Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Pozwolę sobie załączyć dzisiejsze zdjęcia. Słonecznych dni jest tak mało w ostatnim czasie, deszcz i słońce przeplatają się, a w dodatku pada również i nocami, jak dziś. Dlatego tak radują grona, które łapią wrześniowe słońce, ukazując swoje wybarwione już prawie w pełni owoce.

Tauberschwarz

Obrazek

Weissburgunder

ObrazekObrazekObrazek

Riesling


ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Pogoda w okresie dojrzewania nie rozpieszcza winorośli. Po sześciu dniach, gdy chwil słonecznych było niezmiernie mało, ale za to pochmurnych i deszczowych co niemiara, również w nocy, wykonałem wczoraj badania. Chardonnay i Silvaner bez zmian, podobnie Tauberschwarz i Riesling utrzymujący 17 Brix. Jedynie biały Burgund osiągnął mimo takich warunków 20 Brix. Dodam, że pestki wszystkich badanych odmian są chrupkie i wybarwione w ponad 3/4 ( w wybranych jagodach Tauberschwarz i Silvaner pestki prawie już w pełni ), natomiast miąższ i skórki słodkie. Nie ma co narzekać. Z rodzinnych informacji - między Bonn a Frankfurtem nad Menem identyczny wrzesień.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dolnoslonzok ile w tej chwili posiadasz odmian z gatunku Vitis vinifera, jak z ich zdrowotnością i czy te niezidentyfikowane krzewy w okolicznych miejscowościach to coś nowego? Owoce są z przeznaczeniem na wino, czy do zjedzenia? ;:216 Jak zniosły przesadzenie te starsze krzewy?
W moich okolicach dają sobie radę tylko mieszańce z Vitis labrusca, niby pod Jasłem są winnice, ale tam też chyba uprawiają mieszańce, a nie vinifera.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

KamilK02, w swojej kolekcji posiadam 15 odmian podstawowych vinifer. Jest to kolekcja historyczna, prześledź wątek, proszę. Do części przerobowej wytypowałem Riesling, Elbling, Silvaner, Veltliner, Weiss Gutedel ( Chrupka Złota ) i sztandarową odmianę, z której jestem każdego roku zadowolony, czyli Pinot Blanc ( Weissburgunder ). Wszystkie krzewy przeżyły przesadzanie i dają nadzieje na ładny plon w przyszłym sezonie.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Przeglądałem wątek dość pobieżnie, ale jednak. Dlatego pytałem :) Interesujący wydaje się system prowadzenia w formie rogów. Taka kolekcja według mnie to doskonała baza do tworzenia nowych szczepów. Ostatnio trafiłem w internecie na opis Chrupki pietruszolistnej ta to ma ciekawe liście. klik
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Jeden z zaprzyjaźnionych winogrodników z Małopolski, posiada w swojej kolekcji tę Chrupkę. Co do prowadzenia krzewów, to w części historycznej prowadzę wg cięcia "na głowę" śląsko-frankońską, "rogów", dwupiennej "głowy" wg Julesa Guyot oraz trójramiennej "głowy" wirtemberskiej. W części przerobowej wszystkie krzewy będę ciąć na "rogi".
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Nie wszyscy wiedzą, że kt70 , który niegdyś udzielał się na forach, opisując stare odmiany winorośli ratowane przez niego od zapomnienia w rodzinnej Małopolsce, podejmuje również starania w celu tworzenia upraw tych cennych krzewów. Prowadzi rozmowy z osobami decyzyjnymi, dyrektorami palcówek muzealnych. Dzięki tej pracy udało mu się przekonać do pomysłu dyrektora Skansenu w Wygiełzowie. kt70 podjął się przygotowania systemu rusztowań i przekazania sadzonek. Uprawa obejmuje zatem zarówno vinifery, jak i hybrydy franko-amerykańskie. Poniżej prezentuję zdjęcia z okresu zakładania przez niego winnicy w skansenie, a dwa ostatnie przedstawiają tegoroczne, wrześniowe krzewy. Może kt70 odwiedzi ten wątek i napisze parę słów od siebie ?
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Właśnie szukałam info na ten temat, ale na stronie skansenu nic niestety nie było, a szkoda.

Dowiedziałam się o tym z innego forum / winogronowego/ i chciałam znaleźć coś na ten temat znaleźć,
fajnie więc, że piszesz o tym. Trzeba będzie Grzegorza tu zaprosić.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
kt70
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 23 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat Brzesko

