Maliny jakie odmiany polecacie ?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Odmiana malin n ziemię kl. IV lub VI

Post »

Witam.
W tym roku chciałbym spróbować z uprawą malin u mnie na działce. Tata kilka lat temu posadził krzaczki przy ogrodzeniu płytowym sąsiada i przez kilka lat dawały plony, ale przez zeszłoroczne upały wysuszyły się. Planuję posadzić ze 30-50 krzaczków, ale na środku działki, żeby nie były narażone na odbijające się ciepło, i zastosować jakieś podlewanie. Chciałbym posadzić je w 3-4 rzędach i pomiędzy nimi rozłożyć węże z nakłuciami, tak aby woda lała się na boki i do góry. Jeden wąż doprowadzałby wodę z kranu, a następnie zamontowałbym rozgałęzienie na dwa-cztery węże, tak, żeby woda leciała lekkim strumieniem. Myślicie, że takie rozwiązanie może sprawdzić się w praktyce? Pytanie jeszcze jaki gatunek malin? Mam IV lub VI klasę ziemi(nie pamiętam dokładnie i muszę sprawdzić w domu). Chciałbym odmianę słodką, z dużą ilością soku na przetwory(soki, nalewki). Niezła byłaby chyba odmiana "Polesie". Co myślicie?

Co do malin to nie upieram się przy nich bardzo mocno, ponieważ smakują mi też inne owoce ;)

Pozdrawiam,
Mateusz :)
Agrosiolo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 wrz 2016, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

Witam mam pytanie mam w planach na jesień posadzić maliny do tej pory było tam zborze w tym roku mieszanka pszenicy z jęczmieniem w tej chwili zostało zaorane to pole i nic tam nie ma. pH gleby na wczoraj 6-6,5 klasa ziemi 3.

Interesują mnie odmiany malin które będą owocowały już na drugi rok jakie posadzić?



Pola na ten czas mam około 20 arów wiec nie za dużo na drugi rok chciałbym dosadzić około 27 arów.



Dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
ewacampanula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 23 paź 2013, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 3

Post »

20 czy 27 arów to jest bardzo dużo jak na forum dla amatorów - działkowców.
Chyba lepiej, żebyś poczytał więcej na forum dla profesjonalistów - sadowników. A wcześniej co nieco o malinach w ogóle.

Maliny owocujące na pędach jednorocznych będą ci owocować już w przyszłym roku.
Ja swoje sadziłam (przesadzałam z innego miejsca) na wiosnę i one już w roku sadzenia owocowały.
Ewa
betiglo
100p
100p
Posty: 140
Od: 5 mar 2013, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

Witam W tym roku pojawiła się jakaś nowa odmiana maliny karłowej do doniczek Malina karłowata 'Ruby Beauty' (Rubus idaeus) .Jest dosyć droga bo sadzonka kosztuje 25-27 zł ,dlatego pytam ,czy ktoś z Was spotkał się z ta odmianą i czy warto zainwestować do doniniczek na balkon ??
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 611
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

Obecnie mam 4 m rząd jesiennych oraz niewiele letnich które usuną jak w pełni nowe odmiany zaczną owocować .
W nowym miejscu posadziłem nową jesienną odmianę Delniwa oraz po 1 sadzonce ciemnych malin Bristol , Black Jewel , Glen Coe oraz letnią czerwoną Willamette .
Teraz mam 2 metrowy rząd z odmianą Delniwa ale docelowa ma być 4-5 metrowy z odmianami jesiennymi .
Nie wiem czy dokupić odmianę Delniwa czy inną odmianę z dużymi owocami takie jak Pokusa czy Polesie która lepsza ?
Babcia Ala
50p
50p
Posty: 58
Od: 8 gru 2019, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie, wieś w powiecie cieszyńskim

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

Adas11 pisze:Nie wiem czy dokupić odmianę Delniwa czy inną odmianę z dużymi owocami takie jak Pokusa czy Polesie która lepsza ?
Gdy zakładałam maliniak, to część teoretyczna zabrała mi sporo czasu i wybrałam Polesie. Niestety część praktyczną mam przed sobą, ponieważ kwalifikowana szkółka wysłała mi sadzonki malin i truskawek zapakowane w foliowe torby, które były zawiązane i w czasie transportu się zaparzyły w upalny majowy dzień. Z truskawek padło 60% sadzonek, a z malin prawie 100%. W drugim roku w wielkiej donicy właśnie Polesie odbiło dwoma pędami, w tym roku wysadziłam na miejsce stałe tzn. w 2019, może w tym roku skosztuję. Przy wyborze kierowałam się informacją zaczerpniętą stąd: https://www.rynek-rolny.pl/artykul/mali ... malin.html . Z malin owoc. na tegorocznych pędach wybrałam: Polesie, Polkę i Delniwę. Delniwa była zakupiona w innej szkółce, jechała w innym terminie, w doniczkach i nie w workach foliowych, więc w 2019 już owocowała i chwaliliśmy ją sobie. Mam nadzieję, że coś pomogłam.
Alicja
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

W tym roku też zsadziłem maliny. Nie mogłem się zdecydować więc zasadziłem jeden rząd malin letnich i jeden rząd malin jesiennych po 2szt z odmiany. W sumie ok 18 odmian (maliny czerwone, żółte, czarne, fioletowe).

