Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
S_H_A_D
 Tytuł: Czereśnia Wielka Księżna
PostNapisane: 15 paź 2013, o 20:38 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Witam,
dzisiaj w sklepie ogrodniczym, przeglądałem dostępne odmiany drzewek owocowych i obok tak znanych odmian czereśni jak 'Vega', 'Kordia' czy 'Burlat', znalazłem drzewka odmiany 'Wielka Księżna'. Czy ktoś z szacownych forumowiczów wie coś o tej odmianie, ewentualnie kojarzy do jakiej odmiany może odnosić się ta nazwa? Czereśnie oznaczone są zwykłą, białą etykietką z ręcznie napisaną nazwą odmiany, nie ma na niej danych podmiotu ani numeru rejestracyjnego szkółki, po którym można by trafić do producenta i coś więcej się dopytać.

Lex
 Tytuł: Re: Czereśnia Wielka Księżna
PostNapisane: 15 paź 2013, o 22:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Byla z UNICORA albo UNISAD? Tam różne cuda mają...

Pozdrawiam serdecznie

S_H_A_D
PostNapisane: 16 paź 2013, o 18:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Nie, nic z tych rzeczy Lex, drzewka tej odmiany znalazłem w centrum ogrodniczym w Końskich. Przejeżdżając tamtędy z ciekawości wpadłem na chwilkę, sprawdzić jakie mają odmiany roślin owocowych. Obok znanych i popularnych odmian, znalazłem również drzewka z etykietką 'Wielka Księżna'. Może to być jakaś zwyczajowa, potoczna nazwa konkretnej, znanej i powszechnie uprawianej odmiany lub ewentualnie stara, lokalna, wartościowa odmiana o nazwie 'Wielka Księżna'. Inne drzewka w tym centrum ogrodniczym, posiadały prawidłowe nazwy i innych dziwnych wynalazków tam nie znalazłem. Podejrzewam że zapewne wszystkie sadzonki w tym centrum, pochodzą od tego samego szkółkarza, dlatego raczej nie jest to producent oszust w typie tych UNI..., E zielen..., OGRÓD SFER... czy Producent nr... itd.
Co prawda część odmian ma nieco inną, zmienioną, bardziej Polską pisownię np. Sziro zamiast Shiro lub Andżelo zamiast Angeleno, to jednak wiadomo o jaką konkretną odmianę się rozchodzi.

Comcia
PostNapisane: 16 paź 2013, o 20:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
A próbowałeś skontaktować się ze Związkiem Szkółkarzy ?
Może tam coś będą wiedzieli ?

S_H_A_D
PostNapisane: 17 paź 2013, o 19:38 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Witam,
dzisiaj kupiłem sadzonkę czereśni 'Wielka Księżna', jeśli tylko drzewko mi się przyjmie i zaowocuje, na pewno podzielę się z wami swoimi obserwacjami i może uda się ustalić, co to za odmiana. Swoją drogą zastanawiałem się czy to może nie chodzić o starą czerechę 'Książęca' (in. May Duke, Rote Maikirsche) czas pokaże, co to takiego.
Comcia tyle co udało mi się dzisiaj ustalić od sprzedawcy, to że drzewka pochodzą od szkółkarza z Opatowa. Podczas odbioru zamówienia, ów szkółkarz bardzo zachwalał czereśnię 'Wielka Księżna' podczas rozmowy, a zachwalał na tyle silnie, że właścicielka tego centrum ogrodniczego, wzięła na próbę pęczek sadzonek tej czereśni.

S_H_A_D
PostNapisane: 31 paź 2013, o 20:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Mam nowe informacje na temat czereśni 'Wielka Księżna'. Chcąc dowiedzieć się co to za odmiana, drążyłem temat u pani z centrum ogrodniczego w którym zakupiłem ową czereśnię. Pani która mi sprzedawała sadzonkę, powiedziała że drzewkami owocowymi zajmuje się jej siostra i ona będzie lepiej wiedziała co i jak. Siostra rzeczywiście wiedziała więcej i powiedziała, że drzewka pochodzą ze szkółki Lucyny Przewłoki z Witowic, koło Końskowoli (okolice Puław). Gdy dodzwoniłem się do tej szkółki, powiedziano mi, że nigdy nie produkowali czereśni 'Wielka Księżna' i nie mają pojęcia co to może być, natomiast potwierdzili, że wspomniane centrum ogrodnicze, faktycznie zaopatruje się u nich w drzewka owocowe, jednak w tym roku nie dokonywali zakupu. Pani ze szkółki powiedziała mi jeszcze, że właścicielka tego centrum, oprócz zakupów robionych w jej szkółce, kupowała też drzewka u innych szkółkarzy z okolic Puław. Gdy poszedłem wczoraj do centrum ogrodniczego dalej drążyć temat oraz podzielić się informacją, że szkółka z Witowic nie produkuje 'Wielkiej Księżnej' a sprzedawane w tym roku drzewka nie pochodzą z tej szkółki, powiedziano mi, że w tym roku osobiście nie kupowali drzewek z tej szkółki, tylko brali je od pośrednika, który jeździ tam po bardzo duże ilości, następnie rozwozi i sprzedaje po centrach ogrodniczych, tak więc drzewka na pewno pochodzą ze szkółki z Witowic. Widziałem że nie ma już co się zagłębiać w temat i prowadzić dalej rozmowy, ponieważ pani z centrum wyglądała na nieco poruszoną i wyraźnie nie chciała udzielić prawdziwej informacji. Wygląda na to, że są dwie możliwości: albo owy pośrednik wcisnął jakieś swoje sadzonki, jako te pochodzące ze szkółki Lucyny Przewłoki, albo sama pani z centrum ogrodniczego, zakupiła jakieś lewe sadzonki i nie chce powiedzieć skąd one są. Tak czy inaczej, trzeba będzie poczekać na pierwsze owocowe, by dopiero wtedy dowiedzieć się czym jest ta 'Wielka Księżna'.

seedkris
PostNapisane: 1 lis 2013, o 07:35 
1000p
1000p

---
Ja sądzę, że przekręcanie nazwy odmiany - nieco inna pisownia, to nie błąd czy przeoczenie. To celowa zagrywka pseudo producenta. Takiego drzewka nie da się zareklamować.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

GEMBARA
PostNapisane: 21 sty 2014, o 20:15 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
A może to czerecha KSIĄŻĘCA?

Agnieszka02
PostNapisane: 27 mar 2014, o 21:38 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Prześledziłam wątek i zauważyłam, że firma, w której właśnie miałam zamiar kupić jabłonki kolumnowe jest wymieniona jako niepewne źródło (delikatnie mówiąc), więc raczej się nie skuszę. Czy można liczyć na podpowiedź czy w internecie znajdę dobry sklep z sadzonkami drzewek owocowych z pewnego źródła ?

Lukas99
PostNapisane: 27 mar 2014, o 22:00 
50p
50p

---
To jest jakiś uczciwy sprzedawca na allegrooo, od którego by można kupić pewne gatunkowo drzewka? Bo Z Unisad'u kupiłem w tamtym roku orzech włoskiego Jupiter, mam nadzieję że to będzie Jupiter :roll: Teraz będę właśnie polował jesienią, na leszczynę i zasialiście u mnie ziarno zwątpienia :)

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Tomek-Warszawa i 35 gości