Bielenie pni drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Bielimy drzewa bez względu na ich wiek czyli nawet posadzone w tym roku na jesieni. Stężenie to same czyli 1kg wapna na 4 - 5 litrow wody.
O bieleniu drzew jest trochę informacji też w temacie (od strony 3) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... sc&start=0
Pozdrawiam Andrzej.
konto-nieaktywne
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 30 lis 2007, o 01:53
Lokalizacja: Suwalszczyzna

Post »

A krzewy też bielimy? Np. pigwowce albo leszczynę?
Może się czepiam, ale...
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Nie ma takiej potrzeby Forumko. Tylko drzewa owocowe.
Awatar użytkownika
konto-zdezaktywowane
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 18 lut 2007, o 15:34
Lokalizacja: Południe

Post »

Ja raczkuję ,ale wszyscy moi znajomi mający ogrody i sady ,olbrzymie sady z wisniami i węgierką,opowiadają,że bielenie drzew to wymysł "komunizmu" .

Nie przepadam za taką ozdobą ogródka i wątpliwym skutkiem. :)
Słońce? Nie żyjemy w Afryce?
Czy na południu,w krajach śródziemnomorskich bielą drzewka?!Oczywiście nie!
Nie wiem po co komu takie pomalowane drzewa. :roll:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przeczytaj cały temat to będziesz wiedziała dlaczego bielimy pnie i grubsze konary drzew owocowych.
Pozdrawiam Andrzej.
minismok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 25 wrz 2008, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czarni Górale
Kontakt:

Post »

jak nie otuliłaś to mozna..........w 100% zgadzam się z J :)

walory dekoracyjne tez nie sa bez znaczenia :D

środki pieniace takie jak płyn do mycia naczyn [ zwiekszaja jedynie przyczepnosc]lepiej zastapic emulsja [ farbą].......wygodniej i ładniej :lol:
nic nie jest takie jakim się wydaje Spis Treści
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Drzewa się bieli jak idzie ku wiośnie żeby za wcześnie nie wypuściły soków i żeby drzewa nie przemarzło jak przyjdzie jakiś niespodziewany mruż i lepiej żeby mrozu nie było i żeby świeciło słonce :wink:
Marzenna
50p
50p
Posty: 85
Od: 6 maja 2007, o 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Jak to naprawdę jest ze stężeniem tego wapna do bielenia. Wygląda tak,jakby każdy miał swoja teorię i wszystkie były dobre co nie pomaga takiemu niedoświadczonemu ogrodnikowi jakim jestem.

pogotowie ogrodnicze pisze:Z tym bieleniem to jest tak
powinno się to robić 2% roztworem
a w praktyce to jest najczęsciej 20 i więcej
Potrzymaj sobie rękę w takim roztworze
bielenie może być stosowane na drzewach o korze ciemnej czyli sliwy niektóre starsze odmiany jabłoni,wiśni
czereśni,brzoskwini nie trzeba -jasna kora

Janusz
Jovanka pisze:Noooo,nie będzie to przepis kulinarny,więc dla niektórych mało strawne :lol:
ale podaje do poczytania,może do sprawdzenia :D

Właściwie przyrządzone mleko wapienne powinno być na bazie wapna gaszonego lasowanego w proporcji 1część /3 części wody-->powstaje mleko wapienne.Jest to postać koloidalna roztworu,stąd skojarzenie z mlekiem,przy znacznym i celowym nadmiarze wody.
Po kilku godzinach /8-12/ następuje oczyszczenie roztworu-wapno opada
na dno,woda jest bardzo czysta i jest wodą wapienną,o możliwości zastosowania również, nie wszędzie.
Połowę tej czystej wody usuwam z pojemnika ,pozostałość używam jako bielidło dla drzew+polepszacze.
Ponieważ przeszkadza lejna postać ,no może zbyt lejna, wspomagałam
lepkość klejem dekstrynowym/lejny,syropowy z kasztanów/-5-10%.
2/można zastosować wapno hydratyzowane /suchogaszone/ handlowe
proporcje zbliżone ale 24 h to niezbędny okres do uzyskania postaci koloidalnej.
W obu przypadkach jest to mocne,określane mianem stężonego mleko wapienne.
;:1

Może mi ktoś podpowie dlaczego te stężenia są tak różne?

Pozdrawiam
Najdłuższa droga , najdalszy cel - zawsze należy zrobić pierwszy krok. A potem nie zapomnieć o następnych :)
Zbyszek444
100p
100p
Posty: 163
Od: 30 sty 2009, o 19:41

Post »

Nie ma najmniejszego znaczenia jaki przepis zastosujesz: czy to będzie dodatek mąki, emulsji, kleju czy samo wapno. Chodzi o to aby pień był biały, co zpobiegnie zbytniemu nagrzewaniu w dzień w dni słoneczne i ewentualnemu przemarzaniu nocą gdyby przyszły mrozy. Jeżeli ktoś chce aby były ładne, białe i długo, to może pomalować nawet samą emulsją i to najlepiej taką do malowania zewnętrznego. Obrazek
Marzenna
50p
50p
Posty: 85
Od: 6 maja 2007, o 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Ok ale ja na dal nie wiem - czy to powinien być taki roztwór 2% jak twierdzi Janusz z Pogotowia Ogrodniczego czy 20 % jak twierdzi Jovanka.
A może to nie ma znaczenia czy sypnę na 10 litrów wody tak ok.2 kg wapna czy 20 dag?
I tu pytanie - ma to znaczenie ile tego będzie - czy po prostu starczy smarować czymś białym?


Mam nadzieję że za kilka lat będę sama to wszystko wiedziała :)
Najdłuższa droga , najdalszy cel - zawsze należy zrobić pierwszy krok. A potem nie zapomnieć o następnych :)
Marzanna
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 1 sie 2008, o 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Jest koniec marca. Bielić? Na początku tego wątku przeczytałam, że nie ma to sensu, potem wywiązała się dyskusja, że można przeciw szkodnikom. A ja miałam we wrześniu atak śluzownicy. Z tego co wiem, to zimuje ona w glebie. Może bielenie ją powstrzyma od włażenia na korę?
Awatar użytkownika
atka1966
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 17 mar 2009, o 18:59
Lokalizacja: Poznań

Post »

nie dawno kupiłam działeczkę i mam na niej 25-letnią jabłoń i czereśnię. Obie mają ślady bielenia z czasów świetności... zastanawiam się czy ponowić ten zabieg, bo korę mają już bardzo zniszczoną, popękaną (odłazi)....!!!
wycinać nie chcę ich, bo mają dobre owoce :roll:
ale czy to jeszcze cos pomoże na te starą korę...? malować ?
... nie miała baba kłopotu - kupiła sobie działkę :)
ale podobno "co mnie nie zabije, to wzmocni" (mam nadzieję...)
Awatar użytkownika
atka1966
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 17 mar 2009, o 18:59
Lokalizacja: Poznań

Post »

no tak... nikt mi nic nie poradził... kupiłam więc w Castoramie wiaderko gotowego wapna do bielenia, trzeba było tylko dolać wody :lol: bez żadnych obliczeń, bez farby, mąki itp... ! pomalowałam swoje stare drzewa (uprzednio czyszcząc je sztotką ryżową) i wygladają teraz ładnie i schludnie, niezależnie czy to im pomogło czy już nie bardzo... w każdym razie na pewno nie zaszkodziło :lol:
pozdrawiam wszystkich, co jeszcze się wahają :roll:
... nie miała baba kłopotu - kupiła sobie działkę :)
ale podobno "co mnie nie zabije, to wzmocni" (mam nadzieję...)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”