Borówka wysoka z nasion

Drzewa owocowe
arturh
100p
100p
Posty: 155
Od: 18 paź 2008, o 21:35
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Kozula a sadzonka była zdrewniała czy też nie, ulistniona ? Napisz coś więcej
Pozdrowienia z Wrocławia
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Roczny przyrost z piętką , półzdrewniały , ok 10 cm długości .

Pozdrawiam . kozula
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Moja ukorzeniona borówka po roku . Urosła ok. 25 cm . Źle ustawiłam aparat ale mniej więcej zarys krzewu widać .

Obrazek

Pozdrawiam . kozula
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Kozula, napisz jeszcze kiedy ją ukorzeniałaś. Skróciłaś/oberwałaś liście?

Muszę w przyszłym roku ukorzenić swoją Bluettę, własnie ze względu na super słodkie owoce.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Gapa ze mnie wydawało mi się , że podałam termin . Koniec czerwca , liście nie obrywane , od czasu do czasu zraszanie deszczówką . Trzeba pilnować żeby było wilgotne powietrze , no i żeby nie było za zimno i to wszystko .

Kozula
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Dzięki, dzięki, będę próbować ukorzeniać ze zdrewniałych (bo i tak muszę wyciąć stary pęd, to te jednoroczne pójdą do "ukorzeniarki"w lutym/marcu), a w razie czego z zielnych w czerwcu, wg twoich instrukcji.
Awatar użytkownika
przemo1669
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4054
Od: 27 cze 2011, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re:

Post »

kozula pisze:Ukorzeniłam w zeszłym roku borówkę którą dostałam w prezencie , a była ona otrzymana z nasion . Mam kilkanaście odmian , ale akurat ta wyróżnia się słodkim smakiem i wyrównanym dojrzewaniem . Sadzonkę z piętką wetknęłam do doniczki z kwaśnym podłożem i okryłam szczelnie folią ( w cieniu , na słońcu by się ugotowała). Po dwóch miesiącach była ukorzeniona .

Powodzenia w ukorzenianiu . kozula :D
A nie wiesz kiedy powinno się siać borówkę z nasion :?:
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Borówka wysoka z nasion

Post »

Łatwo oddziela się nasiona przepoławiając owoc i wypłukując w wodzie. Nasiona opadają na dno i można je łatwo wylać z wodą na podłoże, albo odcedzić i wysuszyć.
Właśnie jest problem kiedy je siać. Wysiałam nasiona z pierwszych owocujących krzaków na pocz. lipca i teraz zaczęły wschodzić (po dwóch m-cach). Jak się nimi opiekować jesienią i zimą?
Wiadomości z tej strony sprzedawcy nasion:
http://www.rarexoticseeds.com/vaccinium ... seeds.html
Nasiona moczyć przez 24 h, zapakować z wilgotnym wyjałowionym materiałem w plastikowy woreczek i stratyfikować przez sześć tygodni.Wysiać na kwaśne podłoże i zapewnić 22°C, Kiełkują przy dostępie światła więc nie przykrywać nasion. Utrzymywać podłoże ciągle wilgotne. kiełkują 20-30 dni lub czasami rok. stratyfikować w części przeznaczonej na sałatę w lodówce.

Nie stratyfikowałam, a kiełkują. Wysiałam na torf i przykryłam folią. Nasiona miały naprawdę mokro i gorąco.
Tylko nie wiem co z nimi zrobić, żeby przetrwały zimę. ;:223
annaa
50p
50p
Posty: 88
Od: 27 lis 2012, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Re: Borówka wysoka z nasion

Post »

Wisteria napisz jak przetrzymałaś małe wykiełkowane borówki z nasion przez zimę?
Po wielu próbach ukorzeniania przez odkłady,sadzonki zielne(bez powodzenia) zaryzykowałam siew z nasion, łatwo się nie poddaje,po 2 lub 3 tygodniach stratyfikacji, wysiałam na torf + piasek 1:1.Wczoraj po długim oczekiwaniu ujrzałam ok 40 kiełkujących korzonków, na raz.
Pora na siew nie ciekawa ,dzień krótki . Ale jak coś pójdzie nie tak mam trochę nasion do posiania, czekają na wiosnę.
W tym roku po raz kolejny podjęłam próbę ukorzenienia borówki przez sadzonki zielne jeszcze nie mam pewności ale chyba z 40 sztuk 7 żyje.
Awatar użytkownika
anador
200p
200p
Posty: 220
Od: 6 lut 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Borówka wysoka z nasion

Post »

Witam wszystkich .Mnie udało się z powodzeniem wysiać borówkę z nasion,siałem zaraz po wydłubaniu z owoców.
Pora na sianie jest wtedy gdy owoce są dojrzałe .Nie stratyfikowałem ,doniczka opisana stała na słonecznym miejscu od lipca zeszłego roku do czerwca tego roku niczym nie przykryte ani nie osłonięte.Baaardzo dużo siewek wzeszło.i mają się dobrze.
Życzę powodzenia w rozmnażaniu borówki z nasion ,to naprawdę proste.
Dobrze, że nie ma człowieka bez wad, bo taki człowiek nie miałby też przyjaciół.
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Borówka wysoka z nasion

Post »

Moje przez zimę stały w doniczkach na dworze przykryte iglastą ściółką i liśćmi i przezimowały wtedy. Ale przez brak opieki później uratowały się do dziś tylko dwie szt. i nie są duże.
annaa
50p
50p
Posty: 88
Od: 27 lis 2012, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Re: Borówka wysoka z nasion

Post »

Dziękuje za odpowiedz, ja swoje przechowałam na strychu przy oknie południowym w nieogrzewanym domu, pięknie przetrwały oczywiście podstawka z woda była dopilnowana.Przez 2 lata zadołowane i rozsadzane w doniczkach z kwaśna ziemia i woda, woda, woda. W tym roku jedna z borówek miała 4 owoce i to jakie słodkie i duże, za rok opisze co dalej z moja farma. Mam ok 20 roślin z nasion, teraz w dużych donicach zadołowane, mam jakieś podkopujące korzenie stworzenia i tylko donice mi zostają.
Obrazek

Obrazek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka wysoka z nasion

Post »

Podoba mi się taka zabawa. Chyba najskuteczniej jest siać od razu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”