Pielęgnacja starych drzew owocowych

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
emilgd
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 sie 2007, o 20:14
Lokalizacja: Dynów

Pielęgnacja starych drzew owocowych

Post »

Poniżej przedstawiam fotkę mojej jabłoni. Wiem, jest w opłakanym stanie ale nie miałem wpływu na jej rozwój. Chciałbym ją trochę uporządkować, wpłynąć na jakość owoców i okresy owocowania (owocuje co dwa lata). Wiem że należy to zrobić w lutym, ale kompletnie nie wiem jak się za to zabrać. Jeżeli możliwe jest w ogóle udzielenie wskazówek na podstawie fotografii, bardzo bym o to prosił, pozdrawiam
Obrazek Obrazek
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Zapraszam na specjalistyczne szkolenie „Cięcie drzew owocowych i winorośli” do Skierniewic
http://www.insad.pl/ciecie_2008_zap.html
http://www.insad.pl/ciecie_2008_prog.html
Zalecam przeczytanie m.in. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... Acie+drzew
Proponuję wyciąć 3/4 gałęzi. W tej chwili jest ich za dużo i wewnątrz drzewka jest cień co ma wpływ na jakość owoców. Miejsca cięć zasmaruj pastą Funaben.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
JanekN
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 31 sty 2008, o 17:15
Lokalizacja: PODBESKIDZIE

Post »

Jestem wzrokowcem i bardzo pomogłoby mi, gdyby ktoś zamieścił jakieś fotki odmłodzonych starych drzew. Temat, do którego link podał Erazm niewiele naświetlił sprawę, Dla zupełnie początkującego, jak ja, jest to czarna magia, a wiem, że muszę zacząć to robić już.
Drzewa mam bardzo stare i zaniedbane, a chciałbym im przywrócić coś z dawnej świetności.
Pomóżcie.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Janku, istnieje podstawowa zasada. Zawsze dążysz do tego, aby drzewo nie rosło do góry, ale żeby korona rozchodziła się na boki. Musisz zadbać o to aby gałęzie nie ocierały się o siebie. Popatrz na moją jabłonkę, szkoda ze nie zrobiłem jej zdjęcia przez cięciem. Widać że nie ma tam raczej młodych gałązek skierowanych do góry. Takie albo całkowicie obcinasz albo podcinasz końcówki żeby dalej nie rosły. Na gałęzie nie może być zbyt wiele młodych odrośli, to ją osłabia.
Obrazek
W przypadku starych drzew takie przycinanie wygląda trochę drastycznie, gdyż wiele, oj wiele gałęzie musi być zlikwidowanych, żeby podczas np wiatrów nie połamały sie i nie uszkodziły przy tym pnia. Wrzuć zdjęcia a pomożemy :wink:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Post 14 Grudzień 2007, 16:14 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=944 Zdjęcie 1, 2, 7 to jabłonki. Jak da radę to swoje tak poprowadź.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
JanekN
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 31 sty 2008, o 17:15
Lokalizacja: PODBESKIDZIE

Post »

Tak, jak obiecałam wrzucam zdjęcia.
UWAGA LUDZIE O SŁABYCH NERWACH

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Nie są w tak złym stanie jak je opisywałeś. Na zdjęciu raczej nie da sie zaznaczyć gdzie ciąć, gdyż wszystko się z sobą zlewa i nie widać czy coś nachodzi sie na siebie czy też nie. Zrób tak jak już wcześniej napisałem i kieruj się moją jabłonką. Gałązki skierowane pionowo do góry powinny zostać mocno przycięte albo całkowicie odcięte. Gałęzie nachodzące się na siebie(lub gałązki) musisz albo skrócić albo ściąć. Uformuj ze starszych gałęzi koronę, w której gałęzie będą skierowane jak najbardziej na boki. Pamiętaj ze jeśli mocno nie przerzedzisz jabłonek, pobrane elementy zamiast na owoc przeznaczą na wzrost. Większe rany pomaluj farbą do drzew, która je zabezpieczy, te mniejsze same się goją. No cóż życzę miłej zabawy :wink:
Awatar użytkownika
JanekN
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 31 sty 2008, o 17:15
Lokalizacja: PODBESKIDZIE

Post »

Jedno drzewo poprzycinałem. Tak na wyczucie, ciekawe, czy dobrze.
Przed wyglądało tak
Obrazek

A teraz tak
Obrazek Obrazek

Przepraszam za jakość (aparat w telefonie komórkowym) ale myślę, że coś widać.
Oczekuję na porady i komentarze.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

No tak się objawiałeś, a sztuka wyszła Ci całkiem nieźle. Przyczepiłbym się troszkę do drugiego drzewka, zostawiłbym troszku więcej młodych gałązek(oczywiście z przyciętymi końcówkami), ale podsumowując jest całkiem dobrze.
Awatar użytkownika
JanekN
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 31 sty 2008, o 17:15
Lokalizacja: PODBESKIDZIE

Post »

Pogoda była dziś przepiękna, miejmy nadzieję, że utrzyma sie w tym tygodniu, więc będę dalej pracował przy pozostałych drzewach. Jestem zawodowym kierowcą i z czasem u mnie dość krucho, ale każde pół godziny jakie wykroje staram się spędzi w ogrodzie.
Kolejnymi drzewami, jakimi będę musiał się zająć są śliwy, ale to już chyba inna historia, jeżeli chodzi o cięcie i znów proszę o kilka wskazówek.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Filozofia przycinania jest cały czas taka sama. Pamiętaj tylko że czereśnie i wiśnie przycina się po owocowaniu. Jeśli poradziłeś sobie z jabłonkami to i śliwy nie powinny sprawić Ci trudności :D
emilgd
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 sie 2007, o 20:14
Lokalizacja: Dynów

Post »

Pogoda dopisuje a więc zabrałem się za swoją wiekową jabłoń. Jestem właśnie w trakcie remontu a oto jego efekty;
Obrazek przed
Obrazek Obrazek obecnie
Oceńcie moją pracę fachowym okiem i podpowiedzcie co dalej. Wiem że wierzchołki aż się proszą o prześwietlenie ale mogę mieć problemy z wysokością i kruchymi gałązkami aby do nich dotrzeć. Czy dopuszczalne jest pozostawienie korony górnych parti w takiej postaci. Rozważałem również odcięcie góry jak od linijki, wyprowadźcie mnie z błędu jeżeli nie jest to dobry pomysł, dzięki.
I jeszcze pytanie z innej beczki; czy prawdą jest że wiśnie i czereśnie przycinamy dopiero po owocowaniu ?
Pozdrawiam
emilgd
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 sie 2007, o 20:14
Lokalizacja: Dynów

Post »

Teraz dopiero przeczytałem poprzednią wypowiedź Bigaczzza odnośnie przycinania czereśni i wiśni, a więc nieaktualne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”