Witam się i pytam o sąsiedztwo dla porzeczek

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Witam się i pytam o sąsiedztwo dla porzeczek

Post »

marcinpruszcz pisze:Z tym, że to nie jest pełna informacja. Należało by dodać, że będzie to miało miejsce pod pewnymi warunkami. Mianowicie odmiany muszą kwitnąć w tym samym czasie i odpowiadać sobie pod względem tabeli zapylania. Jeżeli posadzisz gatunki nie spełniające warunków to w niczym to nie pomoże. Ponadto okoliczne rośliny w sąsiedztwie też będą brały udział w zapyleniu. No i oczywiście odległość między roślinami może być znacznie większa niż jedna obok drugiej.
Tak zgadzam się z tobą pełnej rozciągłości.
marcinpruszcz pisze:Natomiast co do oprysków na "wszelki wypadek", to w sadownictwie przemysłowym jest to zrozumiałe, bo tam ryzyko jest bardzo wysokie. Ale w przypadku uprawy dla siebie to mi się kojarzy z jedzeniem środków na grypę przez cały rok, bo może kiedyś się zachoruje...

Niestety ale źle porównałeś, ponieważ napisałeś o jedzeniu środków na grypę które są interwencyjne w stosunku do grypy tzn. jeśli już masz grypę to pomogą, jeśli będziesz je brał profilaktycznie aby nie mieć grypy to jest to bez sensu. Ja bym bardziej porównał np. Rutinoscorbin które można spożywać profilaktycznie. Więc moim zdaniem lepiej jest dziennie wziąć 1-2 Rutinoscorbiny niż lek na grypę. Tak samo jest z opryskami są interwencyjne ( leczące ) i profilaktyczne ( zapobiegające ). A co do chorób w sadzie to jest takie samo ryzyko jak i w ogrodzie domowym.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Witam się i pytam o sąsiedztwo dla porzeczek

Post »

ElfyTrzy pisze: Zastanawiam się czy posadzić rząd czarnych porzeczek wzdłuż rzędu mallin?
U mnie te gatunki rosną w bezpośrednim sąsiedztwie i spisują się co najmniej dobrze.
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Witam się i pytam o sąsiedztwo dla porzeczek

Post »

Elżbieto, ogród dziękuje za komplement :D Winko nasercowe jest według recepty Marii Treben, to po prostu kwiaty pierwiosnka lekarskiego zalane białym winem stołowym. Gdy już naciągnie, odcedza się i odstawia do spiżarki. Mi pomaga na różne kłucia i kołatania, ale ja bardzo podatna na sugestie jestem ;:215
Moim skromnym zdaniem ogrody przydomowe mamy także po to, by mieć zdrową żywność, w tym owoce. Unikam oprysków, jak tylko mogę i raczej z dobrym skutkiem. Dla mnie oprysk to nie rutinoscorbin lecz antybiotyk, mogę go podać, gdy inne środki zawiodą a życie jest zagrożone. Ale każdy ma swój ogród, po to (także), by móc go uprawiać po swojemu :D
Awatar użytkownika
ElfyTrzy
50p
50p
Posty: 95
Od: 24 lut 2014, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy / Kraków
Kontakt:

Re: Witam się i pytam o sąsiedztwo dla porzeczek

Post »

Beatko, ogród w pełni zasługuje na komplementy:)
Czekam teraz z utęsknieniem na cieplejszą pogodę, żeby już zacząć działać moim małym ogródku.
Ja też uwielbiam ziólka, daję je do picia również moim dzieciom, ale pierwiosnki zawsze uważałam za zbyt silnie działające i potencjalnie trujące, żeby samemu je sobie aplikować, ale może wypróbuję. Zalewa się kwitnące kwiaty, liście, całe roślinki?
p.s. a znasz może Stefanie Korżawską? A ściślej jej książki i porady odnośnie ziółek?
Pozdrawiam,Elżbieta
Zielony1111
100p
100p
Posty: 113
Od: 6 gru 2011, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Witam się i pytam o sąsiedztwo dla porzeczek

Post »

W jakiej odległości posadzić rząd czerwonych porzeczek obok rzędu śliw na ałyczy,3m wystarczy?
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Witam się i pytam o sąsiedztwo dla porzeczek

Post »

Zależy co chcesz robić między tymi rzędami..? Jeżeli tylko przejść to odległość pewnie mogła by być sporo mniejsza.
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Witam się i pytam o sąsiedztwo dla porzeczek

Post »

Witam. Odświeżam wątek. Chciałabym w tym roku w rzędzie porzeczki czarnej, między nimi, wykorzystać wolne miejsce.
Do tej pory było "zatrawione", jednak część tego rzędu i tak mieści się tuż za warzywnikiem i nie ma tam nawet jak kosić. Czy mogę delikatnie zdjąć darń w całym pasie gdzie rosną porzeczki i delikatnie spulchnić ziemię, dać kompost i posadzić między porzeczkami jeszcze inne rośliny? czy jednak takie zabiegi mogłyby uszkodzić krzaczki?
Myślałam, żeby pomiędzy posadzić truskawki i/lub czosnek niedźwiedzi. Tak samo chcę zrobić w innym miejscu gdzie mam porzeczkoagrest i agrest, chcę miejsce wokół nich odtrawić i posadzić tam coś co będzie z nimi wspólgrało, czytałam że na agrest dobrez wpływa pomidor to może ze dwa krzaczki pomidorka?
Co o tym wszystkim sądzicie?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”