Drzewa i krzewy owocowe wiosną.

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Wiosenne przymrozki

Post »

Jak tam u was ostatnia nocka? U mnie dzięki Bogu temperatura nie spadła poniżej +1c,więc skończyło się na strachu. Kilka minut temu oglądałem aktualną sytuację w innych rejonach Polski i widziałem że w miejscami było naprawdę zimno, nawet -3c .Mam nadzieję że ew.uszkodzenia mrozowe nie były duże,jeśli jednak były to szczerze współczuję.W Czechach tej nocy na wielu stacjach meteorologicznych odnotowano przymrozki ,miejscami bardzo duże,do -8c,ale przy gruncie. Jeszcze 1-2 nocki niepewności a później ma być już ok.
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiosenne przymrozki

Post »

okolice Katowic +3 i dopiero teraz się rozpogodziło nad ranem czyli w najlepszym momencie. A wczoraj wieczorem było tylko +4
A teraz grzej słoneczko ;:138 w końcu to już maj i można być spokojny o następną noc.



ps. sytuacja powtórzyło się do tego co wydarzyło się od ostatnich przymrozków w kraju. Znowu zachmurzenie uratowało.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Wiosenne przymrozki

Post »

Wczorajszy dzień był pochmurny i zimny, ale ok. północy zachmurzenie zaczęło ustępować i pojawiły się gwiazdy. Tuż przed wschodem słońca temp. wyniosła ok. 0 st.C ( niektóre auta miały szron , także w niektórych miejscach na trawie był on widoczny, jednak kałuże nie były ścięte ). W południe jadę na ogród zobaczę jak uprawy. Drzewa owocowe w ogrodach przekwitły nieco ponad tydzień temu i mają już zawiązane owoce, zatem nic im się nie stało, podobnie jak krzewom agrestu czy porzeczek, a otuchy dodaje fakt, że winorośle prowadzone w okolicznych ogrodach na długich rusztowaniach drewnianych lub przy płotach nie mają widocznych uszkodzeń.
Kapitanie, serwer uniwersytecki wskazał chyba nieco odmienne wskazania od tego rolniczego ( wskazał już nie po raz pierwszy mylnie, dlatego nie śledzę jego wskazań ). Śledzę również te od zachodnich sąsiadów, gdzie mroziło dziś podobnie : http://www.wetteronline.de/wetterticker , http://www.wetter-express.de/mrfpanel.htm ).
Mam nadzieję, że to nie jest już wspomnienie:
https://plus.google.com/photos/11794949 ... banner=pwa
Cała Europa Środkowa w mroźnym tchnieniu. Ciekaw jestem, jak zapatrują się na takie sytuacje winiarze we wschodniej Francji, gdzie Zimni Ogrodnicy to również znane zjawisko, a w dorzeczu Sekwany, czyli nad Marna i Aube tej nocy temp. spadła do 0,-1, podobnie jak nad Mozą i Mozelą. I na dzisiejszą noc przedstawiają identyczne prognozy : http://www.meteofrance.com/previsions-m ... /metropole .
A TVP Wrocław prognozowała dość dobrze:
http://www.tvp.pl/wroclaw/informacyjne/ ... e/15054334
Czesi zapowiadają u siebie jeszcze tej nocy przymrozki, podobnie będzie u nas na płd.zach.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Wiosenne przymrozki

Post »

U mnie temperatura nie spadła poniżej 2 stopni na plusie . Jak już ktoś powiedział uratowała nas deszczowa pogoda i zamglenie. Zainteresowało mnie, że jeszcze na następną noc też są przewidywane przymrozki jeżeliby tak było to przy czystym niebie na jakie się zapowiada może być gorzej.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Wiosenne przymrozki

Post »

-4,5 miałam, drzewa mocno przemarzły.
Renety chyba zupełnie, bo wszystkie kwiaty żółto - rude, inne jabłonie jakby mniej. Śliwek raczej nie będzie ;:145 Może parę wiśni i czereśni ocalało, ale to będzie widać później. Winorośl okryta, mam nadzieję, że żyje, w szklarni pod agro lekko liźnięte górne listki.
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiosenne przymrozki

Post »

whitedame pisze: Zainteresowało mnie, że jeszcze na następną noc też są przewidywane przymrozki jeżeliby tak było to przy czystym niebie na jakie się zapowiada może być gorzej.
ale zobacz sobie z jakiego pułapu temperatura będzie musiała spadać. Teraz już jest 11 stopni. Przewiduje się 13, ale według mnie może być nawet więcej. Za mało nocy na przymrozek a na pewno na duży przymrozek. Po za tym chłód ma się przesuwać na północny wschód.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3749
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Wiosenne przymrozki

Post »

U mnie o 5,30 ran było -3C na 2 m wys. Przy gruncie pewne -5C. Co się dało okryłem ale zmarzły liście na dębach. Nadchdząca noc ma być gorsza. Sorry taki klimat, rzec by można.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
adrian_lasek
50p
50p
Posty: 75
Od: 10 wrz 2009, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żuławy. Strefa klimatyczna 6b

Re: Wiosenne przymrozki

Post »

Okolice Elbląga - przymrozek był -3, to co osłonięte od północnego wiatru to przetrwało, reszta uszkodzona. Wcześniej posadzone ziemniaki w ogródku niestety zmarzły, drzewek owocowych nie oglądałem jeszcze - trochę się boję...
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Wiosenne przymrozki

Post »

U mnie też oczywiście wszystko zmarzło, a plony (zwłaszcza śliwkowe), zapowiadały się wspaniale ;:223 Jabłonie nie wiem, bo nie umiem ocenić stanu zawiązków, to samo z brzoskwiniami.

A 'sobie' dosadziłam w tym roku jeszcze 2 śliwy, 2 jabłonie i wiśnię :twisted: Przyznam jednak, że śliwy mi owocują zazwyczaj bez problemów, choć Herman i Dąbrowicka dość słabo (pierwszy słabo zawiązuje - akurat, jak na ironię, w tym roku cały był w zawiązkach, dąbrowicka zazwyczaj przerzedzona albo od wcześniejszych przymrozków, albo od szkodników - a w tym nic z tych rzeczy...)

Niestety wytrzymałość zawiązków jest dużo mniejsza, bo te kwiaty-niedobitki, które jeszcze jakimś cudem były otwarte, przetrwały ok.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3749
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Wiosenne przymrozki

Post »

Te wiosenne mrozy i przymrozki każą mi zrewidować plan nasadzeń w przyszłym ogrodzie. Dla deserowej winorośli miejsca nie zostawię.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Wiosenne przymrozki

Post »

Ja już wykarczowałam większość deserówek, teraz mam tylko na ścianie domu, która ani trochę nie chroni przy takim przymrozku, jak dziś nad ranem. Chyba, korzystając z okazji, że zmarzła Kodrianka przy tarasie, przesadzę tam Marketa, który choć też zmarzł, to jednak owocuje z pąków zapasowych, więc nie ma stresu...
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Wiosenne przymrozki

Post »

@ Seedkris. W mojej ocenie dla wiosennych przymrozków jest bez znaczenia, czy winorośl jest deserowa, przerobowa, czy może ogólnoużytkowa. Jak się zjawiają to "rąbią" wszystko po kolei. ;:oj
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3749
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Wiosenne przymrozki

Post »

Nakryłem białą włókniną i tak wszystkie pędy zmarzły. Te -5C rano je załatwił.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”