Podkładki pod jabłonie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Rozmnażanie podkładki jabłoni M9, M26

Post »

Kupiłem sobie ostatnio podkładki do szczepienia zimowego jabłoni M9 i M26. Podkładki mają ok, 120 cm długości i ok 5-7 mm grubości. Chciałbym sobie zostawić po sztuce celem rozmnożenia. Wiem że powinienem zakopać trzon korzenia na ok 20 cm i ściąć tuż przy ziemi oraz czekać na pojawienie się pionowych odrostów, które z czasem zakopczykuje by móc je na jesień ściąć. Tylko skoro dostałem gołkorzeniowe to czy pierwszy rok muszę zaczekać aż się ukorzeni i ściąć powinienem w następnym roku?? Czy tak samo czynię z podkładkami śliw? Rozumiem że nie używam tutaj żadnego ukorzeniacza ani ranienia u podstawy wyrosłych pędów przed okopczykowaniem?
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Jeszcze jedno pytanie. Mówicie że dobre efekty daje szczepienie wstawki 15 cm M26 na korzeniu/podkładce antonówki, ale czy da radę wykonać to w jednym roku czy musi to zająć dwa lata? Czyli szczepie ma podkładce antonówki kawałek M26 i na to 3 oczkowy zraz mojej docelowej odmiany jablonki?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

dedert w tym roku podobno dajesz jabłonią rosnąć, dopiero w przyszłym ucinasz głowę. Co do śliw to nie orientowałem się, bo szarka. Dlatego głownie są generatywne podkładki, bo na nasiona ten wirus się nie przenosi.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

No w sumie racja z tą szarką. Chociaż czy w ciągu roku jest szansa że młoda śliwa ją załąpie jak jest wiecznie przycinana do zera? A propo podkładek śliwy. Czemu nie stosuje się podobnego sposobu szczepień u śliw z wstawką skarlającą? Np. Podkładką mogła by być Ałycza o silnych korzeniach a wstawką skarlającą np. Wangenheima.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

dedert klik stosują jak najbardziej wstawki dla śliw, wystarczy tylko poszukać :) Wirus szarki przenosi się przez narzędzia ogrodnicze, w zrazach, podkładkach i przez mszyce. Sam nie jestem ekspertem i też pytałem jakiś czas temu o rozmnażanie wegetatywne podkładek dla jabłoni. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6&start=28
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Czytałem, tylko że nie zauważono jakichś specjalnych zmian w skarleniu po szczepieniu wstawką. A co do wirusa to w przypadku jabłonek też można przenieść wiele wirusów jak chociażby guzowatość korzeni która ostatnio spędza mi sen z powiek :P
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Guzowatość to bakteria.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

ERNRUD widziałem w innym dziale jak diagnozowałeś guzowatość korzeni, jak zatem wyglądają te sławne brodawki korzeniowe podkładki M 26?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Czyli te brodawki to korzystne zjawisko jak u motylkowych? Nie wiem dlaczego myślałem, że te brodawki wyglądają jak na pierwszym zdjęciu klik, i że z nich wyrastają korzenie. :roll:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Mogą być też wyraźne brodawki widoczne gołym okiem. One umożliwiają roślinie pobieranie azotu atmosferycznego. Dlatego rośliny wchodzące w symbiozę z bakteriami brodawkowymi lepiej rosną na słabych glebach. Niestety Agrobacterium to nie jest bakteria brodawkowa...
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

Brodawki korzeniowe na zdjęciu Biondy w tamtym wątku to nie to samo co guzy po Agrobacterium. Same brodawki to zjawisko dla rośliny obojętne do lekko niekorzystnego. W takich miejscach łatwiej mogą się chować szkodniki, bawełnica, jakieś zwójki.
Pozdrawiam,

J
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Podkładki pod jabłonie

Post »

No tak ale Lubera we wszystkich jabłoniach (chyba że w Biondzie są inne) stosuje podkładki M9 a nie M26. Ale o to mogę ich zapytać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”