy, które siwetnią sobie radzą i owocują ), ale to na razie plany.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W niedzielne popołudnie zakończyłem tegoroczne nasadzenia w oldrzyszowickiej uprawie. Krzewy : 60 szt. Weissburgunder, 40 Riesling, 50 Silvaner i 30 Elbling. W doniczkach z ziemią są jeszcze Rieslingi ( 20 szt. ) i Weissburgundery (ca. 36 szt. ), a także nieco Silvanerów i Elblingów ( po ok. 8-10 szt. tych odmian ), które stanowią rezerwę. Wspaniale rosną trzy Chrupki posadzone 3 maja. Załuję, że nie kupiłem ich choćby 10 szt. Może jesienią zdołam jeszcze pozyskać sadzonki. Od sobotniego późnego popołudnia do niedzielnego południa i dzisiejszej nocy w końcu padało dość mocno, jednak ziemia jest wilgotna jedynie na głębokość szpadla.
SilvnerObrazek
Elbling
ObrazekWeissburgunder
Obrazek
WeissgutedelObrazekRezerwa- Weissburgunder i Riesling
Obrazek
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Super, gratulacje z realizacji przedsięwzięcia :-)
Teraz to już areał masz całkiem spory, roboty dużo, ale pasja cieszy :-)
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dziękuję, Zbyszku. Tak, pracy jest wiele, a czekają jeszcze krzewy w Kościerzycach. Chociaż dość często bywam ostatnio w Brzegu ( z chorym kotem u lekarza z naszego Stowarzyszenia ), to nie ma czasu, aby podjechać do tak blisko leżącej uprawy. W weekend z pewnością to nadrobię, a może nawet jeszcze dziś. Zobaczymy. Co do uprawy Oldrzyszowicach, to chcę jeszcze zrobić małą winnicę liczącą po 10 szt. lokalnych jasnych i ciemnych niezidentyfikowanych odmian, a czeka mnie również przygotowanie terenu pod krzewy z Kościerzyc, które zacznę przenosić późną jesienią. Nie wykonywałem w oldrzyszowickiej uprawie jeszcze żadnych oprysków poza mikroorganizamami, by polepszyć nieco strukturę piachu. Mimo ostatnich opadów susza trwa.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wczoraj odwiedziłem ogród w Kościerzycach. Wszystkie krzewy pięknie rosną, a owocowanie będzie każdej z odmian, choć, jak zauważyłem, Elblingi mają na trzech krzewach mniej kwiatostanów niż w ubiegłym roku, a z kolei Veltliner będzie owocował na każdym z trzech krzewów, czyli w większej liczbie niż w ubiegłym sezonie. No i niezawodne Weissburgundery zaczną wkrótce kwitnienie, a jako pierwsza odmiana kwitnie domniemany Oberlin Noir z Brzegu domniemany. To będzie kolejny ciekawy sezon, choćby ze względu na powtarzalność owocowania od roku 2013 Silvanerów, Elblingów, Rieslingów, Weissburgunderów, ale też to już drugi sezon, gdy owocować będzie Merlot ( 3 krzewy ) i Cabernet Sauv. ( 3 krzewy ) i Chardonnay ( 2 krzewy ), Veltliner ( 3 krzewy ), chociaż widać już zaczynającą się presję patogenów i szkodników. Cieszę się również dlatego, że w tym roku cieszyć się będę owocami lokalnych blauerów i po raz pierwszy ( poza otmuchowskim Weissgutedel, który raczył mnie gronami w ubiegłym sezonie ) weiiserów. Tym razem weisser z Nowych Kolni, którego mam od 2012 r., a dopiero ten rok jest jego sezonem na owoce. Ogród zarósł trawą i czeka mnie ponowne koszenie. Wkrótce wakacje zatem będzie więcej czasu, by oporządzić uprawę. Winorośle mają już po ca. 2m latorośle, stąd musiałem wyłamywać niektóre z kwiatostanami nawet. Łozy grube i solidne. Tu Tauberschwarz obsypany kwiatostanami ( formowany na trzyramienną "głowę" wirtemberską, podobnie uformowany Cabernet Sauv. również ma w tym roku kilka kwiatostanów. ) :
Obrazek
Obrazek
Kwitnący Oberlin Noir :
Obrazek
W tygodniu zakwitnie Weissburgunder:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wieczorem palikowałem w Oldrzyszowicach Weissgutedel i pierwsze sadzonki Weissburgunder, Elbling, Silvaner i Riesling. Dziś kolejne sadzonki otrzymają podpory.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Relacja z sobotniej wizyty w Kościerzycach. Kwitnie Pinot Blanc ( 16 krzewów dwu i trzyletnich , krzew z 2011 r. już wkrótce zacznie ).
Obrazek
ObrazekTu, Karmazyn prowadzony na "głowę" wirtemberską :
ObrazekKwitnienie rozpoczął również Pinot Noir:
Obrazek
Obrazek
Kwitnie także lokalna stara jasna odmiana ( z Nowych Kolni ), której posiadam trzy krzewy. Domniemany Oberlin Noir natomiast już przekwitł i zawiązał liczne, choć w tym sezonie nieco przestrzelone grona. Reszta odmian zacznie kwitnienie w tym tygodniu. Ogród nie został skoszony, ponieważ na miejscu rozrusznik kosy odmówił posłuszeństwa.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
jars
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 lis 2014, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dolnoslonzok pisze: Ogród nie został skoszony, ponieważ na miejscu rozrusznik kosy odmówił posłuszeństwa.
Tak to bywa ze sprzętem mechanicznym - zawsze zastrajkuje kiedy jest potrzebny. Na takie okoliczności zawsze warto mieć w rezerwie kosę analogową (klepaną)!
Pozdr.
Jarek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”