Część odmian kupiłem w Instytucie Sadownictwa w Brzeznej (są producentem)

http://www.brzezna.pl/

Przysłali mi bardzo dobrze ukorzenione sadzonki w doniczkach P7, cena od 4-6zł w zależności od odmiany. Kupowałem tam też truskawki w doniczkach ok.1,2zł oraz jeżyny po 6zł za doniczkę.

Ceny w ogrodniczych za tego typu sadzonki są 2 razy większe a dodatkowo wspieramy instytucję która pracuje nad nowymi odmianami.

Kolorowe maliny kupiłem doniczkowe w pazdzierniku na wyprzedaży w Leroy... Normalnie kosztowały 12zł a ja płaciłem 2zł więc zaryzykowałem bo byłem ciekaw tych odmian.

Maliny letnie będę mógł porównać dopiero za 2 lata bo ściąłem wszystkie pędy równo z ziemią aby lepiej się ukorzeniły. Jesienne mam nadzieję posmakować w tym roku.
Pozdrawiam Paweł
Babcia Ala
50p
50p
Posty: 58
Od: 8 gru 2019, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie, wieś w powiecie cieszyńskim

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

brodus
Czy u nich można zamówić sadzonki w sprzedaży wysyłkowej, czy odbiór tylko osobisty?
Alicja
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

Ja zamawiałem w Brzeznej wysyłkowo, przesyłka też nie jest droga. Zamawiałem w sierpniu gdzie temperatury były wysokie i wysłali mi na moją odpowiedzialność. Wszystko ładnie się przyjęło. Szkoda tylko że nie mieli wszystkich odmian malin jakie mają na stronie.

Bardzo dużo odmian truskawek ma też szkółka Niewczas

https://sadzonkitruskawek.pl/oferta

Ja kupowałem u nich koniec kwietnia sadzonki frigo i wszystkie się przyjęły i super rosną a nie były podlewane do połowy lipca bo nie miałem wody na działce. Jedynym problemem było że mają pakowane po 25szt więc kiedy chce się kilka odmian to wychodzi dużo sztuk. Ja namówiłem kolegę więc dzięki temu mam zasadzone 8 odmian od najwcześniejszych do późnych. Frigo jak przychodzą to wyglądają nieciekawie, korzonki umorusane w błocie (żeby nie wyschły podczas transportu), lekko zmrożone ale jak się je zasadzi to szybko rosną. Po 4 tygodniach zaczynają kwitnąć a po 8 są już dojrzałe truskawki. Jeśli chcesz zrywać truskawki w roku posadzenia to musisz posadzić frigo klasy A a najlepiej A+ (po posadzeniu ok. 25% wielkości normalnego zbioru) Są też klasy A++ i te ładnie owocują tylko cena jest ich wysoka bo 10szt kosztuje tyle co 25szt A, A+

Jeśli chodzi o truskawki to w Brzeznej plusem jest duża doniczka p7 a nie malutkie multipaki jak w ogrodniczych a Niewczas ma świetne truskawki frigo i kopane.
Pozdrawiam Paweł
Babcia Ala
50p
50p
Posty: 58
Od: 8 gru 2019, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie, wieś w powiecie cieszyńskim

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

brodus
Bardzo dziękuję za wyczerpującą informację, skopiowałam sobie do mojej komputerowej "księgi". Moje truskawki mają na razie 2 lata, ale czas szybko płynie i za dwa lata, nie będę musiała dzięki Tobie przekopywać internetu tylko ogródek ;:180
Alicja
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 988
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

Uprawia ktoś powtarzającą Cascade Harvest. Zastanawiam się nad promocją o 90% D.. i ... . Jeszcze przez 3 dni można zamawiać letnie Tukameen, Wilamette i powtarzające Cascadę, Polkę i Suganę.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

brodus pisze:W tym roku też zsadziłem maliny. Nie mogłem się zdecydować więc zasadziłem jeden rząd malin letnich i jeden rząd malin jesiennych po 2szt z odmiany. W sumie ok 18 odmian (maliny czerwone, żółte, czarne, fioletowe).
Posadziłeś wszystkie odmiany razem czy oddzielnie? Bo generalnie maliny wytwarzają mnóstwo odrostów i rozłażą się na wszystkie strony, więc jest bardzo duże ryzyko, że posadzone razem odmiany z czasem się wymieszają i te silniej rosnące zagłuszą kompletnie odmiany o słabszym wzroście.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

Sadzonki z Brzeźnej są szczepione czy na własnym korzeniu?
Pozdrawiam. Sławka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”