Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
naimad89
 Tytuł: Jaki nawóz do borówki amerykańskiej ?
PostNapisane: 8 mar 2014, o 17:34 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Dopiero robi się ze mnie mały ogrodnik tak więc proszę o wyrozumiałość jeśli te pytania są banalne :).Posadziłem w zeszłym roku na jesieni borówki amerykańskie (2 dosyć duże i 4 małe) i teraz chciałbym je podsypać nawozem tylko nie wiem jaki kupić. Prosiłbym propozycje jaki nawóz i jakiej firmy jest najlepszy do borówki. I jednej rzeczy nie wiem czy nawóz do borówki ma w sobie zakwaszasz czy oddzielnie trzeba go kupić? Pozdrawiam

Zobacz profil Wyślij e-mail      

pizdrucik
 Tytuł: Re: Jaki nawóz do borówki amerykańskiej
PostNapisane: 8 mar 2014, o 17:55 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Witam
Podsyp krzaczki trocinami sosnowymi lub świerkowymi najlepiej zleżałymi. Chwasty nie będą rosły a roślinki będą Ci wdzięczne. :wit

naimad89
PostNapisane: 8 mar 2014, o 18:08 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Czytałem trochę o borówce przed posadzeniem dlatego podsypałem je jeszcze na jesieni korą do ściółkowania kupioną w sklepie ogrodniczym. Teraz własnie potrzebuję się dowiedzieć od starszych od bardziej doświadczonych jaki nawóz i zakwaszasz kupić. Nie chcę się zdawać na wiedzę (bądź niewiedzę) pracowników sklepu. Jak będę wiedział co kupić to nawet przez internet można. Pozdrawiam

miki331
PostNapisane: 8 mar 2014, o 19:05 
500p
500p

1 szt.
Nie moje więc daję w cytacie !
"NAWOŻENIE borówki ogranicza się najczęściej do dwu lub trzykrotnego zastosowania na przedwiośniu i w okresie wiosennym, np saletry amonowej w łącznej dawce 6 dag/krzew na glebie torfowej i ok. 10dag na glebie mineralnej ściółkowanej. Nawozy potasowe i fosforowe np. w postaci siarczanu potasu i superfosfatu potrójnego, w dawkach odpowiednio 4 i 2dag/roślinę stosuje się późną jesienią. Czasem bywa wskazane zastosowanie siarki mielonej,aby utrzymać kwaśny odczyn podłoża . Najważniejsze nawożenie azotowe to kwiecień i maj bo wtedy najszybciej przybywa masy zielonej.
Jeśli chcemy by krzaki owocowały regularnie to należy je nawozić w zależności od obciążenia owocami i nie przeciążać ich.
Generalnie Borówkę nawozimy siarczanem amonu 3-krotnie od ok. 1-ego kwietnia co 3 tygodnie (średnio 1x w miesiącu) roztworem 1 łyżka stołowa siarczanu (5dkg) na 10 l wody i takie pół wiadra 10-litrowego pod krzak, (czyli jedno wiadro roztworu starcza na dwa krzaki). Ostatnie zasilanie (nawożenie) saletra amonową nie później niż na początku czerwca. Natomiast siarczanem potasu rzadziej 1-2x też takim samym roztworem (1 łyżka siarczanu potasu (5dkg) na 10 l wody) i też pół wiadra pod krzak, ale po owocowaniu i nie później niż do września !. Siarczan potasu dobrze jest wcześniej rozpuścić w ciepłej (ok. 50 st. wodzie i dobrze wymieszać, gdyż trudno się rozpuszcza !)
Nie należy stosować żadnych organicznych nawozów oraz zawierających wapń i mocznik. Do siarczanu amonu można dodać jedynie garść mocznika pod krzew, i Florowitu, uzupełniającego pozostałe braki.
Podlewać deszczówką raz na 7 – 10 dni ! W upały nawet co drugi dzień. Borówka jest rośliną o bardzo niskich wymaganiach pokarmowych, dlatego optymalna zasobność gleby jest następująca:
- fosfor 1.5 - 2 mg P/100 g gleby
- potas 3-5 mg K/100 g gleby
- magnez 2.5 - 4 mg Mg/100 g gleby.