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Michał niepotrzebnie robi mi tu niezasłużoną reklamę. Winniczka na terenie skansenu w Wygiełzowie czyli jak brzmi oficjalna jego nazwa: Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny i Zamek Lipowiec powstała dzięki osobistemu zaangażowaniu dyrektora tej placówki p. doktora Marka Grabskiego. On podjął decyzję o założeniu tej malutkiej uprawy czy raczej mikrokolekcji krzewów winorośli (poletko ma wymiary 15 x 5 m), wybrał odpowiednie miejsce w pobliżu drewnianego dworu z Drogini, zakupił wszystkie potrzebne materiały, polecił wykonanie rusztowań i zadecydował o ich formie i kolorze. Polecił też swoim podwładnym wykonanie wszystkich niezbędnych prac technicznych przy ustawianiu konstrukcji szpalerowych. Na co dzień krzewami opiekują się także pracownicy skansenu - jest to więc winniczka muzealników.
Mój udział w tworzeniu winniczki skansenowskiej ograniczył się do zgromadzenia odpowiednich sadzonek dostarczonych przez kilku kolegów-winogrodników i posadzenia ich w ustalonych wcześniej miejscach. Sadzonki posadziliśmy wspólnie z pewnym kolegą-winogrodnikiem ze Śląska (znanym też z winogronowego forum społecznościowego) oraz moim starszym synem pod koniec kwietnia 2016 r. Rok później trzeba było jednak kilkanaście sadzonek uzupełnić, bo nie przetrwały one srogiej zimy. Zeszły sezon okazał się też trudny dla młodziutkich roślin z powodu silnej presji mączniaka rzekomego, który pomimo oprysków interwencyjnych mocno osłabił ich kondycję. Siedlisko w skansenie jest jednak stosunkowo suche (gleba piaszczysta), co ma jednak pozytywny wpływ na winorośl, gdyż ogranicza rozwój patogenów grzybowych.
Obecnie rośnie tam 60 krzewów: 30 tzw. winifer i 30 hybryd franko-amerykańskich (głównie krzyżówki A. Seibla i E. Kuhlmanna). W nawiązaniu do dawnych tradycji winiarskich postanowiliśmy z p. dyrektorem M. Grabskim odtworzyć tam konstrukcję szpalerową wg pomysłu Teodora Collignon d'Ancy z lat czterdziestych XIX wieku. Składa się ona z pali drewnianych, dwóch linii drutu ocynkowanego i charakterystycznych odciągów.
Fakt powstania małej winniczki w skansenie w Wygiełzowie dostrzegły już w 2016 r. media regionalne. Krótką audycję o roślinach uprawianych w tej placówce wyemitowało Radio Kraków oraz ukazała się notatka o kolekcji winorośli w "Gazecie Krakowskiej".
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

To jest w ogóle bardzo fajny pomysł. Choć obecna pogoda raczej działa zniechęcająco
i nie nastraja zbytnio naszej wyobraźni odnośnie taaakich :wink: plonów,
jednak warto propagować uprawę winorośli w Polsce, szczególnie na południu Polski.

Bo co jak co, ale okolice np Tarnowa są jednymi z najcieplejszych,
a niektórzy to nawet mówią, że są najcieplejsze ;:173 ;:3
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dzisiaj wieczorem wykonałem kolejne pomiary cukru. Chardonnay spadło do 16 Brix. Biały Burgund utrzymuje poziom od poprzedniego badania, czyli 20 Brix. Parametry Rieslinga wzrosły nieznacznie do 18 Brix, a u Tauberschwarz cukier podniósł się do 19,5 Brix. Silvaner natomiast zyskał już 21 Brix. Mimo tylu deszczowych dni ( dzisiaj w Radiu Wrocław podano ostrzeżenie hydrologiczne dla niedalekiego ujścia Nysy Kłodzkiej do Odry, a IMGW ostrzegało od wczoraj o wysokim stanie wody na Odrze w woj. opolskim i dolnośląskim ) chyba nie ma co podupadać na duchu, patrząc na parametry owoców. Dziś już nie padało, a nawet było dość dużo słońca. Prognozy podają słoneczną, ciepłą i suchą pogodę do końca tygodnia, zatem jest korzystna sytuacja, aby cukry poszły w górę.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wyniki popołudniowego pomiaru z piątku 29 września :
Silvaner bez zmian ( owoce z zacienionych miejsc krzewów ).
Chardonnay nieznacznie w górę - 17 Brix.
Riesling - 19,5 Brix ( wzrost o 1,5 Brix w ciągu czterech dni ).
Biały Burgund ( tak zwę Weissburgunder'a, czyli Pinot Blanc ) - 21,5 Brix ( wzrost o 1,5 Brix w ciągu czterech dni ).
Satysfakcja jest. Na ostatnie cztery dni dopiero od czwartku jest od rana słonecznie, wcześniejsze dwa dni to mgły do godzin południowych. Dzisiaj i jutro pogoda będzie ciepła i słoneczna, zatem trzymamy grona dalej na krzewach.
PS
Jeden wniosek nasuwa się z wczorajszych pomiarów. Nawet w kiepskim, wilgotnym i chłodniejszym roku Weissburgunder nie zawodzi.
Trawa wokół winoroślowego ogrodu skoszona, ale czas ponownie motykować uprawę, by ziemia oddawała więcej ciepła.
Zdjęcia z wczorajszego poranka. Riesling i Weissburgunder :

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Od nocy pada deszcz, a wczoraj miało miejsce kolejne mierzenie cukrów.
Chardonnay - 20 Brix ( ponowny wzrost od 29.09. o 3 Brix - grono kontrolne, zjedzone ze smakiem ).
Tauberschwarz ( bez zmian 19,5 Brix ) - dwa kontrolne grona zjedzone też ze smakiem.
Silvaner też stoi przy 20 Brix. Podejrzewam, że to wina szpecieli, które meczą niemiłosiernie dwa czteroletnie krzewy, ale owoce słodkie w smaku, pestki chrupkie, wybarwione.
Riesling - podobnie jak ostatnio, czyli 19,5 Brix. Pestki chrupkie, wybarwione, słodki.
Biały Burgund - 22,5 Brix ( wzrost od piątku o 1 Brix ). Pestki chrupkie, wybarwione, słodki.
Silvaner, Riesling i Biały Burgund jeszcze powiszą. Po dzisiejszym dniu ma być nieco słońca w kolejnych dniach.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Pierwszy, eksperymentalny pomiar kwasów wykonany został wczoraj. Proszę teraz o ocenę, czy taki kolor miałem uzyskać ? Dwa razy wykonałem próby i za każdym przy osiągnięciu poziomu 9,0 barwa utrzymywała się w tej samej, seledynowej tonacji. W drugim przypadku miareczkowałem nawet do 18 , ale barwa była bez zmian. Przepraszam za jakość zdjęć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”