swistak
PostNapisane: 8 mar 2014, o 21:56 
200p
200p

---
Ja kupuję gotowy do borówki i zasilam w Kwietniu,maju i czerwcu w dawkach zalecanych w opisie i jak na 120 krzaków nie mam problemów.Przy borówkach zapomnijcie o ekologii,borówka wymaga nawożenia,piotr

naimad89
PostNapisane: 9 mar 2014, o 08:48 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
A mógłbyś podać nazwę nawozu który stosujesz?

swistak
PostNapisane: 9 mar 2014, o 09:30 
200p
200p

---
W sklepach ogrodniczych są gotowe nawozy do borówek,w Przemyslu jest duży wybór ,ja kupuję zawsze w tym samym sklepie od 30 lat,gdzie mogę zawsze uzyskać poradę w zasilaniu jak i w ochronie nasadzeń czy to drzewek czy krzewów,na opakowaniu pisze ,,nawóz do borówek ''.piotr

naimad89
PostNapisane: 9 mar 2014, o 10:17 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Aha. Właśnie zastanawiałem się czy wybrać jakiś konkretnej firmy czy tylko patrzeć na napis "nawóz do borówek". I jeszcze jedno. Czy te nawozy mają zakwaszasz w sobie czy muszę dokopywać oddzielnie np: siarczan amonu?

EDIT: Znalazłem taki nawóz "FLOROVIT NAWÓZ DO BORÓWKI" i w jego opisie jest podane, że ma zdolność do zakwaszania gleby. Tylko pytanie czy to wystarczy czy dodatkowo zakwaszać?

swistak
PostNapisane: 9 mar 2014, o 12:57 
200p
200p

---
Wszystko zależy czy posadziłes krzew do ziemi o odpowiednim ph ,ja nie mam problemów bo posadziłem do kwasnego torfu z dodatkiem kory i wystarczy nawóz do borówek trzy razy to jest kwiecień ,maj i czerwiec i oczywiscie podlewanie w czasie gdy nie ma opadów,zawsze też paczę na skład nawozów piotr

naimad89
PostNapisane: 9 mar 2014, o 13:56 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Dzięki za info. Borówki sadziłem do kwaśnego torfu wymieszanego z ziemią z dołków w proporcji 1:1. Obsypane są korą. Postaram się sprawdzić Ph ziemi wtedy będę wiedział czy ją dodatkowo jeszcze zakwasić czy tylko nawozy starczą

laudanka
 Tytuł: Re: Jaki nawóz do borówki amerykańskiej ?
PostNapisane: 18 mar 2014, o 20:07 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Witajcie, czy nawóz Florovit do truskawek i poziomek nada się do borówek?

swistak
PostNapisane: 18 mar 2014, o 20:24 
200p
200p

---
laudanka,tej samej firmy jest nawóz do borówki i jak nie masz dużo krzaczków to wystarczy na kilka lat,truskawki i poziomki mają inne zapotrzebowanie odżywcze niż borówki piotr

laudanka
PostNapisane: 19 mar 2014, o 21:46 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Zaopatrzę się jednak w nawóz typowy dla borówki, bo mam osiem mlodych krzaczków, skoro może leżeć pare lat. Dziś sprawdziłam opakowanie w sklepie i na tym do truskawek bylo napisane, ze nadaje się takze do krzewów owocowych, np. maliny, borówki.....

apw81
PostNapisane: 20 mar 2014, o 14:07 
200p
200p

---
Ja używam Florowit do borówek i uwazam, ze sie bardzo dobrze sprawdza jak dla amatora. Zasilałam 3 razy w sezonie(kwiecien,maj czerwiec po garsci na krzaczek), borówki posadzone były solidnie do sporych dołków, 80 l torfu kwaśnego na krzak wymieszanego z ziemia z dołka. Zdjęcia z ubiegłego roku, to był ich drugi rok po posadzeniu, miały chyba prawie metrowe przyrosty i do tego ładnie juz zaowocowały:

Obrazek

Obrazek

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner."

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości